RESULTS: Pre-Season 2015

Monday 03rd August 2015

PRE-SEASON RESULTS SUMMER 2015

Last Updated: 22:20 – 05/08/2015

Here are the results during Pre-Season 2015


 

Wednesday 1 July 2015

Meridian VP  1-4  Staplehurst Monarchs United
(at 3G pitch Meridian VP FC)

Saturday 4 July 2015

Crockenhill  2-5  Sittingbourne (72)

Dulwich Village 3-0 Eltham Palace
(3G pitch at Crown Wood School, 145 Bexley Road, Eltham, London SE9 2PT)

East Grinstead Town  4-0   Erith Town
(3G pitch - at East Grinstead Sports Club, St Hill Road, East Grinstead, West Sussex RH19 4JU)

Gravesham Borough  0-3  Crowborough Athletic
(at Rochester United FC)

Orpington  0-4  Erith & Belvedere
(3G pitch at Priory School, Tintagel Road, Orpington, Kent BR5 4LG)

Phoenix Sports  4-1  Lordswood
(3G pitch at Thamesmead Town FC)

Tuesday 7 July 2015

Folkestone Invicta  0-3  Gillingham (534)
(Frankie Chappell’s Testimonial)

Sittingbourne  5-3  Canterbury City

Whyteleafe  0-2 Tonbridge Angels (80)
(Match abandoned after 77 minutes – serious injury)

Wednesday 8 July 2015

Dulwich Hamlet  2-3  Peterborough United (737)

South Park  4-1  AFC Croydon Athletic
(at Warwick School, Noke Drive, Redhill, Surrey, RH1 4AD)

Friday 10 July 2015

Erith & Belvedere  8-1  Soccer Elite FA
(at Meridian Sports & Social Club)

Sporting Clube Farense  0-1  Ebbsfleet United

Saturday 11 July 2015

APM Contrast  2-0  Lingfield

Bredhurst Juniors  1-11  Hollands & Blair (45)

Canterbury City  0-5  Hythe Town (22)
(3G pitch at Simon Langton School)

Canvey Island  0-2  Dartford

Chessington & Hook United  2-6  Orpington

Club Langley  1-2  AFC Croydon Athletic
(3G Pitch at Bromley FC)

Corinthian 1-3 Leatherhead

Crockenhill  1-3  Tunbridge Wells

Crowborough Athletic  3-0  St Francis Rangers
(Training pitch at Crowborough Athletic FC)

Deal Town  1-2  AC London

Dover Athletic  1-4  Whitehawk

Dulwich Hamlet  3-5  Altonear

East Grinstead Town  3-1  Lordswood

Erith 147 Sports  v  Belvedere Sports
(at 3G Thamesmead Town FC)

Erith 147 Sports  1-2  Erith & Belvedere
(at The Club at Well Hall, Kidbrooke Lane, Eltham, London SE9 6TE)

Gravesham Borough  1-2  Ashford United
(at Sittingbourne Community College, Swanstree Avenue, Sittingbourne, Kent ME10 4NL)

Greenways  1-1  Sutton Athletic
(3G Pitch at Dartford FC)

Herne Bay  1-2  Tilbury (132)

Holmesdale  1-2 Bearsted
(at Coney Hall Recreation Ground, Church Drive, West Wickham, Kent BR4 9JJ)

Kent Football United  0-5  Rochester City

Maidstone United  0-1  Dagenham & Redbridge (641)

Meridian VP  4-4  Cray Valley (Paper Mills)
(at 3G pitch Meridian VP FC)

Phoenix Sports  3-3  Horsham
(at 3G Pitch Thamesmead Town FC)

Rusthall  0-1 Little Common Albion (52)

Sevenoaks Town  0-4  Bromley (293)

Sheppey United  5-0  Snodland Town

Sittingbourne  2-0  Cray Wanderers (3:00pm)

Tonbridge Angels  1-2  Gillingham (796)

Welling United  0-2  Charlton Athletic

Wembley  3-3  Erith Town

Whitstable Town  0-3  Thamesmead Town

Windsor  0-3  Margate (151)

Sunday 12 July 2015

Seven Acre & Sidcup  4-1  Footscray
(3G Pitch at Thamesmead Town FC)

Tuesday 14 July 2015

Bromley  2-2  Millwall (3,144)

Corinthian 5-3 South Park

Cray Wanderers  3-3  Tunbridge Wells
(at Beckenham Town FC)

Deal Town  2-4  Folkestone Invicta (115)

Dover Athletic  5-0  Eastbourne Borough

Dulwich Hamlet  2-1  Dagenham & Redbridge

Fisher  1-2  Tower Hamlets
(at 3G pitch Coldharbour Leisure Centre, Chapel Farm Road, Eltham, London SE9 3LX)

Hollands & Blair  6-0  Whitstable Town (105)

Holmesdale P-P Phoenix Sports
(at Coney Hall Recreation Ground, Church Drive, West Wickham, Kent BR4 9JJ)

Sevenoaks Town  0-1  Tonbridge Angels

Sittingbourne  3-2  Thamesmead Town

Thurrock  1-1  Dartford

VCD Athletic  1-3  Ebbsfleet United

Wednesday 15 July 2015

Balham  2-3  AFC Croydon Athletic
(at 3G pitch Tooting & Mitcham United)

Beckenham Town  3-1  Orpington

Bredhurst Juniors  2-5  Canterbury City

Crockenhill  1-2  AEI Sports

Erith Town  P-P  Welling United
(Match postponed – unfit pitch at Erith Sports Stadium)

Kennington  2-1  Hythe Town

KRC Genk  1-0  Charlton Athletic

Thursday 16 July 2015

Erith & Belvedere 3-2 Dulwich Hamlet
(at Beckenham Town FC)

Rusthall  P-P  Lingfield

Sevenoaks Town  1-3  Maidstone United (170)

Thamesmead Town  5-0  Erith Town

VCD Athletic  2-3  Aveley

Friday 17 July 2015

Maidstone United  P-P  Charlton Athletic
(Ladies fixture)

Seven Acre & Sidcup  1-1  Phoenix Sports
(3G Pitch at Thamesmead Town FC)

Saturday 18 July 2015

AFC Uckfield  0-4  Erith & Belvedere
(Uckfield Community College, Downsview Crescent, Uckfield, East Sussex TN22 3DJ)

Bearsted  2-2  Hildenborough Athletic

Beckenham Town  1-3  Maidstone United

Bexlians  0-3  Tudor Sports Res

Biggleswade Town  1-3 Margate

Bridon Ropes 1-0 Tudor Sports

CB Hounslow United 0-0  AC London

Chatham Town  4-1  Tunbridge Wells (127)

Chipstead (Kent)  4-1  Chatham Town
(at 3G Pitch, Bishop Justuce School, Bromley)

Crowborough Athletic  2-0 Hassocks
(Training pitch at Crowborough Athletic FC)

Croydon   6-2  Dorking
(at Croydon Postal Sports Ground, Trenham Drive, Warlingham, Surrey CR6 9RU)

Deal Town  2-4  Hythe Town (80)

Dulwich Hamlet  2-3  Charlton Athletic

Dulwich Village  1-2 Tower Hamlets

Erith Town  2-7  Sittingbourne
(at Erith Sports Stadium)

Erith 147 Sports  v  Crockenhill
(at Academy pitch at Thamesmead Town FC)

FC Blackstones  7-1  Lewisham Borough

Folkestone Invicta  0-2  Dartford

Glebe  2-3  Canterbury City (42)

Hailsham Town  0-0  AFC Croydon Athletic

Herne Bay  2-0  Ashford United

Hollands & Blair  2-2  Gillingham (145)

Kent Football United  4-1 Belvedere

Lydd Town  1-3  Faversham Town

Maidstone United  3-2  APM Contrast (46)

New Romney 3-1 Staplehurst Monarchs United

Meridian VP  3-7  Kennington
(at 3G pitch Meridian VP FC)

Metrogas  2-4  Orpington
(3G pitch at Coldharbour Leisure Centre, Chapel Farm Road, Eltham, London SE9 3LX)

Ramsgate  1-2  AFC Hornchurch

Rochester United  5-0 Fleetdown United

Rusthall  0-1  Eastbourne United (61)

Sheppey United  2-4  Lordswood
(Second Pitch)

Sint Truiden  4-0  Charlton Athletic (3,994)

Sutton Athletic  1-2  Leatherhead (50)

Thamesmead Town  2-0  Wingate & Finchley
(3G pitch at Thamesmead Town FC)

Tonbridge Angels  1-0  AFC Wimbledon

VCD Athletic  0-5  Bromley

Wealdstone  0-2  Dover Athletic (225)

Welling United  2-3  Ebbsfleet United

Whitstable Town  0-1  Thurrock

Kendo Cup Tournament at Farleigh Rovers FC

Kendo XI  v  Holmesdale (11:00am)

Phoenix Sports  v  East Grinstead Town (12:45pm)

Third/Fourth Placed play-off (2:30pm)

Final (4:15pm)

Sunday 19 July 2015

Cray Valley (Paper Mills)  5-0  Seven Acre & Sidcup (54)

Crystal Palace  v  Maidstone United (1:00pm)
(Ladies fixture – 3G Pitch at Bromley FC)

Fisher  0-4  Greenhouse Sports
(at Bacons College, Timber Pond Road, Rotherhithe, London SE16 6AT)

Tottenham Hotspur  2-1  Gillingham
(White Hart Lane Community Centre, White Heart Lane, London N22 5QW)

Tuesday 21 July 2015

Aveley  0-4  Dulwich Hamlet

Ashford United  P-P  VCD Athletic
(New 3G pitch not ready for use)

Bearsted  3-1  Beckenham Town

Bredhurst Juniors 1-6 APM Contrast

Bromley  1-2  Gillingham (773)

Chipstead (Kent)  3-1  Greenways

Clapton  0-2  Croydon

Cray Valley (Paper Mills)  3-0  Sutton Athletic

Deal Town  1-1  Whitstable Town

Erith & Belvedere  3-3  Dagenham & Redbridge

Faversham Strike Force  0-2  Faversham Town
(3G Pitch at Abbey School, Faversham)

Fisher 0-3  Walton Casuals
(3G pitch at Coldharbour Leisure Centre, Chapel Farm Road, Eltham, London SE9 3LX)

Holmesdale  0-6  Cray Wanderers

Hythe Town  3-3  Hollands & Blair (100)

Lydd Town  2-2  Folkestone Invicta

Maidstone United  2-1 Welling United (399)

Meridian VP  0-5 Greenwich Borough
(at 3G pitch Meridian VP FC)

Phoenix Sports  0-2  Dartford

Ramsgate  3-4  Margate

Rochester United  7-0  Soccer Elite FA

Rusthall  1-2  Tunbridge Wells

Sheppey Untied  1-4  Canterbury City
(Second Pitch)

Thamesmead Town  2-4  Grays Athletic
(3G pitch at Thamesmead Town FC)

Tonbridge Angels  0-2  Ebbsfleet United

Wednesday 22 July 2015

Dagenham & Redbridge  0-2  Charlton Athletic

Canterbury Park 0-23 AC London

Dover Athletic  0-3  Greenwich Borough (267)

Erith Town  0-3  VCD Athletic (36)
(at Erith Sports Stadium, Avenue Road, Erith, Kent DA8 3AT)

Greenhouse London  2-0  Lewisham Borough

Thursday 23 July 2015

Broxbourne Borough  0-3  Thamesmead Town
(at a local school)

Erith & Belvedere  2-1  Leatherhead

Glebe  2-4  Cray Wanderers

Hastings United  2-2  Gillingham

Lordswood  3-1 Chatham Town

Maidstone United  1-1  Charlton Athletic (528)

Ramsgate  1-1  Canterbury City (155)

Seven Acre & Sidcup  2-3  Romford
(at Thamesmead Town FC)

Sevenoaks Town 5-1 Guru Nanak

Thamesmead Town  v  Erith 147 Sports (7:45pm)
(at 3G Pitch Thamesmead Town FC)

Friday 24 July 2015

Phoenix Sports  1-3  VCD Athletic (88)

Saturday 25 July 2015

Aveley  0-1  Clapton
(at Aveley FC – Tournament)

Clapton  0-4  Faversham Town
(at Aveley FC – Tournament)

Aveley  1-2  Faversham Town
(at Aveley FC – Tournament)

Bearsted  v  Snodland Town (3:00pm)

Beckenham Town  0-0  Dorking Wanderers

Billericay Town  2-4  Ebbsfleet United

Bromley  1-1  Cambridge United

Charlton Athletic  0-0  West Ham United

Chipstead (Kent)  6-3  New Park
(at 3G Pitch, Bishop Justuce School, Bromley)

Cray Valley (Paper Mills)  4-1  Chatham Town

Crockenhill  2-2  Tonbridge Angels

Crowborough Athletic  1-2  Eastbourne Town
(Training pitch at Crowborough Athletic FC)

Dover Athletic  1-1  Gillingham (891)

Dulwich Village 1-2 Greenhouse (London)

Erith & Belvedere  0-3  Whitstable Town (61)
(Martin Tarrant Trophy)

Erith 147 Sports  1-3  Orpington
(3G pitch at Thamesmead Town FC)

Erith Town  0-4  North Greenford United
(at Erith Sports Stadium, Avenue Road, Erith, Kent DA8 3AT)

Farleigh Rovers  0-3  AFC Croydon Athletic

Faversham Strike Force  2-2  Canterbury City

Fleetdown United  v  Bexlians

Folkestone Invicta  7-2  Ashford United
(Sid Burvill Trophy)

Greenwich Borough  v  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Harlow Town  4-0  VCD Athletic

Hildenborough Athletic  1-3  APM Contrast
(at 3G Paddock Wood)

Holmesdale  7-1  Seven Acre & Sidcup

Hythe Town  2-1  FC Romania (127)

Kent Football United  3-1  Lingfield

Leatherhead  0-3  Dartford

Long Lane  2-0  Lewisham Borough

Lordswood  0-2  Cray Wanderers

Maidstone United  P-P  Crawley Town

Margate  0-0  Nottingham Forest (630)

Meridian VP  2-3  London Bari
(at 3G pitch Meridian VP FC)

Metrogas  0-4  Bridon Ropes

Norwich United  P-P  Thamesmead Town

Rochester United  0-1  Gravesham Borough

Seven Acre & Sidcup  P-P  Sporting Bengal United

Sheppey United  0-1  Deal Town
(Second Pitch)

Staplehurst Monarchs United  v  Kennington

Sutton Athletic  0-1  Hollands & Blair

Sutton United  0-0  Welling United

Tonbridge Angels  5-0  Fisher

Tooting Bec 0-7 AC London

Tunbridge Wells  1-1  Sittingbourne (201)

Wembley  3-5  Croydon

Whyteleafe  4-2  Dulwich Hamlet (3:00pm)

Monday 27 July 2015

Beckenham Town  0-3  Bromley (250)

Chatham Town  1-1  Gillingham (479)

Raynes Park Vale  2-0  Croydon (7:45pm)

Tuesday 28 July 2015

Kent Invicta League Challenge Shield


Hollands & Blair  2-1  Bearsted
(after extra time)

Pre-Season Friendlies:

Bishop’s Stortford  1-0  Dover Athletic

Boreham Wood  3-0  Ebbsfleet United

Bridon Ropes  4-3  Lordswood

Brentwood Town  P-P  Chatham Town

Chipstead (Surrey)  P-P  Dulwich Hamlet

Corinthian  v  Phoenix Sports

Cray Wanderers 2-2  Billericay Town (49)
(at Bromley FC)

Erith Town  0-5  Herne Bay
(at Cray Valley FC)

Faversham Town  1-1  Maidstone United

Fisher  0-2  Sutton Athletic
(at 3G pitch Coldharbour Leisure Centre, Chapel Farm Road, Eltham, London SE9 3LX)

Glebe  2-5  Cray Valley (Paper Mills)

Hailsham Town  v  Rusthall

Kent Football United  v  Borden Village

Long Lane  3-4  Orpington

Lydd Town  4-1  Kennington

Millwall  2-2  Welling United
(behind closed doors friendly)

Ramsgate  2-0  Ashford United

Rochester United  2-1  Chipstead (Kent)

Sheppey United  0-1  Folkestone Invicta

Sittingbourne  0-5  Erith & Belvedere

Staplehurst Monarchs United  0-1  APM Contrast

Southend United  2-1  Charlton Athletic

Thamesmead Town  8-0  Eton Manor

Tilbury  2-0  Sevenoaks Town (41)

Tunbridge Wells  1-1  Westfield (165)

VCD Athletic  0-2  Dartford (268)

Whitstable Town  0-0  Canterbury City

Whyteleafe  3-0  AFC Croydon Athletic

Wednesday 29 July 2015

Croydon  v  Farleigh Rovers

Deal Town 2-2 Hawkinge Town

Hythe Town  5-1  Maidstone United (120)

Leatherhead  1-3  Margate

Lewisham Borough  P-P  Baldon Sports

Gillingham  1-2  Brighton & Hove Albion

Otford United  P-P  Canterbury City

Thursday 30 July 2015

AFC Croydon Athletic  P-P  Chessington & Hook United

Beckenham Town  0-5  Dulwich Hamlet

Bromley  0-6  Crystal Palace (3,798)
(ALL TICKET)

Clapton  P-P  Sutton Athletic

Cray Valley (Paper Mills) 2-3  Cray Wanderers

Fisher  P-P Hendon
(at 3G pitch Coldharbour Leisure Centre, Chapel Farm Road, Eltham, London SE9 3LX)

Greenwich Borough  1-2  Welling United
(at Samuel Montague Youth Centre, 122 Broad Walk, Kidbrooke, SE3 8ND)

Maidstone United  8-1  Chatham Town

Kennington  P-P  Ashford United
(at Sandyacres)

Ramsgate  P-P  Greenwich Borough

Seven Acre & Sidcup  4-2  Erith & Belvedere
(at Thamesmead Town FC)

VCD Athletic  4-0  Whitstable Town (39)

Friday 31 July 2015

Bolton Wanderers  2-2  Charlton Athletic

Bridon Ropes  v  AC London
(Meridian FC)

Guernsey  2-3  Glebe

Welling United  P-P  West Ham United

Saturday 1 August 2015

Isthmian League Charity Shield


Maidstone United  4-0  Hendon (826)

Southern Counties East Football League Roy Vinter Challenge Shield

Phoenix Sports  1-2  Greenwich Borough (130)

Pre-Season Friendlies

AFC Croydon Athletic  2-1 Knaphill
(at Verdayne Gardens)

Canvey Island  2-0  Ramsgate

Chatham Town  1-1  Dagenham & Redbridge

Chipstead (Kent)  6-2  Guru Nanak
(at 3G Pitch at Bishop Justuce School, Bromley)

Corinthian  1-3  Folkestone Invicta

Coney Hall  P-P  Sevenoaks Town

Crockenhill 2-1 Bexley

Crowborough Athletic  2-3  Haywards Heath Town

Croydon  2-0  Epsom & Ewell

Deal Town  3-0  Bearsted

Droylsden  1-0  Cray Wanderers
(The Tony Downes Memorial Trophy)

Dorking Wanderers  1-3  Tonbridge Angels

East Grinstead Town  1-3  VCD Athletic

Ebbsfleet United  0-1  Braintree Town

Erith 147 Sports  v  Halls Athletic
(3G Pitch at Thamesmead Town FC)

Faversham Strike Force  4-2  Gravesham Borough

Faversham Town  4-2  Hollands & Blair

Gillingham  0-0  Portsmouth

Havant & Waterlooville  0-3  Dover Athletic

Hayes & Yeading  1-2  Dulwich Hamlet
(at The Warren, Beaconsfield Road)

Herne Bay  1-1  Barkingside

Hildenborough Athletic  3-0  Westfield

Holmesdale  1-1  Horsham

Hythe Town  0-1  Ashford United (174)

Kent Football United  2-1  Staplehurst Monarchs United

Kings Hill  0-3  APM Contrast

Long Lane  P-P  Erith & Belvedere

Lordswood  4-2  Sittingbourne Community

Margate  3-1 Wolverhampton Wanderers (495)

Meridian VP  1-5  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
(on 3G Pitch Meridian VP FC)

Meridian VP  2-2  Erith Town

Newham United  2-2  Peckham Town

Newham United  0-2  Lewisham Borough

New Romney  1-4  Lydd Town

Rochester United  1-1  Rusthall

Seven Acre & Sidcup  0-3  Bexlians

Sheppey United  1-3  Beckenham Town
(Second Pitch)

Sittingbourne  1-0  Great Wakering Rovers

South Darenth  2-2  Long Lane

Sutton United  0-2  Bromley (430)

Thamesmead Town  3-1  Jersey (200)

Tunbridge Wells 9-3 Charlton Athletic Community Trust

Whitstable Town  2-1  AFC Hornchurch

Woodstreet  1-2  Club Langley

Sunday 2 August 2015

Seven Acre & Sidcup  2-2  Welling United

Tuesday 4 August 2015

Ashford United  P-P  Folkestone Invicta

Borden Village  1-0  Sutton Athletic

Chelmsford City  2-1  Charlton Athletic

Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Greenhouse  

Holmesdale  5-1  Chipstead (Kent) (25)

Kent Football United  P-P  Long Lane

Lydd Town  3-0  Little Common

Faversham Town  1-0  Gillingham

Lordswood  6-1  Meridian VP

Seven Acre & Sidcup  v  Erith 147 Sports (7:00pm)
(outside grass pitch at Thamesmead Town FC)

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  2-1  Welling United

Thamesmead Town  A-A  Clapton
(Match abandoned after 20 minutes with Thamesmead Town winning 2-0 due to crowd trouble)

Tunbridge Wells  4-2  Hildenborough Athletic

Saturday 8 August 2015

Club Langley  v  Chipstead (Kent)

Deal Town Community  v  Kennington

FC Elmstead  v  Erith 147 Sports
(at Coney Hall Recreation Ground)

Greenways  v  Long Lane (3:00pm)

New Park  v  Bexlians

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  v  Bexley (3:00pm)

Staplehurst Monarchs United  v  Eccles

Sunday 9 August 2015

Crockenhill  v  Maidstone United (2:00pm)
(Ladies’ fixture)

Wednesday 12 August 2015

Lewisham Borough  v  Baldon Sports (7:00pm)
(Dave Leach Memorial Trophy)

Saturday 15 August 2015

Bexlians  v  Sutton Athletic

Club Langley  v  Belvedere

Kennington  v  Long Lane

Kings Hill  v  Staplehurst Monarchs United

Sunday 16 August 2015

Crockenhill  v  Hampton & Richmond Borough (2:00pm)
(Ladies’ fixture)

Herne Bay  v  Charlton Athletic (2:00pm)
(Ladies fixture)

Long Lane  v  Kennington

Tuesday 18 August 2015

Staplehurst Monarchs United  v  Malgo (6:30pm)

Saturday 22 August 2015

Club Langley  v  Lloyds AFC

Lewisham Athletic  v  Bexlians

Long Lane  v  Tudor Sports

Saturday 29 August 2015

Bexlians  v  Metrogas

 






GREENWICH BOROUGH v HASTINGS UNITED
Bostik South Division
Saturday 21 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Middle Park Avenue, Eltham, London SE9 5HP



PHOENIX SPORTS v EAST GRINSTEAD TOWN
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT


THAMESMEAD TOWN v SOUTH PARK
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Princes Park Stadium, Dartford, DA1 1RT

GLEBE v CANTERBURY CITY
Southern Counties East Premier
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Foxbury Avenue, Chislehurst BR7 6SD