RESULTS: January 2018

Wednesday 24th January 2018

Here are the results during January 2018

Monday 1 January 2018

Sky Bet Championship

Norwich City  2-1  Millwall (25,774)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  1-2  Gillingham (11,979)

Vanarama National League

Bromley  4-2  Ebbsfleet United (1,302)
Maidstone United  2-2  Dover Athletic (2,502)

Vanarama National League South

Dartford 4-1  Welling United (1,640)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  4-0  Kingstonian (1,516)
Margate  1-3  Folkestone Invicta (653)
Tonbridge Angels  P-P  Billericay Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik South Division

Faversham Town  1-1  Ashford United (310)
Greenwich Borough  0-0  Cray Wanderers (165)
Hythe Town  P-P  Herne Bay
(Match postponed – waterlogged pitch)
Shoreham  P-P  Thamesmead Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sittingbourne  P-P  Ramsgate
(Match postponed – waterlogged pitch)
VCD Athletic  0-1  Phoenix Sports (142)

Saturday 6 January 2018

The Emirates FA Cup Third Round
(winners each receive £67,500)


Millwall  4-1 Barnsley (5,319)

The Buildbase FA Vase Fourth Round
(winners each receive £1,875, losing clubs each receive £625)


Melksham Town  2-1  Crowborough Athletic (686)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  1-0  Oldham Athletic (9,972)

Vanarama National League

Bromley  0-1  AFC Fylde (1,239)
Dover Athletic  1-2  Aldershot Town (1,237)
Ebbsfleet United  0-1  Chester (1,389)
Woking  4-4  Maidstone United (1,874)

Vanarama National League South

Concord Rangers  1-1  Dartford (485)
Welling United  3-0  Eastbourne Borough (404)

Bostik Premier Division

Billericay Town  1-1  Margate (1,570)
Dulwich Hamlet  4-3  Folkestone Invicta (2,004)
Tonbridge Angels  2-2  Lowestoft Town (438)

Bostik South Division

Ashford United  3-1  Chipstead (267)
Carshalton Athletic  3-0  Sittingbourne (378)
Hastings United  2-5  Greenwich Borough (416)
Herne Bay  1-4  Corinthian-Casuals (177)
Horsham  3-2  VCD Athletic (163)
(at Lancing FC)
Hythe Town  3-2  East Grinstead Town (204)
Lewes  3-0  Faversham Town (551)
Phoenix Sports  5-0  Guernsey (86)
Ramsgate  3-3  Shoreham (175)
Thamesmead Town  2-3  Whyteleafe (53)
(at Dartford FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  0-2  Corinthian (90)
Beckenham Town  3-1  Rusthall (110)
Chatham Town  1-3 Deal Town (213)
Cray Valley (Paper Mills)  2-0  Glebe (42)
Erith Town  1-1  Whitstable Town (80)
(at VCD Athletic FC)
Hollands & Blair  1-2  AFC Croydon Athletic (90)
Lordswood  3-1  Rochester United (51)
Sheppey United  2-3  Croydon (272)
Tunbridge Wells  0-0  Sevenoaks Town (201)

Southern Counties East Football League First Division

FC Elmstead  1-1  Bridon Ropes (53)
(at Holmesdale FC)
Fisher  2-0  Erith & Belvedere (116)
K Sports  2-0  Forest Hill Park (35)
Kent Football United  4-2  Phoenix Sports (31)
Lewisham Borough  0-5  Punjab United (20)
Meridian VP  2-0  Crockenhill (17)
Sporting Club Thamesmead  3-0  Gravesham Borough (42)
Stansfeld  5-2  Lydd Town (35)
(at Glebe FC)
Sutton Athletic  3-3 Snodland Town  (87)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Farnborough Old Boys Guild  1-1  Lewisham Athletic
Faversham Strike Force  0-5  Kennington
Greenways  P-P  Borden Village
Lydd Town Res  P-P  Fleetdown United
Otford United  5-0  Bexley
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  P-P  Peckham Town
Staplehurst Monarchs United  1-2  New Romney
Tudor Sports  1-3  Metrogas

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm

Deal Sports  3-1  Cuxton 91
Hawkinge Town  P-P  K Sports Res
Kings Hill  4-0  Guru Nanak
Rolvenden  5-2  Hildenborough Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:00pm

Club Langley  2-1  Ide Hill
Halls Athletic  0-5  Chipstead
Long Lane  2-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Old Roan  1-5  Old Bromleians
Orpington  0-5  Halstead United
Welling Park  P-P  AFC Mottingham

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm

Burgess Hodgson  3-3  Lordswood Res
New Romney Res  P-P  Rochester City

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Dulwich Village  P-P  Long Lane Res
FC Elmstead Res  P-P  South East Athletic
Fleetdown United Res  2-1  Crayford Arrows
Metrogas Res  P-P  Welling Town
Nomads  P-P  Johnson & Phillips

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:00pm

Bromley Green  P-P  Aylesford
Tenterden Town  P-P  Faversham Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:00pm

AFC Bexley  3-0  Farnborough Old Boys Guild Res
AFC Lewisham  1-2  Bridon Ropes Res
Bexley Res  2-1  Welling Town Res
Drummond Athletic  2-2  Parkwood Rangers
HFSP & Ten-Em-Bee  1-0  Peckham Town Res
Old Bromleians Res  5-1  South East Athletic Res

NRG Gym Les Leckie Cup Second Round – all 1:30pm

Larkfield & New Hythe Wanderers 2-3  AFC Ashford Athletic
(after extra time)
Snodland Town Res  P-P  CC Sport
University of Kent  P-P  Staplehurst Monarchs United Res

Kent Reliance Intermediate Cup Quarter-Final

Faversham Town U23 P-P Cray Wanderers U23
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Reliance Junior Cup (Group A) Third Round – all 1:30pm

Bredhurst Juniors  P-P  Sydenham Sports
Eccles  3-1  West Farleigh
Ightham  5-1  Deal Town Rangers
Red Velvet  3-0  Deal Sports Res
Sporting Club Thamesmead Res  5-0  Stockbury Athletic
Wateringbury  2-3  Ashford
(after extra time)

Maidstone & District Charity Cup Senior Section Quarter-Final – 1:30pm

A EI Sports  4-0  AFC Ashford Athletic Res

Sunday 7 January 2018

The SSE Women’s FA Cup Third Round

Crystal Palace  1-1  Coventry United
(after extra time – Coventry United win 3-2 on penalties)
(at Glebe FC)
Ipswich Town  2-5  Charlton Athletic
(after extra time)
(at Felixstowe & Walton FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

West Ham United  0-0  Gillingham (133)

Bostik South Division

Cray Wanderers  2-2  Walton Casuals (222)
(at Bromley FC)

Monday 8 January 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  0-3  Kent Football United (61)

Tuesday 9 January 2018

Checkatrade EFL Trophy Third Round


Charlton Athletic  1-1  Oxford United (1,146)
(Oxford Untied win 3-0 on penalties)

Vanarama National League

Maidstone United  1-2  Ebbsfleet United (2,396)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  2-2  Thurrock (306)
Margate  3-1  Needham Market (369)

Bostik South Division

Sittingbourne  4-0  Guernsey (93)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Third Round

Chatham Town  4-1  Snodland Town (126)
Crowborough Athletic  3-2  AFC Croydon Athletic (83)
K Sports  0-1  Tunbridge Wells (65)
Stansfeld  1-2  Lordswood (40)
(at Glebe FC)
Whitstable Town  4-0  Croydon (68)

Southern Counties East Football League First Division

Erith & Belvedere  4-1  FC Elmstead (45)

Wednesday 10 January 2018

Bostik South Division


Cray Wanderers  4-2  VCD Athletic (130)
(at Bromley FC)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Third Round

Cray Valley (Paper Mills)  3-1  Sporting Club Thamesmead (73)
Erith Town  3-0  Hollands & Blair (54)
(at VCD Athletic FC)

Saturday 13 January 2018

The Buildbase FA Trophy Second Round
(winners each receive £7,000)


Blyth Spartans  1-4  Bromley (647)
Dover Athletic  4-3   Marine (565)
Ebbsfleet United  1-1  Warrington Town  (911)
Maidstone United  2-1  Heybridge Swifts (1,276)

Sky Bet Championship

Millwall  1-1  Preston North End (11,751)

Sky Bet League One

Bury  0-1  Charlton Athletic (3,295)
Gillingham   2-1  Rochdale (4,352)

Vanarama National League South

Bognor Regis Town  P-P  Welling United
Dartford  1-0  Havant & Waterlooville (1,276)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  P-P  Billericay Town
Leatherhead  1-0  Tonbridge Angels (492)
Margate  1-0 Dulwich Hamlet (860)

Bostik South Division

Corinthian-Casuals  0-0  Hythe Town (230)
East Grinstead Town  1-0  Ramsgate (118)
Faversham Town  2-1  Molesey (159)
Greenwich Borough  1-0  Herne Bay (100)
Guernsey  0-1  Cray Wanderers (607)
Shoreham  0-2  Phoenix Sports (84)
Sittingbourne  2-0  Hastings United (164)
South Park  2-1  Thamesmead Town (101)
VCD Athletic 1-4 Carshalton Athletic (83)
Walton Casuals  4-0  Ashford United (162)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  2-1  Bearsted (43)
Corinthian  1-3  Tunbridge Wells (59)
Crowborough Athletic  1-2  Cray Valley (Paper Mills) (138)
Deal Town  2-1  Erith Town (94)
Glebe  2-0  Sheppey United (82)
Lordswood  2-1 Chatham Town (142)
Rochester United  P-P  Beckenham Town
(Match postponed)
Rusthall  P-P  Hollands & Blair
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sevenoaks Town  2-2  Canterbury City (89)
Whitstable Town  2-0  Croydon (164)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  0-3  Punjab United (37)
Erith & Belvedere  2-1  K Sports (34)
Forest Hill Park  3-0  Crockenhill (13)
Gravesham Borough  0-2  Meridian VP (15)
(at Chatham Town FC)
Holmesdale  1-0  Fisher (61)
Kent Football United  4-3  Snodland Town (37)
Lydd Town  3-2  Sporting Club Thamesmead (53)
Phoenix Sports  Res 1-1  Stansfeld (10)
Sutton Athletic  1-1  FC Elmstead (31)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Bexley  5-2  Staplehurst Monarchs United
Fleetdown United  1-1  Farnborough Old Boys Guild
Kennington  P-P  Greenways
Lewisham Athletic 2-3  Metrogas
New Romney  3-4  Tudor Sports
Otford United  3-4  Faversham Strike Force
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  1-0  Lydd Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm

Hawkinge Town  5-0  Rolvdenden
Herne Bay Res  1-4  Deal Sports
Hollands & Blair Res  3-3  Hildenborough Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West

AFC Mottingham  1-6  Ide Hill
Chipstead  8-1  Old Roan
Club Langley  4-2  Sutton Athletic Res
Long Lane  1-6  Old Bromleians
Orpington  2-11  Welling Park
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  0-2  Halls Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:00pm

Burgess Hodgson  4-3  Ashford
Larkfield & New Hythe Wanderers  1-2  Lordswood Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Belvedere  1-5  FC Elmstead Res
Johnson & Phillips  2-4  Crayford Arrows
Long Lane Res  2-0  Nomads
Metrogas Res  1-0  Dulwich Village
South East Athletic  3-1  Fleetdown United Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:00pm

AEI Sports  5-1  Faversham Town Res
AFC Ashford Athletic  14-0  Aylesford
Bromley Green  P-P  University of Kent
Deal Sports Res  5-0  Tenterden Town
Deal Town Rangers  3-1  Woodnesborough

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:00pm

AFC Lewisham  1-2  Bexley Res
Bridon Ropes Res  0-1  Sporting Club Thamesmead Res
Farnborough Old Boys Guild Res  3-1  Parkwood Rangers
Old Bromleians Res  1-2  Drummond Athletic
Peckham Town Res  P-P  AFC Bexley
Red Velvet  5-1  HFSP & Ten-Em-Bee

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Third Round – 1:30pm

Borden Village  1-0  Peckham Town

Kent Reliance Junior Cup Group A Third Round – 1:30pm

Bredhurst Juniors  2-5  Sydenham Sports
Welling Town  10-0  CC Sport

Kent Reliance Junior Cup Group B Third Round – 1:30pm

Welling Town Res  1-0  Swale Sports

Ashford Charity Trophy Second Round – 1:30pm

Charing  3-2  New Romney Res

Maidstone & District Charity Cup Senior Section Quarter-Finals – all 1:30pm

Cuxton 91  4-3  Rochester City
K Sports Res  5-4  Wateringbury
Snodland Town Res  0-3  Kings Hill
Town Malling  8-1  Staplehurst Monarchs United Res

Tunbridge Wells Charity Cup Senior Section Semi-Final – 1:30pm

Blackham & Ashurts Saracens  1-4  Rusthall Res

Sunday 14 January 2018

The FA Women’s Premier League Southern Division Cup


C&K Basildon  1-2  Charlton Athletic (147)
(at Canvey Island FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Crystal Palace  2-0  Gillingham (252)
(at Bromley FC)

Tuesday 16 January 2018

The FA Youth Cup Fourth Round


Charlton Athletic  3-4  Reading (279)
(after extra time - at Welling United FC)

The Buildbase FA Trophy Second Round Replay
(winners each receive £7,000)


Warrington Town  2-0  Ebbsfleet United (334)

Kent Reliance Senior Cup Quarter-Final

Maidstone United  2-1  Gillingham (1,613)
(ALL-TICKET)

Bostik Premier Division

Enfield Town  0-1  Tonbridge Angels (281)
Lowestoft Town  0-2  Folkestone Invicta (226)
Margate  0-0  Leatherhead (398)

Bostik South Division

South Park  P-P  Herne Bay
(Match postponed – waterlogged pitch)

Wednesday 17 January 2018

Bostik South Division


Cray Wanderers  9-1  Ashford United (239)
(at Bromley FC)
Thamesmead Town  5-0  Guernsey (107)
(at Dartford FC)

Isthmian Women’s Cup Sponsored by Goodmove.co.uk Quarter-Final

Charlton Athletic  5-0  Enfield Town
(at Sporting Club Thamesmead)

Southern Counties East Football League First Division

FC Elmstead  2-0  Sporting Club Thamesmead (49)
(at Holmesdale FC)
Forest Hill Park  P-P  Fisher
(Match postponed – waterlogged pitch)

Saturday 20 January 2018

Sky Bet Championship


Leeds United  3-4  Millwall (33,564)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  3-1  Walsall (10,140)
Scunthorpe United  1-3  Gillingham (4,905)

Vanarama National League

Aldershot Town  0-0  Ebbsfleet United (2,457)
Boreham Wood  2-3  Dover Athletic (527)
Maidstone United 2-3 Eastleigh (2,133)
Torquay United  0-4  Bromley (1,547)

Vanarama National League South

Chippenham Town  2-2  Dartford (543)
Poole Town  2-3  Welling United (390)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  1-2  Merstham (1,692)
Folkestone Invicta  P-P  Lowestoft Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Leiston  P-P  Tonbridge Angels
(Match postponed – waterlogged pitch)
Margate  3-2  Tooting & Mitcham United (542)

Bostik South Division

Ashford United  3-3  Hythe Town (397)
Cray Wanderers  1-2  Lewes (516)
(at Bromley FC)
Faversham Town  3-2  Phoenix Sports (216)
Horsham  1-2  Herne Bay (173)
(at Lancing FC)
Molesey  P-P Greenwich Borough
(Match postponed – waterlogged pitch)
Thamesmead Town  2-4  Hastings United (104)
(at Dartford FC)
VCD Athletic  3-1  Sittingbourne (80)
Walton Casuals  1-0  Ramsgate (108)

Southern Counties East Football League Premier Division

Crowborough Athletic P-P   Beckenham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Hollands & Blair  P-P  Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch)
Rochester United  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Finals

Canterbury City  P-P  Sporting Club Thamesmead
(Match postponed – waterlogged pitch)
(at Deal Town FC)
Cray Valley (Paper Mills)  1-1  Chatham Town (83)
(after extra time – Cray Valley win 3-1 on penalties)
Sheppey United  3-0  Tunbridge Wells (251)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Third Round

Sutton Athletic  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  1-12  Holmesdale (20)
K Sports 3-1 Bridon Ropes (32)
Meridian VP  2-2  Snodland Town (10)
Stansfeld  P-P  Punjab United
(Match postponed – waterlogged pitch)

London Senior Trophy Quarter-Finals

Erith & Belvedere  2-0  FC Elmstead (58)
Fisher  3-4  Forest Hill Park
Lewisham Borough  P-P  Phoenix Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

FA Inter-League Cup Quarter-Final

Essex & Suffolk Border League  P-P  Andreas Carter Joma Kent County League
(at Coggeshall Town FC)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Lewisham Athletic  P-P  Bexley
Lydd Town  P-P  Fleetdown United
Staplehurst Monarchs United  5-0  Faversham Strike Force
Tudor Sports  3-1  Stansfeld Oxford & Bermonsey Club

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm

Cuxton 91  P-P  Rolvenden
Herne Bay Res  P-P  Hollands & Blair Res
Hildenborough Athletic  P-P  Hawkinge Town

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:00pm

Chipstead  5-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Halls Athletic 1-3  Old Bromleians
Long Lane  P-P  Sutton Athletic Res
Old Roan  P-P  Orpington

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:00pm

Ashford  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers
Rusthall Res  P-P  Rochester City
Tonbridge Invicta  P-P  New Romney Res
Wateringbury  2-0  Burgess Hodgson

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Dulwich Village  P-P  Long Lane Res
Fleetdown United Res  P-P  Belvedere
Metrogas Res  2-3  South East Athletic
Sydenham Sports  P-P  Johnson & Phillips

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:00pm

Deal Sports Res  1-1  AEI Sports
Faversham Town Res  P-P  AFC Ashford Athletic
Tenterden Town  P-P  Deal Town Rangers
Woodnesborough  P-P  Bromley Green

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:00pm

AFC Bexley  P-P  Welling Town Res
Bexley Res  7-1 Parkwood Rangers
Bridon Ropes Res  2-1  Peckham Town Res
Drummond Athletic  2-0  South East Athletic Res
Sporting Club Thamesmead Res  8-4  AFC Lewisham

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Third Round – all 1:30pm

Club Langley  P-P  K Sports Res
Metrogas  P-P  Deal Sports
New Romney P-P  Kings Hill
Welling Park  P-P Farnborough Old Boys Guild

Eastern Section Les Leckie Cup Second Round – all 1:30pm

Snodland Town Res  P-P  CC Sport
University of Kent  10-2  Staplehurst Monarchs United Res

NRG Gym Barry Bundock West Kent Challenge Shield Quarter-Final – 1:30pm

FC Elmstead Res  P-P  Farnborough Old Boys Guild Res
HFSP & Ten-Em-Bee  P-P  Red Velvet

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Second Round – 1:30pm

Nomads  5-2  Ide Hill

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Quarter-Final – 1:30pm

Leigh  1-2  Halstead United

Sunday 21 January 2018

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Final


Erith Town  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
(at VCD Athletic FC)

Kent Reliance Women’s Cup Semi-Finals

London Kent Football United  2-1  Gillingham
Meridian 0-3  Kent Football United

Kent Reliance Women’s Plate Quarter-Finals

Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Thanet Colts
Larkfield  P-P Bromley
Maidstone United  3-4  Thamesview
Tonbridge Angels  2-2  Glebe
(Match abandoned after 90 minutes due to a waterlogged pitch before extra-time could be played)

Monday 22 January 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  P-P  Meridian VP
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tuesday 23 January 2018

Sky Bet League One


Shrewsbury Town  P-P  Charlton Athletic

Tuesday 23 January 2018

Vanarama National League

AFC Fylde  3-0  Maidstone United (1,408)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  1-2  Wingate & Finchley (742)
Folkestone Invicta  P-P  Kingstonian
Margate  2-0  Thurrock (334)
Metropolitan Police 2-0  Tonbridge Angels (126)

Kent Reliance Intermediate Cup Quarter-Final

Faversham Town Res  P-P  Cray Wanderers Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

Whitstable Town  P-P  Rochester United

Southern Counties East Football League First Division

Fisher  3-0  Phoenix Sports Res (75)

Wednesday 24 January 2018

Southern Counties East Football League Premier Division


Canterbury City  P-P  Crowborough Athletic

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Finals

Canterbury City  P-P  Sporting Club Thamesmead
Match postponed – waterlogged pitch)
Erith Town  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Thursday 25 January 2018

Kent Reliance Intermediate Cup Semi-Final


Cray Valley (Paper Mills) Res P-P  Lordswood Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Saturday 27 January 2018

The Emirates FA Cup Fourth Round
(winners each receive £90,000)


Millwall 2-2 Rochdale (8,346)

Sky Bet Championship

Millwall  P-P Derby County

Sky Bet League One

Blackpool  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)
Gillingham  2-1  Fleetwood Town

Vanarama National League

Bromley  3-0  FC Halifax Town (1,524)
Dover Athletic 2-1  Guiseley (2,327)
Ebbsfleet United  0-3  Boreham Wood (1,366)
Gateshead  2-1  Maidstone United (771)

Vanarama National League South

Dartford  3-1  Whitehawk (1,104)
Welling United 3-0  Braintree Town (528)

Bostik Premier Division

Harrow Borough  0-4  Margate (171)
Hendon  3-3  Folkestone Invicta (326)
Leatherhead  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – waterlogged pitch)
Tonbridge Angels  0-1  Burgess Hill Town (432)

Bostik South Division

Chipstead  3-1  VCD Athletic (64)
Corinthian-Casuals  1-0  Faversham Town (184)
Greenwich Borough 4-0  Shoreham (86)
Guernsey  1-1  Ashford United (687)
Herne Bay  2-1  Cray Wanderers (219)
Hythe Town  3-2  South Park (235)
Phoenix Sports 1-1  Carshalton Athletic (104)
Ramsgate  2-3  Thamesmead Town (176)
Sittingbourne 1-3 Horsham (159)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  2-4  Whitstable Town (63)
Bearsted  2-3  Croydon (34)
Canterbury City  1-0  Corinthian (78)
(at Deal Town FC)
Crowborough Athletic  3-0  Hollands & Blair (133)
Erith Town  0-2  Sheppey United (86)
(at VCD Athletic FC)
Lordswood  1-1  Beckenham Town (54)
Rusthall  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sevenoaks Town  1-1  Glebe (87)
Tunbridge Wells  4-3  Deal Town (172)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  1-5  Fisher (42)
Gravesham Borough  2-1  Forest Hill Park (16)
(at Chatham Town FC)
Holmesdale  P-P  Sutton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)
Kent Football United  3-2  Bridon Ropes (37)
Lewisham Borough  P-P Erith & Belvedere
Meridian VP  P-P  Phoenix Sports Res
Punjab United  4-3 Lydd Town (58)
Snodland Town  2-1  FC Elmstead (38)
Stansfeld  3-2  Sporting Club Thamesmead (51)
(at Glebe FC)

London Senior Trophy Quarter-Final

Lewisham Borough  0-3  Phoenix Sports Res (40)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Bexley  P-P  Borden Village
Faversham Strike Force 2-2  Tudor Sports
Greenways  2-0  Farnborough Old Boys Guild
Kennington  3-0  Fleetdown United
Metrogas  P-P  Staplehurst Monarchs United
New Romney  1-0  Peckham Town
Otford United  1-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm
 

Deal Sports  2-4  Kings Hill
Hollands & Blair Res  2-1  Herne Bay Res
K Sports Res 5-1  Hildenborough Athletic Res
Rolvenden  0-1  Hawkinge Town

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:00pm
 

AFC Mottingham  0-1  Halls Athletic
Halstead United  6-1  Club Langley
Old Bromleians  5-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Orpington  P-P Long Lane
Long Lane 6-1 Orpington
Sutton Athletic Res  2-1  Ide Hill

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:00pm

Ashford  P-P  Snodland Town Res
Larkfield & New Hythe Wanderers  1-4  Wateringbury
Tonbridge Invicta  P-P  Burgess Hodgson
West Farleigh  P-P  New Romney Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Crayford Arrows  P-P  Dulwich Village
Fleetdown United Res  1-3  Metrogas Res
Long Lane Res 2-2   FC Elmstead Res
South East Athletic  P-P  Sydenham Sports
Welling Town  4-0  Belvedere

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:00pm

Aylesford  P-P  Deal Town Rangers
Bromley Green  P-P  Faversham Town Res
Staplehurst Monarchs United  Res  1-3 AEI Sports
University of Kent  2-1  CC Sport
Woodnesborough  2-2  Tenterden Town

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:00pm

AFC Lewisham  0-2  Old Bromleians Res
Bridon Ropes Res  6-0  Bexley Res
Farnborough Old Boys Guild Res  1-3  HFSP & Ten-Em-Bee
Peckham Town Res  P-P  Welling Town Res
Red Velvet  5-2  Drummond Athletic
South East Athletic Res  P-P  AFC Bexley

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Third Round – all 1:30pm

Cuxton 91  2-3  Lewisham Athletic
Lydd Town Res  4-2  Old Roan

NRG Gym Barry Bundock West Kent Challenge Shield Quarter-Final – 1:30pm

Johnson & Phillips  4-1  Nomads

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Quarter-Final – 1:30pm

Ightham  4-3  Chipstead

Weald of Kent Charity Cup Quarter-Finals – 1:30pm

AFC Ashford Athletic  4-0  Bromley Green
Folkestone Invicta Disability  0-3  Deal Sports Res

Sunday 28 January 2018

The FA Women’s Premier League Southern Division


Swindon Town  0-9  Charlton Athletic
(at Fairford Town FC)
C&K Basildon  1-0  Crystal Palace
(at Canvey Island FC)
Chichester City  P-P  Gillingham

Kent Reliance Women’s Plate Quarter-Finals

Cray Valley (Paper Mills)  6-2.  Thanet Colts
Larkfield  0-15  Bromley
Tonbridge Angels  P-P   Glebe

Monday 29 January 2018

Bostik Premier Division


Kingstonian  1-3  Margate (225)
(at Leatherhead FC)

Tuesday 30 January 2018

Bostik South Division


Shoreham  P-P  Thamesmead Town

Southern Counties East Football League Challenge Cup Third Round

Sutton Athletic  0-3  Deal Town (54)

Wednesday 31 January 2018

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Finals


Canterbury City  7-3  Sporting Club Thamesmead
(after extra time - at Deal Town FC)
Erith Town  0-2 Whitstable Town (60)
(at VCD Athletic FC)






GREENWICH BOROUGH v HASTINGS UNITED
Bostik South Division
Saturday 21 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Middle Park Avenue, Eltham, London SE9 5HP



PHOENIX SPORTS v EAST GRINSTEAD TOWN
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT


THAMESMEAD TOWN v SOUTH PARK
Bostik South Division
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Princes Park Stadium, Dartford, DA1 1RT

GLEBE v CANTERBURY CITY
Southern Counties East Premier
Saturday 28 April 2018
Kick Off 3:00pm
at Foxbury Avenue, Chislehurst BR7 6SD