Results: March 2018

Sunday 25th March 2018

Here are the results during March 2018

Thursday 1 March 2018

Isthmian League Women’s Cup Sponsored by
www.goodmove.co.uk Semi-Final

Burgess Hill Town  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – frozen pitch)

Saturday 3 March 2018

Sky Bet Championship


Millwall  1-1  Sunderland (14,358)

Sky Bet League One

AFC Wimbledon P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – frozen pitch)
Gillingham  P-P  Rotherham United
(Match postponed – snow covered pitch)

Vanarama National League

Chester  P-P  Bromley
(Match postponed – snow covered pitch)
Dover Athletic  1-0  Leyton Orient (1,348)
Ebbsfleet United  P-P  Wrexham
(Match postponed – snow covered pitch)
Solihull Moors  P-P  Maidstone United
(Match postponed – snow covered pitch)

Vanarama National League South

Gloucester City  P-P  Dartford
(Match postponed – snow covered pitch)
Welling United  P-P  Hemel Hempstead Town
(Match postponed – snow covered pitch)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  P-P  Tonbridge Angels
(Match postponed – snow covered pitch)
Folkestone Invicta  1-1  Harlow Town (475)
Margate  P-P  Kingstonian
(Match postponed – snow covered pitch)

Bostik South Division

Chipstead  P-P  Phoenix Sports
(Match postponed – snow covered pitch)
Cray Wanderers  P-P  Whyteleafe
(Match postponed – frozen pitch)
Faversham Town  P-P  Shoreham
(Match postponed – snow covered pitch)
Herne Bay  P-P  Carshalton Athletic
(Match postponed – snow covered pitch)
Horsham  P-P  Ashford United
(Match postponed – snow covered pitch)
Lewes  P-P  Ramsgate
(Match postponed – snow covered pitch)
Molesey  P-P  Hythe Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Sittingbourne  P-P  Greenwich Borough
(Match postponed – snow covered pitch)
Thamesmead Town  P-P  East Grinstead Town
(Match postponed – snow covered pitch)
VCD Athletic  P-P  Corinthian-Casuals
(Match postponed – snow covered pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Bearsted  P-P Chatham Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Beckenham Town  P-P   Sheppey United
(Match postponed – snow covered pitch)
Canterbury City P-P Hollands & Blair
(Match postponed – snow covered pitch)
Corinthian  P-P  Erith Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Deal Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Crowborough Athletic  P-P   Croydon
(Match postponed – snow covered pitch)
Glebe  P-P  Rusthall
(Match postponed – snow covered pitch)
Rochester United  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – snow covered pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  P-P  Stansfeld
(Match postponed – snow covered pitch)
FC Elmstead  P-P  Lydd Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Gravesham Borough  P-P  Lewisham Borough
(Match postponed – snow covered pitch)
K Sports P-P  Fisher
(Match postponed – snow covered pitch)
Kent Football United  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – snow covered pitch)
Phoenix Sports Res  P-P  Snodland Town
Punjab United  P-P  Holmesdale
(Match postponed – snow covered pitch)
Sutton Athletic  P-P  Bridon Ropes
(Match postponed – snow covered pitch)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Kennington  P-P  Tudor Sports
Lewisham Athletic  P-P  Faversham Strike Force
New Romney  P-P  Farnborough Old Boys Guild
Peckham Town  P-P  Otford United
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  P-P  Greenways
Staplehurst Monarchs United  P-P  Bexley

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Cuxton 91  P-P  Guru Nanak
Hawkinge Town  P-P  K Sports Res
Hollands & Blair Res  P-P  Deal Sports
Rolvenden  P-P  Herne Bay Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

AFC Mottingham  P-P  Orpington
Club Langley  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Halls Athletic  P-P  Welling Park
Long Lane  P-P  Ide Hill
Old Roan  P-P  Sutton Athletic Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Rusthall Res P-P  Rochester City
Tonbridge Invicta  P-P  Burgess Hodgson
Wateringbury  P-P  Lordswood Res
West Farleigh  P-P  New Romney Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Dulwich Village  P-P  Crayford Arrows
FC Elmstead Res  P-P  Nomads
Fleetdown United Res  P-P  Belvedere
Metrogas Res  P-P  Johnson & Phillips
South East Athletic  P-P  Sydenham Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

AFC Ashford Athletic  P-P  AEI Sports
Aylesford  P-P  University of Kent
Deal Sports Res  P-P  Drummond Athletic
Faversham Town Res P-P  Staplehurst Monarchs United Res
Woodnesborough  P-P  Deal Town Rangers

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Drummond Athletic  P-P  Peckham Town Res
Farnborough Old Boys Guild Res  P-P  AFC Lewisham
HFSP & Ten-Em-Bee  P-P  Old Bromleians Res
Parkwood Rangers  P-P  AFC Bexley
Red Velvet  P-P  Welling Town Res
South East Athletic Res  P-P  Bridon Ropes Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Quarter-Final – 2:15pm

Halstead United  P-P  Borden Village
Lydd Town Res  P-P  Metrogas

Eastern Section Les Leckie Cup – Second Round – 2:15pm

Snodland Town Res  P-P  CC Sports

Kent Reliance Junior Cup Group A Semi-Final – 2:15pm

Ashford  P-P  Sporting Club Thamesmead Res
Welling Town  P-P  Ightham

Beckenham Hospital Cup – Quarter-Final – 2:15pm

Bexley Res  P-P  Old Bromleians

Sunday 4 March 2018

The FA Women’s Premier League Southern Division


Chichester City  P-P  Gillingham
(Match postponed – frozen pitch)
Crystal Palace  8-1  Swindon Town (407)
(at Bromley FC)

Monday 5 March 2018

Vanarama National League South


Wealdstone  1-0  Welling United (783)

Southern Counties East Football League First Division

Sporting Club Thamesmead  0-2  Phoenix Sports Res (60)

Tuesday 6 March 2018

The Buildbase FA Trophy Quarter-Final Replay
(winners each receive £10,000)


Spennymoor Town  P-P  Bromley

Sky Bet Championship

Hull City  1-2   Millwall  (13,524)

Vanarama National League

Chester  0-2  Dover Athletic (1,182)
Maidstone United  P-P  Macclesfield Town
Solihull Moors  P-P  Bromley

Bostik Premier Division

Billericay Town  1-3  Dulwich Hamlet (988)
Folkestone Invicta 3-0 Kingstonian (321)
Leiston  2-2  Margate (202)

Bostik South Division

East Grinstead Town  3-5  Herne Bay (75)
Molesey  1-6  Greenwich Borough (33)
Sittingbourne  2-3  Ramsgate (97)

Southern Counties East Football League Premier Division

Corinthian  2-1  Beckenham Town (39)
Glebe  2-2  Rusthall (53)
Sheppey United  0-2  Crowborough Athletic (169)
Chatham Town  P-P  Tunbridge Wells
Crowborough Athletic P-P  Whitstable Town
Sheppey United P-P  Deal Town

Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Tunbridge Wells  2-1  Cray Valley (Paper Mills) (137)
Whitstable Town 1-0  Deal Town (103)

Southern Counties East Football League First Division

Erith & Belvedere  4-2  Meridian VP (16)

Wednesday 7 March 2018

Southern Counties East Football League Premier Division


Canterbury City  4-2  Rochester United (41)
(at Deal Town FC)
Lordswood  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – floodlight failure)
Rusthall  P-P  Cray Valley (Paper Mills)

Southern Counties East Football League First Division

Forest Hill Park  2-0  FC Elmstead (23)
Holmesdale  2-0  Stansfeld (37)

Thursday 8 March 2018

Velocity Trophy Quarter-Final


Brentwood Town  0-1  Dulwich Hamlet (119)

Saturday 10 March 2018

Sky Bet Championship


Millwall  1-0  Brentford (13,251)

Sky Bet League One

Peterborough United  4-1  Charlton Athletic (6,337)
Portsmouth  1-3  Gillingham (18,247)

Vanarama National League

Bromley 2-1   Guiseley (906)
Eastleigh  P-P  Dover Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)
Leyton Orient  1-1  Ebbsfleet United (4,127)
Maidstone United  1-0  Torquay United (2,211)

Vanarama National League South

Dartford  0-1  Poole Town (928)
East Thurrock United  0-1  Welling United (318)

Bostik Premier Division

Brightlingsea Regent  2-2  Dulwich Hamlet (346)
Harrow Borough  0-3  Folkestone Invicta (168)
Hendon  1-1  Margate (309)
Tonbridge Angels  1-2  Worthing (382)

Bostik South Division

Ashford United  1-3  Lewes (283)
Corinthian-Casuals  2-1  Thamesmead Town (184)
Greenwich Borough  1-0  Faversham Town (81)
Guernsey  3-0  Sittingbourne (628)
Hythe Town  2-1  Cray Wanderers (188)
Phoenix Sports  3-1  Herne Bay (94)
Ramsgate  3-0  Chipstead (151)
South Park  P-P  VCD Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Canterbury City  1-2  Glebe (58)
(at Deal Town FC)
Chatham Town  1-3  Crowborough Athletic (138)
Croydon  3-0  Lordswood (38)
Erith Town  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
Hollands & Blair P-P Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch)
Rusthall  P-P  Rochester United
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sheppey United  0-2  Bearsted (201)
Whitstable Town  1-1  Tunbridge Wells (140)

Southern Counties East Football League First Division

Forest Hill Park  0-3  Phoenix Sports Res (23)
Kent Football United  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – due to stadium issues)
Lydd Town  3-2  Gravesham Borough (27)
Meridian VP  P-P  Kent Football United
Punjab United  1-0  Fisher (93)
Snodland Town  2-0 Sporting Club Thamesmead (48)
Stansfeld  P-P  K Sports
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sutton Athletic 2-1 Bridon Ropes (70)


Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Bexley  3-1  Faversham Strike Force
Borden Village  P-P  Lewisham Athletic
Farnborough Old Boys Guild  3-1  Lydd Town Res
Kennington  P-P  Metrogas
Otford United  P-P  Greenways
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  3-3  Peckham Town
Staplehurst Monarchs United  2-1  Fleetdown United
Tudor Sports  1-1  New Romney

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Cuxton 91  3-2  Hawkinge Town
Herne Bay Res  P-P  Hollands & Blair Res
K Sports  2-1  Kings Hill

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

Club Langley  0-0  Halls Athletic
Halstead United  P-P  Old Roan
Ide Hill  3-0  AFC Mottingham
Old Bromleians  P-P  Chipstead
Orpington  1-4  Long Lane
Welling Park  6-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

New Romney Res  3-3  Larkfield & New Hythe Wanderers
Rochester City  P-P  Lordswood Res
Tonbridge Invicta  1-6  Burgess Hodgson
West Farleigh  P-P  Wateringbury

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Crayford Arrows  P-P  Sydenham Sports
Fleetdown United Res  1-4  FC Elmstead Res
Long Lane Res  P-P  Dulwich Village
Metrogas Res P-P Nomads
Johnson & Phillips  P-P  South East Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Deal Sports Res  4-1  Aylesford
Deal Town Rangers  8-4  Staplehurst Monarchs United
Faversham Town Res  2-4  University of Kent
Woodnesborough  1-2  AFC Ashford Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

AFC Bexley  P-P  Bexley Res
HFSP & Ten-Em-Bee  7-1  Old Bromleians Res
Peckham Town Res  P-P  Parkwood Rangers
Welling Town Res  6-2  Farnborough Old Boys Guild Res

NRG Gym Eastern Section Les Leckie Cup Second Round – 2:15pm

Snodland Town Res  3-4  CC Sport

Kent Reliance Junior Cup Group A Semi-Final – 2:15pm

Ashford  P-P  Sporting Club Thamesmead Res
Welling Town  1A2 Ightham
(Match Abandoned after 118 minutes – due to serious injury)

Maidstone & District Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

Town Malling  0-1 AEI Sports

Sunday 11 March 2018

The FA Women’s Premier League South Division


Charlton Athletic  5-1  Cardiff City (94)
(at Bayliss Avenue, Thamesmead, London SE28 8NJ)
Crystal Palace  P-P  C&K Basildon
(Match postponed – waterlogged pitch - at Beckenham Town FC)
Swindon Town  0-4  Gillingham Ladies (22)
(at Fairfield Town FC)

Monday 12 March 2018

Isthmian Women’s Cup Sponsored by
www.goodmove.co.uk Semi-Final

Burgess Hill Town  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Lewisham Borough  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tuesday 13 March 2018

The Buildbase FA Trophy Quarter-Final Replay
(winners each receive £10,000)


Spennymoor Town  P-P  Bromley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Vanarama National League

Bromley  P-P  Barrow

Sky Bet League One

Blackpool  1-0  Charlton Athletic (3,216)

Velocity Trophy Semi-Final

Dulwich Hamlet  0-0  Metropolitan Police (210)
(at Tooting & Mitcham United FC – Metropolitan Police win 4-1 on penalties)

Bostik Premier Division

Tonbridge Angels  P-P  Billericay Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik South Division

Molesey  P-P  Herne Bay
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sittingbourne  0-2  Walton Casuals (75)

Southern Counties East Football League Premier Division

Corinthian  3-0  Sheppey United (72)
Chatham Town  1-0  Tunbridge Wells (103)
Crowborough Athletic  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

K Sports  2-0  Fisher (101)
Meridian VP  2-3  Kent Football United (26)
Phoenix Sports Res  2-1  Snodland Town (53)

Wednesday 14 March 2018

The Buildbase FA Trophy Quarter-Final Replay
(winners each receive £10,000)


Spennymoor Town  1-2  Bromley (802)
(at Darlington FC)

Bostik Premier Division

Leatherhead  P-P  Dulwich Hamlet

Kent Reliance Senior Cup Semi-Final

Folkestone Invicta  2-1 Charlton Athletic (403)

Bostik South Division

Cray Wanderers  5-1  Whyteleafe (153)
(at Bromley FC)
Lewes  3-2 Ramsgate (452)
Thamesmead Town  4-5  East Grinstead Town (77)
(at Dartford FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Canterbury City  2-1  Hollands & Blair (53)
(at Deal Town FC)
Lordswood  1-0  Deal Town (40)
Rochester United  0-6  Sevenoaks Town (50)
Rusthall  1-2  Cray Valley (Paper Mills) (97)

Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale  1-2  Sutton Athletic (35)

Hospitals Charity Cup Semi-Final

Forest Hill Park  3-3  Sporting Club Thamesmead
(Sporting Club Thamesmead win 4-2 on penalties)

Thursday 15 March 2018

Bostik South Division


South Park  P-P  Herne Bay
(Match postponed – waterlogged pitch)

Saturday 17 March 2018

The Buildbase FA Trophy Semi-Finals First Leg
(winners each receive £20,000)


Brackley Town 1-0 Wealdstone (1,250)
Bromley  3-2  Gateshead (1,254)

Sky Bet Championship

Barnsley  0-2  Millwall (13,041)

Sky Bet League One

Charlton Athletic 0-0  Fleetwood Town (9,865)
Gillingham  P-P  Blackburn Rovers
(Match postponed – frozen pitch)

Vanarama National League

Bromley  P-P  Dagenham & Redbridge
Dover Athletic  2-0  Macclesfield Town (837)
Gateshead  P-P  Ebbsfleet United
Maidstone United  1-0  Sutton United (2,065)

Vanarama National League South

Dartford  3-2  Hemel Hempstead Town (737)
Welling United  1-3  Oxford City (404)

Bostik Premier Division

Metropolitan Police  2-2  Margate (90)
Thurrock  P-P  Folkestone Invicta
(Match postponed – frozen pitch)
Tonbridge Angels  3-1  Kingstonian (308)

Bostik South Division

Ashford United  2-3  Phoenix Sports (198)
Greenwich Borough  P-P   Thamesmead Town
(Match postponed – frozen pitch)
Guernsey  P-P  Faversham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Herne Bay  P-P  Whyteleafe
(Match postponed – frozen pitch)
Hythe Town  P-P  Sittingbourne
(Match postponed – frozen pitch)
Ramsgate  P-P  Carshalton Athletic
(Match postponed – frozen pitch)
VCD Athletic  2-1  East Grinstead Town (42)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  P-P  Rusthall
(Match postponed – frozen pitch)
Bearsted  P-P  Crowborough Athletic
(Match postponed – frozen pitch)
Canterbury City  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – frozen pitch)
Croydon  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – frozen pitch)
Glebe  P-P  Deal Town
(Match postponed – frozen pitch)
Lordswood  P-P  Tunbridge Wells
(Match postponed – frozen pitch)
Rochester United  P-P  Erith Town
(Match postponed – frozen pitch)
Sevenoaks Town  4-1  Hollands & Blair (131)
Sheppey United  2-1  Cray Valley (Paper Mills) (163)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  2-1  FC Elmstead (37)
Crockenhill  P-P Stansfeld
(Match postponed – frozen pitch)
Gravesham Borough  P-P  K Sports
(Match postponed – frozen pitch)
Holmesdale  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – frozen pitch)
Kent Football United  P-P  Forest Hill Park
(Match postponed – frozen pitch)
Lewisham Borough  P-P  Snodland Town
(Match postponed – frozen pitch)
Phoenix Sports Res  P-P   Fisher
(Match postponed – frozen pitch)

The FA Inter-League Cup Semi-Final

York Football League  4-1  Kent County Football League (90)
(after extra time - at Harrogate Town FC)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier – 2:15pm

Farnborough Old Boys Guild  P-P  Staplehurst Monarchs United
Fleetdown United  P-P  Bexley
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  P-P  Greenways

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Hildenborough Athletic  P-P  Hawkinge Town
Hollands & Blair Res  P-P  Cuxton 91
Rolvenden  P-P  Kings Hill

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

Club Langley  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Long Lane  P-P  Halstead United
Old Roan  P-P  Orpington
Sutton Athletic  P-P  Chipstead
Welling Park  P-P  Old Bromleians

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Rusthall Res  1-3  West Farleigh
Snodland Town Res  P-P  Ashford
Tonbridge Invicta  P-P  New Romney Res
Wateringbury  P-P  Rochester City

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Dulwich Village P-P  Crayford Arrows
Metrogas Res  P-P  Nomads
Sydenham Sports  P-P  Johnson & Phillips

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Aylesford  P-P  Bromley Green
Staplehurst Monarchs United Res  P-P  University of Kent
Tenterden Town 3-1  AFC Ashford Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

AFC Bexley  P-P  Drummond Athletic
Bexley Res  P-P  HFSP & Ten-Em-Bee
Old Bromleians Res  P-P  Peckham Town Res
Parkwood Rangers  P-P  Bridon Ropes Res
Welling Town Res  7-1  AFC Lewisham

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Quarter-Final – 2:15pm

Lewisham Athletic  P-P  New Romney
Lydd Town Res  5-1  Metrogas

Eastern Section Les Leckie Cup Quarter-Final – 2:15pm

Tonbridge Invicta  P-P  CC Sport

Eastern Section Les Leckie Cup Semi-Final – 2:15pm

Wateringbury  P-P  Ashford

NRG Gym Barry Bundock West Kent Challenge Shield – Semi-Final – 2:15pm

FC Elmstead Res  P-P  Red Velvet

Canterbury & District Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

Burgess Hodgson  1-3  Faversham United

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Semi-Final – 2:15pm

Ide Hill  2-3  Ightham

Weald of Kent Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

Deal Sports Res  P-P  Woodchurch

Sunday 18 March 2018

Bostik Premier Division


Dulwich Hamlet  3-0  Worthing (840)
(at Tooting & Mitcham United FC)

Bostik South Division

Cray Wanderers  4-3  Horsham (164)
(at Bromley FC)

The SSE Women’s Cup Quarter-Final

Arsenal  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed -frozen pitch)

The FA Women’s Premier League South Division

Charlton Athletic  P-P  Portsmouth
Coventry United P-P  Gillingham

Monday 19 March 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  2-3  Meridian VP (80)

Tuesday 20 March 2018

Vanarama National League


Solihull Moors  2-0  Bromley (624)

Vanarama National League South

Bognor Regis Town  1-3  Welling United (327)

Bostik Premier Division

Leiston  2-0  Tonbridge Angels (201)
Lowestoft Town  1-3  Dulwich Hamlet (378)

Bostik South Division

Chipstead  2-3  Phoenix Sports (58)
Molesey  1-2  Hythe Town (28)
Shoreham  0-3  Thamesmead Town (57)
South Park  P-P  Sittingbourne
VCD Athletic  0-1  Corinthian-Casuals (69)

Southern Counties East Football League Premier Division

Sevenoaks Town  3-0  Croydon (117)
Crowborough Athletic P-P  Sheppey United
Whitstable Town  P-P  AFC Croydon Athletic

Southern Counties East Football League Challenge Cup Semi-Final First Leg

Tunbridge Wells  3-0  Crowborough Athletic (234)

Southern Counties East Football League First Division

Erith & Belvedere  1-2  Sporting Club Thamesmead (22)
K Sports  1-0  FC Elmstead (45)
Punjab United  P-P  Holmesdale
(Match postponed – waterlogged pitch)
Stansfeld  4-4  Forest Hill Park (20)
(at Glebe FC)
Sutton Athletic  1-0  Phoenix Sports Res (35)

Wednesday 21 March 2018

Vanarama National League


Maidstone United  2-2  Macclesfield Town (1,994)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  2-0  Corinthian (112)
Cray Valley (Paper Mills)  1-0  AFC Croydon Athletic (30)
Erith Town  0-0  Deal Town (50)
(at VCD Athletic FC)
Hollands & Blair  2-1  Glebe (43)
Rochester United  2-2  Chatham Town (100)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Semi-Final First Leg

Lordswood  2-3  Whitstable Town (101)

Isthmian Women’s Cup Sponsored by www.goodmove.co.uk Semi-Final

Charlton Athletic  P-P  Burgess Hill Town

Thursday 22 March 2018

Bostik Premier Division


Tonbridge Angels  2-1  Billericay Town (526)

Bostik South Division

Herne Bay  2-1  Whyteleafe (155)
South Park  1-2  Sittingbourne (77)

Saturday 24 March 2018

The Buildbase FA Trophy Semi-Final Second Leg
(winners each receive £20,000)


Gateshead 1-1  Bromley (2,264)
(Bromley win 4-3 on aggregate)
Wealdstone   0-2  Brackley Town (2,008)
(Brackley Town win 3-0 on aggregate)

Sky Bet League One

Bradford City  1-0  Gillingham (19,654)
Charlton Athletic  2-0  Plymouth Argyle (13,989)

Vanarama National League

Barrow  0-0  Dover Athletic (908)
Ebbsfleet United  1-1  Maidenhead United (1,503)
Hartlepool United  P-P  Bromley
Wrexham  1-0  Maidstone United (4,443)

Vanarama National League South

Hungerford Town  1-4 Welling United (258)
Oxford City  0-2  Dartford (363)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  5-2 Metropolitan Police (468)
Margate  1-1  Enfield Town (630)
Needham Market  0-3  Dulwich Hamlet (495)
Wingate & Finchley  3-1  Tonbridge Angels (131)

Bostik South Division

Corinthian-Casuals  0-1  Cray Wanderers (252)                                                                                                                                                                              
East Grinstead Town  3-2 Ashford United (163)
Faversham Town  1-2  Hastings United (201)
Horsham  1-4  Ramsgate (148)
(at Lancing FC)
Lewes  3-0  VCD Athletic (777)
Phoenix Sports  2-2  Molesey (67)
Sittingbourne  1-0  Shoreham (142)
South Park  1-8  Greenwich Borough (68)
Thamesmead Town  1-0  Chipstead (98)
(at Dartford FC)
Walton Casuals  7-0  Herne Bay (162)
Whyteleafe  2-2  Hythe Town (142)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town 1-3  Lordswood (65)
Chatham Town  1-1  Sheppey United (247)
Cray Valley (Paper Mills)  1-1  Rochester United (65)
Crowborough Athletic  2-1  Canterbury City (128)
Croydon  2-0  Erith Town (53)
Deal Town  4-1  Hollands & Blair (124)
Rusthall  2-0  Glebe (74)
Tunbridge Wells 1-4  Bearsted (215)
Whitstable Town  2-1  Sevenoaks Town (176)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  0-6  Sutton Athletic (28)
Erith & Belvedere  1-3  Lydd Town (18)
Fisher 2-0  FC Elmstead (123)
Forest Hill Park  1-2  Gravesham Borough (17)
Holmesdale  5-1  Sporting Club Thamesmead (36)
K Sports  7-0  Lewisham Borough (34)
Meridian VP  2-4  Punjab United (21)
Stansfeld  3-4 Snodland Town (35)
(at Glebe FC)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier – all 2:15pm

Bexley  2-1  Otford United
Fleetdown United  1-5  Greenways
Kennington  4-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Lydd Town Res  4-5  Faversham Strike Force
Metrogas  3-3  Staplehurst Monarchs United
Tudor Sports  2-3  Peckham Town

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East –  2:45pm

Cuxton 91  2-0  Guru Nanak
Hawkinge Town  2-3  K Sports Res
Rolvenden  P-P  Herne Bay Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

Chipstead  0-2  Halls Athletic
Ide Hill  2-0 Long Lane
Old Roan  1-4  Welling Park
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  3-1  Orpington
Sutton Athletic Res  0-0  AFC Mottingham

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Lordswood Res  2-4 Rochester City
Snodland Town Res  2-2  West Farleigh

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Belvedere  1-3  Johnson & Phillips
Metrogas Res  1-2  FC Elmstead Res
Nomads  1-1  Long Lane Res
South East Athletic  1-0  Dulwich Village

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Bromley Green  5-3  Aylesford
Deal Town Rangers  3-4  University of Kent
Staplehurst Monarchs United Res  0-4  Faversham Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

AFC Bexley  6-3  Drummond Athletic
Old Bromleians Res  4-2  Bridon Ropes Res
Parkwood Rangers  3-10  Red Velvet
Peckham Town Res  0-1  Welling Town Res
South East Athletic Res 1-5   HFSP & Ten-Em-Bee

Bill Manklow Inter-Regional Cup Quarter-Finals – all 2:15pm

Farnborough Old Boys Guild  0-0  Club Langley
(after extra time – Club Langley win 4-3 on penalties)
Halstead United  0-1  Borden Village
Lewisham Athletic 0-3  New Romney

Eastern Section Les Leckie Cup Quarter-Final – 2:15pm

Tonbridge Invicta  3-0  CC Sport

NRG Gym Les Leckie Cup Semi-Final – 2:15pm

Rochester City  P-P  Tonbridge Invicta or CC Sports

Kent Reliance Junior Cup Group A Semi-Finals – 1:30pm

Ashford  4-4  Sporting Club Thamesmead Res
(after extra time – Ashford win 3-1 on penalties)
Welling Town  3-0  Ightham

Maidstone & District Charity Cup Semi-Finals – 2:15pm

Kings Hill  1-1  Deal Sports
(after extra time – Kings Hill win 3-0 on penalties)

Weald of Kent Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

AFC Ashford Athletic  2-1  South Willesborough

Sunday 25 March 2018

The SSE Women’s Cup Quarter-Final


Arsenal  5-0  Charlton Athletic (810)
(at Boreham Wood FC)

The FA Women’s Premier League South Division

Chichester City 1-0 Gillingham (50)
Portsmouth 4-0  Crystal Palace (45)

Kent Reliance Women’s Plate Final

Thamesview  2-3  Bromley
(after extra time - at Maidstone Untied FC)

Monday 26 March 2018

Kent Reliance Women’s Cup Final


Kent Football United  2-2  London Corinthians (338)
(after extra time -  Kent Football United  win  on penalties)
(at Phoenix Sports FC)

Southern Counties East Football League First Division

Lewisham Borough  1-4  Bridon Ropes (79)
Sporting Club Thamesmead  3-1  Crockenhill (44)

Tuesday 27 March 2018

Vanarama National League


Eastleigh 2-1  Dover Athletic (1,450)
Hartlepool United  2-1  Bromley (3,041)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  2-1  Lowestoft Town (363)

Bostik South Division

Faversham Town  6-1  Shoreham (106)
Herne Bay  4-1  South Park (148)
Horsham  3-0  Ashford United (144)
(at Lancing FC)
Sittingbourne  1-2  Greenwich Borough (92)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Semi-Final

Tooting & Mitcham United  0-2  Cray Valley (Paper Mills) (92)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  2-2  Chatham Town (79)
Beckenham Town  2-3  Sevenoaks Town (145)
Corinthian  2-1  Erith Town (51)
Crowborough Athletic  P-P  AFC Croydon Athletic
Sheppey United  3-3  Deal Town (171)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Semi-Final Second Leg

Crowborough Athletic  0-2  Tunbridge Wells (406)
(Tunbridge Wells win 5-0 on aggregate)
Whitstable Town 1-0  Lordswood (110)
(Whitstable Town win 3-2 on aggregate)

Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale  0-1  Erith & Belvedere (33)
Gravesham Borough  0-2  K Sports (36)
(at Chatham Town FC)

Eastern Section Les Leckie Cup Semi-Final

Rochester City  P-P  Tonbridge Invicta
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hospital Charity Cup Senior Division Semi-Final

Meridian VP  0-1  Phoenix Sports Res (25)

Wednesday 28 March 2018

The FA Women’s Premier League Southern Division


Charlton Athletic  P-P  Gillingham

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Semi-Finals

Dulwich Hamlet  P-P  Balham
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  P-P  Sheppey United
Rusthall  P-P  Rochester United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

FC Elmstead  P-P  Forest Hill Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

Thursday 29 March 2018

Sky Bet League One


Gillingham  1-2  Milton Keynes Dons (5,540)

Good Friday 30 March 2018

Sky Bet Championship


Millwall  2-0  Nottingham Forest (16,004)

Sky Bet League One

Northampton Town  0-4  Charlton Athletic (6,416)

Vanarama National League

Bromley  1-1  Wrexham (1,403)
Dover Athletic  P-P  Tranmere Rovers
(Match postponed – waterlogged pitch)
Eastleigh  P-P  Ebbsfleet United
(Match postponed – waterlogged pitch)
Maidstone United  1-2  Hartlepool United (2,559)

Vanarama National League South

Dartford  1-0  Hampton & Richmond Borough (1,371)
Welling United  P-P  Bath City
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  A-A  Dorking Wanderers (1,075)
(Match abandoned after 17 minutes at 0-0 – waterlogged pitch
(at Tooting & Mitcham United FC)
Tonbridge Angels  P-P  Harlow Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik South Division

Sittingbourne  P-P  Thamesmead Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  P-P  Stansfeld
(Match postponed – waterlogged pitch)
FC  Elmstead  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)
Gravesham Borough  P-P  Kent Football United
(Match postponed – waterlogged pitch)
Lewisham Borough  1-8  Holmesdale (99)
Lydd Town  3-2  Meridian VP (50)
Punjab United  P-P  Crockenhill
(Match postponed – waterlogged pitch)
Snodland Town  P-P  Fisher
(Match postponed – waterlogged pitch)

Easter Saturday 31 March 2018

Bostik Premier Division


Margate  1-1  Worthing (545)
Staines Town  P-P  Folkestone Invicta
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik South Division

Chipstead  0-1  Cray Wanderers (80)
Faversham Town  1-2  Carshalton Athletic (214)
Greenwich Borough  4-1  East Grinstead Town (166)
Hastings United  1-1  Phoenix Sports (371)
Hythe Town  2-0  Lewes (392)
Molesey  P-P  Ashford United
(Match postponed – waterlogged pitch)
South Park  2-1  Ramsgate (83)
(at Whyteleafe FC)
VCD Athletic  2-3  Herne Bay (87)

Southern Counties East Football League Premier Division

Canterbury City  2-2  Sheppey United (101)
(at Deal Town FC)
Corinthian  0-2 Crowborough Athletic (77)
Glebe  0-2  Chatham Town (102)
Hollands & Blair  4-1  Erith Town (71)
Rochester United  P-P  Croydon
(Match postponed – waterlogged pitch)
Rusthall  P-P  Lordswood
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sevenoaks Town  7-0  AFC Croydon Athletic (164)
Tunbridge Wells  P-P Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed – waterlogged pitch)
Whitstable Town  3-0  Deal Town (170)

Southern Counties East Football League First Division

Phoenix Sports Res  0-3  K Sports (28)
(K Sports Promoted)
Sutton Athletic  3-0  Forest Hill Park (57)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  2-2  Bexley
Greenways  4-2  Peckham Town
(at K Sports)
Lewisham Athletic  0-2  Staplehurst Monarchs United
Metrogas  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Otford United  0-3  Kennington (20)

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

Halls Athletic  3-2  Halstead United
Ide Hill  2-3  Old Roan
Long Lane  2-2  Sutton Athletic Res
Old Bromleians  6-0  Orpington
Welling Park  8-4  AFC Mottingham

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Hildenborough Athletic  P-P  Hawkinge Town
K Sports Res  2-1  Deal Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West - all 2:45pm

Belvedere  0-0  Long Lane
Crayford Arrows  P-P  Dulwich Village
FC Elmstead Res  1-3  Fleetdown United Res
Johnson & Phillips  P-P  Sydenham Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Lordswood Res  P-P  New Romney Res
(Match postponed – New Romney Res failed to field a team)
Snodland Town Res  1-3  Rochester City
West Farleigh  1-1  Larkfield & New Hythe Wanderers

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bexley Res  1-0   Old Bromleians Res
Drummond Athletic  3-1  Farnborough Old Boys Guild Res
HFSP & Ten-Em-Bee  5-2  AFC Lewisham
Parkwood Rangers  2-0  Bridon Ropes Res
Peckham Town Res  P-P  AFC Bexley
Red Velvet  P-P  South East Athletic Res
Welling Town Res  1-1  Sporting Club Thamesmead Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

AEI Sports  1-1  University of Kent
AFC Ashford Athletic  P-P  CC Sport
Faversham Town Res  P-P  Aylesford
Staplehurst Monarchs United  P-P  Tenterden Town

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Semi-Finals – 2:15pm

Club Langley  2-0  Borden Village
Lydd Town Res  0-1  New Romney

Eastern Section Les Leckie Cup Semi-Final – 2:15pm

Wateringbury  1-2  Ashford

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Semi-Final – 2:15pm

Welling Town  8-1  Johnson & Phillips

Weald of Kent Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

Deal Sports Res  7-2  Woodchurch


NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Semi-Finals – 2:15pm

Club Langley  2-0  Borden Village
Lydd Town Res  0-1  New Romney

Eastern Section Les Leckie Cup Semi-Final – 2:15pm

Wateringbury  1-2  Ashford

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Semi-Final – 2:15pm

Welling Town  8-1  Johnson & Phillips

Weald of Kent Charity Cup Semi-Final – 2:15pm

Deal Sports Res  7-2  Woodchurch
 






GREENWICH BOROUGH v HASTINGS UNITED
Bostik South Division
Saturday 21 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Middle Park Avenue, Eltham, London SE9 5HP



PHOENIX SPORTS v EAST GRINSTEAD TOWN
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT


THAMESMEAD TOWN v SOUTH PARK
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Princes Park Stadium, Dartford, DA1 1RT

GLEBE v CANTERBURY CITY
Southern Counties East Premier
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Foxbury Avenue, Chislehurst BR7 6SD