Results: January 2016

Sunday 31st January 2016

RESULTS: JANUARY 2016

All fixtures are subject to change. Please can clubs text 07979 418 360 details of any postponements/pitch inspections.

Details of postponements will be published on our twitter account www.twitter.com/KentishFootie before published on the website.

Kent County League fixtures are added every Sunday – PLEASE CONTACT KENT COUNTY LEAGUE CLUBS BEFORE TRAVELLING

Last updated:  21:15 – 31/01/2016

Saturday 2 January 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  1-1  Nottingham Forest (16,090)

Sky Bet League One

Barnsley  2-1  Millwall (8,700)

Gillingham  3-0  Bradford City (6,446)

Vanarama National League

Dover Athletic  0A-0  Welling United (1,026
(Match abandoned after 70 minutes due to a waterlogged pitch)

Eastleigh  P-P  Bromley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Vanarama National League South

Concord Rangers  0-0  Ebbsfleet United (767)

Dartford  1-1  Chelmsford City (1,205)

Maidstone United  2-1  Margate (2,609)

Ryman Premier League

Staines Town  P-P  VCD Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tonbridge Angels  1-1  Dulwich Hamlet (1,095)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  P-P  Thurrock
(Match postponed – waterlogged pitch)

Thamesmead Town  3-2  Phoenix Sports (130)

Ryman League Division One South

Faversham Town  1-0  Sittingbourne (286)

Folkestone Invicta  4-0  Herne Bay (478)

Ramsgate  1-3  Hythe Town (207)

Whitstable Town  0-2  Chatham Town (209)

Southern Counties East Football League

Beckenham Town  P-P  Ashford United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Canterbury City  3-1  Crowborough Athletic (87)
(at Ashford United FC)

Erith & Belvedere  1-2  Croydon

Erith Town  P-P  Lordswood
(Match postponed – waterlogged pitch -at Cray Valley FC)

Fisher  P-P  Rochester United
(Match postponed – waterlogged pitch - at Dulwich Hamlet FC)

Hollands & Blair  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Holmesdale  P-P  Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sevenoaks Town  1-2  Greenwich Borough (136)

Tunbridge Wells  P-P  AFC Croydon Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

APM Contrast  P-P  Glebe
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bearsted  P-P  Seven Acre & Sidcup
(Match postponed – waterlogged pitch)

Eltham Palace  P-P  Sheppey United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Gravesham Borough  P-P  Meridian VP
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lewisham Borough  P-P  FC Elmstead
(Match postponed – waterlogged pitch)

Phoenix Sports Res  3-1  Kent Football United

Orpington  P-P  Forest Hill Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sutton Athletic  P-P  Crockenhill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Invicta League Challenge Trophy Second Round

Lydd Town  P-P  AC London
(Match postponed – waterlogged pitch)

London Senior Trophy Second Round

Cockfosters  Res P-P  Bridon Ropes
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:00pm

Bexley  P-P  Snodland Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Erith 147 Sports  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
(Match postponed – waterlogged pitch)

Fleetdown United  2-5  Guru Nanak

Halstead United  P-P  Faversham Strike Force
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hildenborough Athletic  P-P  Borden Village
(Match postponed – waterlogged pitch)

Staplehurst Monarchs United  P-P  Greenways
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tudor Sports  P-P  Kennington
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:00pm

Bredhurst Juniors  0-3  Bearsted Res

Ide Hill  3-5  Hollands & Blair Res

New Romney  P-P  Lydd Town Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

AFC Mottingham  P-P  Blackheath United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bexlians  P-P  Chipstead
(Match postponed – waterlogged pitch)

Farnborough Old Boys Guild  P-P  Peckham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Oaks & Junior Red  2-2  Halls AFC

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  P-P  Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Deal Town Res  4-1  Ashford United Res

Rolvenden  P-P  New Romney Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sheppey United Res  P-P  East Kent College Res

Sittingbourne Community  P-P Kennington Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:00pm
 
Crayford Arrows  P-P  Old Roan
(Match postponed – waterlogged pitch)

FC Elmstead  Res P-P  Dulwich Village
(Match postponed – waterlogged pitch)

Johnson & Phillips  P-P  Tudor Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

New Park  3-5  Metrogas Res

Old Bromleians  P-P  Club Langley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Orpington Res  P-P  Fleetdown United Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:00pm

Aylesford  P-P  Yalding & Laddingford
(Match postponed – waterlogged pitch)

Guru Nanak Res 7-1  Tankerton

Snodland Town Res  P-P  Staplehurst Monarchs United Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:00pm

Bexley Res  P-P  Seven Acre & Sidcup Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bridon Ropes Res  7-2  Parkwood Rangers

Halls AFC Res  2-3  Meridian VP Res

Hildenborough Athletic Res  1-2  Old Roan Res

Nomads  P-P  South East Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Peckham Town Res  P-P  Farnborough Old Boys Guild Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bill Manklow Inter-Regional Cup Third Round – 1:30pm

Metrogas  2-3  East Kent College
(after extra time)

Les Leckie Cup Second Round – 1:30pm

Borden Village Res  P-P  Kings Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Cuxton 91  0-1  South Darenth

West Farleigh  1-1  Larkfield & New Hythe Wanderers
(after extra time - Larkfield & New Hythe Wanderers win 8-7 on penalties)

Canterbury and District Charity Cup Semi-Final – 1:30pm

Hawkinge Town P-P  Sturry
(Walkover for Hawkinge Town)

Hospital Charity Cup Division Two Quarter-Final – 1:30pm

Long Lane  1-4  Sutton Athletic Res

Sunday 3 January 2016

The FA Women’s Premier League South East Division


Lowestoft Town  P-P  Gillingham
(Match postponed – waterlogged pitch - at Lowestoft Town FC)

Norwich City  P-P  Crystal Palace
(Match postponed – waterlogged pitch - at Norwich United FC)

Tuesday 5 January 2016

Ryman Premier League


VCD Athletic  1-3  East Thurrock United (112)

Ryman League Division One North

Harlow Town  1-0  Thamesmead Town (176)

Ryman League Division One South

Folkestone Invicta  P-P  South Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hythe Town  P-P  Hastings United
(Match postponed – waterlogged pitch)

The Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas Quarter-Finals

Faversham Town  P-P  Dorking Wanderers
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sittingbourne  P-P  Corinthian-Casuals
(Match postponed – waterlogged pitch)

Wednesday 6 January 2016

Ryman Premier League


Grays Athletic  P-P  Tonbridge Angels
(Match postponed – waterlogged pitch - at Aveley FC)

Thursday 7 January 2016

Sky Bet League One


Wigan Athletic  3-2  Gillingham (7,923)

Saturday 9 January 2016

The FA Vase Fourth Round
(winners each receive £2,000)


Newport (IOW)  P-P  Ashford United (3:00pm)
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sky Bet League One

Oldham Athletic  1-2  Millwall (3,558)

Vanarama National League

Bromley  0-0  Southport (1,317)

Lincoln City  2-3  Dover Athletic (2,402)

Welling United  0-4  Grimsby Town (1,337)

Vanarama National League South

Bath City  0-2  Maidstone United (710)

Ebbsfleet United  0-0  Truro City (1,185)

Margate  3-2  Maidenhead United (618)

Hayes & Yeading United  P-P  Dartford
(Match postponed – waterlogged pitch - at Maidenhead United FC)

Ryman Premier League

Canvey Island  1-1  Tonbridge Angels (361)

Dulwich Hamlet  2-0  Enfield Town (2,249)

VCD Athletic  0-1  Leatherhead (113)

Ryman League Division One North

Great Wakering Rovers  0-0  Cray Wanderers (126)

Phoenix Sports  1-2  Tilbury (130)

Redbridge  P-P  Thamesmead Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman League Division One South

Chatham Town  2-3  Three Bridges (156)

Chipstead  P-P  Ramsgate
(Match postponed – waterlogged pitch)

East Grinstead Town  0-1  Folkestone Invicta (197)

Herne Bay  3-1  Molesey (207)

Hythe Town  P-P  Walton Casuals
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sittingbourne  P-P  Whyteleafe
(Match postponed – waterlogged pitch)

South Park  P-P  Faversham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tooting & Mitcham United  2-2  Whitstable Town (154)

Southern Counties East Football League

AFC Croydon Athletic  0-1  Sevenoaks Town (83)

Canterbury City  1-2  Fisher (71)
(at Ashford United FC)

Corinthian  P-P  Tunbridge Wells
(Match postponed – waterlogged pitch)

Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Hollands & Blair
(Match postponed – waterlogged pitch)

Crowborough Athletic  1-1  Erith & Belvedere (107)

Deal Town 7-0  Erith Town (93)

Greenwich Borough  P-P  Croydon
(Match postponed – waterlogged pitch - At Dartford FC)

Lordswood  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Rochester United  P-P  Holmesdale
(Match postponed – waterlogged pitch)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Bearsted  2-1  Bridon Ropes

Crockenhill  P-P  Phoenix Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

FC Elmstead  P-P  Lydd Town
(Match postponed – waterlogged pitch - at Holmesdale FC)

Glebe  P-P  Sutton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Football United  P-P  Gravesham Borough
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lewisham Borough  P-P  Rusthall
(Match postponed – waterlogged pitch)

Meridian VP  P-P  Eltham Palace
(Match postponed – waterlogged pitch)

Seven Acre & Sidcup  4-2  APM Contrast (70)
(at Thamesmead Town FC)

London Senior Trophy Second Round

Enfield Town Res  P-P  Forest Hill Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:00pm

Borden Village  P-P  Tudor Sports
(Match postponed – waterlogged pitch)

Faversham Strike Force  2-1  Metrogas

Greenways  P-P  Bexley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Guru Nanak  P-P  Halstead United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  P-P  Fleetdown United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Staplehurst Monarchs United P-P  Hildenborough Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:00pm

APM Contrast Res  P-P  East Kent College
(Match postponed – waterlogged pitch)

Deal Community Sports  P-P  Ide Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hawkinge Town  P-P  New Romney
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hollands & Blair Res  P-P  Bearsted Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sutton Athletic Res  P-P  Bredhurst Juniors
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

Belvedere  3-6  AFC Mottingham

Blackheath United  P-P  Bexlians
(Match postponed – waterlogged pitch)

Chipstead  2-5  Otford United

Halls AFC  0-3  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club (2:45pm)
(GAME ON – 3G pitch at Dartford FC)

Peckham Town  P-P  Oaks & Junior Red
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Ashford United Res  P-P  Sittingbourne Community
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kennington Res  P-P  South Darenth
(Match postponed – waterlogged pitch)

Rolvenden  P-P  Kings Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sheppey United Res P-P Deal Town Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Club Langley  P-P  Crayford Arrows
(Match postponed – waterlogged pitch)

FC Elmstead Res  2-4  Orpington Res

Fleetdown United  P-P  Dulwich Village
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lewisham Athletic  P-P  Old Bromlians
(Match postponed – waterlogged pitch)

Old Roan  P-P  New Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tudor Sports Res  P-P  Long Lane Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:00pm

Little Sharsted  P-P  Aylesford
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tankerton  P-P  Snodland Town Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Yalding & Laddingford  P-P  Borden Village Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Three West – 2:00pm

Meridian VP Res  3-3  Hildenborough Athletic Res

Old Roan Res  P-P  Farnborough Old Boys Guild Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Parkwood Rangers  3-1  Halls AFC Res

South East Athletic  P-P  Bridon Ropes Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Seven Acre & Sidcup Res  0-8  Nomads

Welling Park  P-P  Peckham Town Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Third Round – 1:30pm

Lydd Town Res  P-P  Farnborough Old Boys Guild
(Match postponed – waterlogged pitch)

Snodland Town  3-1  Kennington

Kent Junior Cup Group A Fourth Round – 1:30pm

Bexley Res  1-4  Riverside

Burgess Hodgson  5-1  East Kent College Res

Larkfield & New Hythe Wanderers  P-P  Johnson & Phillips
(Match postponed – waterlogged pitch)

Penisula Sports  P-P  Metrogas Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Wateringbury  4-4  Willesborough Athletic
(after extra time – Wilesborough Athletic win 5-4 on penalties)

Kent Junior Cup Group  B Fourth Round – 1:30pm

Red Arrow Sports  P-P  Cuxton 91
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ashford Charity Cup Second Round – 1:30pm

New Romney Res  P-P  Aldington
(Match postponed – waterlogged pitch)

Beckenham Charity Cup Second Round – 1:30pm

Erith 147 Sports  2-0  Wickham Park

Sunday 10 January 2016

The FA Women’s Cup (Sponsored by SSE) Second Round


Crystal Palace  P-P  West Ham United
(Match postponed – waterlogged pitch - at Bromley FC)

Charlton Athletic  9-0  Plymouth Argyle
(at Thamesmead Town FC)

Forest Green Rovers P-P Gillingham
(Match postponed – waterlogged pitch - at Slimbridge FC)

Monday 11 January 2016

Ryman League Division One North


Thamesmead Town  P-P  Maldon & Tiptree
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tuesday 12 January 2016

Sky Bet Championship


Huddersfield Town  5-0  Charlton Athletic (9,736)

Vanarama National League

Torquay United  P-P  Welling United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Reliance Senior Cup Quarter-Final

Herne Bay  P-P  Dartford
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman League Division One South

Walton & Hersham  P-P  Sittingbourne
(Match postponed – waterlogged pitch - at Hampton & Richmond Borough FC)

The Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas Quarter-Final

Faversham Town  1-0  Dorking Wanderers (110)

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Final

Corinthian  P-P   Erith & Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Second Round

Harrow Borough  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Meridian VP  3-0  Eltham Palace (22)

Wednesday 13 January 2016

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals


Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hollands & Blair  4-0  Ashford United (88)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  P-P  Orpington
(Match postponed – waterlogged pitch - at Banstead Athletic FC)

Lydd Town  P-P  Bearsted
(Match postponed due to broken boiler (no hot water)

Thursday 14 January 2016

Johnstone’s Paint Trophy Southern Area Final First Leg


Millwall  0-2  Oxford United (7,275)

Saturday 16 January 2016

The FA Trophy Second Round
(winners each receive £6,000)


Dulwich Hamlet  1-2 Guiseley (1,949)

Dover Athletic  2-1  Southport (629)

Havant & Waterlooville  2-1  Welling United (371)

The FA Vase Fourth Round
(winners each receive £2,000)


Newport (IOW)  1-2  Ashford United (257)

Sky Bet Championship

Hull City  6-0 Charlton Athletic (16,430)

Sky Bet League One

Doncaster Rovers  2-2  Gillingham

Vanarama National League South

Dartford  4-1  Bath City (923)

Maidenhead United  P-P  Ebbsfleet United
(Match postponed due to FA Trophy commitments)

Maidstone United  P-P  Sutton United
(Match postponed due to FA Trophy commitments)

Margate  4-1  Chelmsford City (732)

Ryman Premier League

Bognor Regis Town  2-0  VCD Athletic (477)

Tonbridge Angels  1-2  East Thurrock United (533)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  2-3  Brightlingsea Regent (103)
(at Bromley FC)

Phoenix Sports  1-2  Waltham Abbey (75)

Soham Town Rangers  2-2  Thamesmead Town (110)

Ryman League Division One South

Corinthian-Casuals  3-1  Faversham Town (144)

Dorking Wanderers   1-3  Hythe Town (107)

East Grinstead Town  P-P  Sittingbourne
(Match postponed – frozen pitch)

Folkestone Invicta  2-1  Walton Casuals (345)

Tooting & Mitcham United  3-0  Ramsgate (135)

Walton & Hersham  1-4  Herne Bay (90)

Whitstable Town  1-2  Hastings United (197)

Worthing  2-0  Chatham Town (539)

Southern Counties East Football League

AFC Croydon Athletic  4-1  Crowborough Athletic (81)

Canterbury City  2-0  Tunbridge Wells (158)
(at Ashford United FC)

Corinthian  2-3  Deal Town (57)

Croydon  0-0  Cray Valley (Paper Mills) (54)

Erith & Belvedere  2-2  Lordswood (45)

Erith Town  0-2  Fisher (35)
(at Cray Valley FC)

Rochester United  3-3  Hollands & Blair (83)

Sevenoaks Town  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – frozen pitch)

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Final

Sheppey United  2-2  Glebe (288)
(Sheppey United win 5-3 on penalties)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

APM Contrast  3-0  Phoenix Sports Res (36)

Eltham Palace  0-6  Sutton Athletic
(at Glebe FC)

FC Elmstead  3-3  Gravesham Borough
(at Holmesdale FC)

Forest Hill Park  3-2  Kent Football United

Rusthall  0-1  Bearsted (57)

Orpington  P-P  Crockenhill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Seven Acre & Sidcup  5-0  Lewisham Borough (50)
(at Thamesmead Town FC)

Kent Invicta League Challenge Cup Second Round

Lydd Town  2-4  AC London (53)

London Senior Trophy Second Round

Cockfosters Res  P-P  Bridon Ropes

NRG Gym Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Bexley  3-0  Staplehurst Monarchs United

Halstead United  P-P  Kennington

Hildenborough Athletic  P-P  Snodland Town

Metrogas  0-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

NRG Gym Kent County League Division One East  - all 2:00pm

APM Contrast Res  0-1  Bearsted Red

East Kent College  0-3  Lydd Town res

New Romney  P-P  Bredhurst Juniors

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

AFC Mottingham  1-1  Halls AFC

Bexlians  1-6  Farnborough Old Boys Guild

Long Lane  6-0 Belvedere

Otford United  5-0  Oaks & Junior Red

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  P-P  Blackheath United

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Ashford United Res  P-P  East Kent College Res

Sittingbourne Community 2-5  Kings Hill

South Darenth  1-6  Rolvenden

NRG Gym Kent County League  Division Two West – all 2:00pm

Dulwich Village  3-2  Old Bromleians

Long Lane Res 1-2  FC Elmstead Res

Old Roan 3-1 New Park

Orpington Res  1-1  Lewisham Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:00pm

Snodland Town Res  4-1  Borden Village Res

Staplehurst Monarchs United Res 2-4  Little Sharsted

West Farleigh  P-P  Aylesford

Willesborough Athletic  10-1  Tankerton

NRG Gym Kent County League Division Three West – 2:00pm

Bridon Ropes Res  7-2  Hildenborough Athletic Res

Guru Nanak Res 1-7  Yalding & Laddingford

Meridian VP Res  2-2  South East Athletic

Farnborough Old Boys Guild Res  4-4  Parkwood Rangers

Halls AFC Res  1-4  Old Roan Res

Nomads  P-P  Welling Park

Peckham Town Res  6-0  Seven Acre & Sidcup Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Third Round – all 1:30pm

Borden Village  2-4  Peckham Town

Chipstead  2-2  Hawkinge Town
(after extra time – Chipstead win 4-1 on penalties)

Erith 147 Sports  3-2  Guru Nanak

Faversham Strike Force  3-2  Greenways

Hollands & Blair Res  2-4  Tudor Sports

Eastern Section Les Leckie Cup Second Round – 1:30pm

Kennington Res  P-P  Sheppey United Res

Barry Bundock West Kent Challenge Shield – Quarter-Final – 1:30pm

Fleetdown United Res  1-0  Club Langley

Kent Reliance Junior Cup Group A – Fourth Round – all 1:30pm

Larkfield & New Hythe Wanderers   2-3  Johnson & Phillips

Peninsula Sports  3-1  Metrogas Res

Kent Junior Cup Group B – Fourth Round – 1:30pm

Red Arrow Sports  0-1  Cuxton 91

London Junior Cup Group B – Third Round – 1:30pm

Crayford Arrows  1-3  PWCA Wimbledon

Beckenham Charity Cup – Section A – Second Round – 1:30pm

Tudor Sports Res  2-10  Bexley Res

Sevenoaks Charity Cup – Senior Section – Second Round – 1:30pm

Sutton Athletic A  P-P  Ide Hill

Weald of Kent Charity Cup – Junior Section – Second Round – 1:30pm

Smarden  P-P  Deal Town Res

Sunday 17 January 2016

Sky Bet League One


Millwall  v  Port Vale (3:00pm)

Capital Women’s Cup Quarter-Final

Fulham Foundation  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

The FA Women’s Cup (Sponsored by SSE) Second Round

Crystal Palace  P-P  West Ham United
(Match postponed –frozen pitch - at Bromley FC)

Forest Green Rovers v Gillingham (1:00pm)
(at Slimbridge FC)

The FA Women’s Premier League South East Division

Crystal Palace  P-P  Luton Town
(at Bromley FC)

Gillingham  P-P  Milton Keynes Dons
(at Chatham Town FC)

Kent Reliance Women’s Senior Cup Semi-Finals

Herne Bay  2-0  Meridian
(after extra time - at Herne Bay FC)

London Corinthians  6-2  Parkwood Rangers
(at Well Hall, Kidbrooke Lane, London SE9 6TE)

Kent Reliance Women’s Plate Quarter-Finals

Swale Ladies  2-0  Margate

Barming  P-P  Cray Valley (1:30pm)

Bromley  P-P  University of Kent
(Walkover for Bromley)

Tuesday 19 January 2016

Vanarama National League


Bromley  P-P  Grimsby Town
(Match postponed – frozen pitch)

Vanarama National League South

Maidenhead United   P-P  Dartford
(Match postponed – frozen pitch)

Ryman Premier League

Needham Market  0-3  VCD Athletic (135)

Ryman League Division One South

Chatham Town  P-P  Herne Bay
(Match postponed – frozen pitch)

The Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas Quarter-Final

Sittingbourne  P-P  Corinthian-Casuals
(Match postponed – frozen pitch)

Weald of Kent Charity Cup Quarter-Final

Lydd Town  2-1  Kennington

Wednesday 20 January 2016

Ryman Premier League


Lewes  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – frozen pitch)

Southern Counties East Football League

Holmesdale  P-P  Corinthian
(Match postponed – frozen pitch)

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Final

Croydon  P-P  Greenwich Borough
(Match postponed – frozen pitch)

Friday 22 January 2016

Southern Counties East Football League


Cray Valley (Paper Mills)  P-P Beckenham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Saturday 23 January 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  1-1  Blackburn Rovers (13,512)

Sky Bet League One

Chesterfield  1-2  Millwall (7,078)

Gillingham  2-1  Peterborough United (6,449)

Vanarama National League

Bromley  0-1  Tranmere Rovers (2,218)

Welling United  1-2  Barrow (542)

Vanarama National League South

Ebbsfleet United  1-2  Margate (1,462)

Sutton United  2-0  Dartford (1,075)

Weston-super-Mare  P-P  Maidstone United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman Premier League

East Thurrock United  2-2  Dulwich Hamlet (311)

Hampton & Richmond Borough  2-2  Tonbridge Angels (691)

VCD Athletic  3-2  Enfield Town (154)

Ryman League Division One North

Thamesmead Town  3-2  Great Wakering Rovers (90)

Thurrock  0-1  Phoenix Sports (96)

Waltham Abbey  2-1  Cray Wanderers (68)

Ryman League Division One South

Chatham Town  2-3  Dorking Wanderers (108)

Chipstead  2-2  Folkestone Invicta (128)

Faversham Town  2-1 Whitstable Town (356)

Herne Bay  7-0  Peacehaven & Telscombe (215)

Hythe Town  4-0  Walton & Hersham (209)

Ramsgate  7-1  Carshalton Athletic (175)

Sittingbourne  0-3  Tooting & Mitcham United (137)

Southern Counties East Football League

Fisher  1-1  Rochester United (121)
(at Dulwich Hamlet FC)

Greenwich Borough  4-1  Deal Town (66)
(at Dartford FC)

Lordswood  2-1  Crowborough Athletic (39)

Sevenoaks Town  0-0  Croydon (59)

Tunbridge Wells  1-4  AFC Croydon Athletic (182)

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Finals

Canterbury City  2-3  Ashford United (158)
(at Ashford United FC)

Erith Town  P-P  Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch – at Cray Valley FC)

Holmesdale  1-6  Erith & Belvedere

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Bearsted  4-3  Meridian VP (45)

Crockenhill  1-2  Seven Acre & Sidcup (38)

Forest Hill Park  1-1  AC London

Glebe  3-2  Kent Football United (48)

Gravesham Borough  P-P  APM Contrast
(Match postponed – waterlogged pitch - at Rochester United FC)

Phoenix Sports Res  2-1  Lydd Town (36)

Orpington  P-P  FC Elmstead
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sheppey United  7-0  Lewisham Borough (208)

Sutton Athletic 6-1  Rusthall (37)

London Senior Trophy Second Round

Bridon Ropes  8-1  Cockfosters Res
(at Meridian FC)

London Senior Trophy Quarter-Final

Corinthian-Casuals Res  1-0  Club Langley

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:00pm

Faversham Strike Force  3-2  Fleetdown United

Guru Nanak  2-1  Erith 147 Sports

Kennington  4-3  Borden Village

Snodland Town  1-4  Metrogas

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  1-1  Halstead United

Staplehurst Monarchs United  0-6  Bexley

Tudor Sports  P-P  Hildenborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division One East  – all 2:00pm

APM Contrast Res  1-0  Bredhurst Juniors

Deal Community Sports 1-3  East Kent College

Hawkinge Town  2-2  Sutton Athletic Res

Hollands & Blair Res  5-2  Ide Hill

New Romney  1-1  Bearsted Res

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

AFC Mottingham  1-3  Long Lane

Belvedere  0-1  Oaks & Junior Red

Blackheath United  P-P  Otford United

Chipstead  1-4  Peckham Town

Farnborough Old Boys Guild  3-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

Halls AFC   1-2  Bexlians (2:45pm)

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Ashford United Res  5-0  New Romney Res (5:45pm)

Deal Town Res  8-2  Sittingbourne Community

East Kent College Res  P-P  Kennington Res

Kings Hill  3-1  Sheppey United Res

Larkfield & New Hythe Wanderers  0-1  Rolvenden

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Crayford Arrows  P-P  New Park

Fleetdown United Res  2-1  Long Lane Res

Lewisham Athletic  5-1  Dulwich Village

Metrogas Res  1-2  Tudor Sports Res

Old Bromleians  P-P  Johnson & Phillips

Old Roan  3-2 Orpington Res

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:00pm

Borden Village Res  P-P  Guru Nanak Res

Cuxton 91  8-0  Snodland Town Res

Tankerton  0-5  Aylesford

University of Kent  1-1  Staplehurst Monarchs United Res

West Farleigh  7-0  Little Sharsted

Yalding & Laddingford  0-1 Willesborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:00pm

Halls AFC Res  0-1  Peckham Town Res

Hildenborough Athletic Res  3-4  Farnborough Old Boys Guild Res

Old Roan Res  2-0  Bexley Res

Parkwood Rangers   5-4   Nomads

Seven Acre & Sidcup Res  0-5  Bridon Ropes Res

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Second Round – 1:30pm

South East Athletic  5-2  FC Elmstead Res

Bromley Charity Cup Quarter-Final – 1:30pm

Welling Park  5-2  Old Coffieans

Hospital Charity Cup Division Two Quarter-Final

Meridian VP Res  0-2 South Darenth (3:00pm)

Weald of Kent Charity Cup Junior Section Quarter-Final – 1:30pm

Lydd Town Res  8-0  Three Mariners

Sunday 24 January 2016

Vanarama National League


Dover Athletic  1-2  Cheltenham Town (1,184)

The FA Women’s Cup (Sponsored by SSE) Second Round

Crystal Palace  1-2   West Ham United
(at Bromley FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

West Ham United  P-P  Charlton Athletic
(at AFC Hornchurch)

The FA Women’s Premier League South East Division

Denham United  P-P  Gillingham
(at Harefield United FC)

Milton Keynes Dons  P-P Crystal Palace
(at Newport Pagnell Town FC)

Capital Women’s Cup Quarter-Final

Fulham Foundation  0-5  Charlton Athletic
(at Surrey Sports, University of Surrey, Richard Meyjes Road, Guildford, Surrey GU2 7AD)

Kent Reliance Women’s Plate Quarter-Finals

Barming  1-5  Cray Valley

Faversham Strike Force  6-0  Sheerness East

Tuesday 26 January 2016

Kent Reliance Senior Cup Quarter-Final


Bromley  0-2  Charlton Athletic (241)

Vanarama National League South

Dartford  1-2  Wealdstone (853)

Ryman League Division One North

Haringey Borough  P-P  Thamesmead Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman League Division One South

Folkestone Invicta  1-0  South Park (288)

Tooting & Mitcham United  1-1  Herne Bay (132)

The Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas Quarter-Final

Sittingbourne  2-1  Corinthian-Casuals (70)

Wednesday 27 January 2016

Ryman Premier League


Lewes  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman Women’s Cup sponsored by Boux Semi-Final

Charlton Athletic  P-P Herne Bay (71)
(Match postponed – waterlogged pitch)

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Corinthian  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)

Cray Valley (Paper Mills)  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Croydon  P-P  Greenwich Borough
(Match postponed – waterlogged pitch)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  P-P  Sutton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch - at Banstead Athletic FC)

Saturday 30 January 2016

The FA Vase Fifth Round
(winners each receive £2,500)


Ashford United  1-1  Dunston UTS (636)
(after extra time)

Sky Bet Championship

Rotherham United  1-4  Charlton Athletic (9,227)

Sky Bet League One

Blackpool  1-0  Gillingham (6,828)

Millwall  1-1  Crewe Alexandra (9,044)

Vanarama National League

Altrincham  P-P  Dover Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Cheltenham Town  4-1  Bromley (2,662)

FC Halifax Town  1-1  Welling United (1,407)

Vanarama National League South

Basingstoke Town  1-2  Ebbsfleet United (608)

Gosport Borough  P-P  Dartford
(Match postponed – waterlogged pitch)

Maidstone United  2-2  Concord Rangers (2,355)

Margate  1-1  Bishop’s Stortford (723)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  4-0  Harrow Borough (2,012)

Leiston  3-0  VCD Athletic (146)

Tonbridge Angels  P-P  Metropolitan Police
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  2-4  Heybridge Swifts (104)
(at Bromley FC)

Phoenix Sports  0-3  Aveley (113)

Romford  2-3  Thamesmead Town (74)
(at Thurrock FC)

Ryman League Division One South

Carshalton Athletic  1-1  Chatham Town (283)

Dorking Wanderers  5-1  Faversham Town (129)

East Grinstead Town  0-0  Herne Bay (108)

Folkestone Invicta  P-P  Whyteleafe
(Match postponed – waterlogged pitch)

Peacehaven & Telscombe  P-P  Hythe Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Whitstable Town  1-6  South Park (166)

Worthing  3-0  Sittingbourne (617)

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Final

Erith Town  P-P  Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch - at Cray Valley FC)

Southern Counties East Football League

AFC Croydon Athletic  3-4  Cray Valley (Paper Mills) (61)

Beckenham Town  2-1  Tunbridge Wells (210)

Crowborough Athletic  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Erith & Belvedere  7-0  Fisher (43)

Hollands & Blair  1-1  Croydon (73)

Lordswood  P-P  Greenwich Borough
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sevenoaks Town  2-2  Holmesdale (78)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

APM Contrast  4-0  Orpington (28)

Crockenhill  1-1  AC London (38)

FC Elmstead  P-P  Eltham Palace
(Match postponed – waterlogged pitch - at Holmesdale FC)

Forest Hill Park  0-2  Bridon Ropes

Glebe  P-P  Bearsted
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Football United  1-1  Lewisham Borough (22)

Meridian VP  P-P  Phoenix Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Seven Acre & Sidcup  3-1  Lydd Town (68)
(at Thamesmead Town FC)

Sheppey United  2-0  Rusthall (229)

Sutton Athletic  2-0  Gravesham Borough (71)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:00pm

Erith 147 Sports  1-1  Borden Village

Fleetdown United  0-2  Kennington

Greenways  1-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Halstead United  P-P  Staplehurst Monarchs United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Hildenborough Athletic  P-P  Guru Nanak
(Match postponed – waterlogged pitch)

Metrogas  P-P  Bexley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tudor Sports  1-1  Snodland Town

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:00pm

Bearsted Res  P-P  Sutton Athletic Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bredhurst Juniors  P-P  Ide Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

East Kent College  P-P  New Romney
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lydd Town Res  P-P  Hawkinge Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

Bexlians  3-2  Oaks & Junior Red

Long Lane  P-P  Chipstead
(Match postponed – waterlogged pitch)

Otford United  P-P  Peckham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  P-P  AFC Mottingham
(Match postponed – waterlogged pitch)

Halls AFC  4-0  Belvedere (2:45pm)

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Deal Town Res  2-1  Sheppey United Res

New Romney Res  P-P  East Kent College Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sittingbourne Community  P-P  Rolvenden
(Match postponed – waterlogged pitch)

South Darenth  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Dulwich Village  1-2  Club Langley

FC Elmstead Res  P-P  Old Roan
(Match postponed – waterlogged pitch)

Johnson & Phillips  2-1  Fleetdown United Res

New Park  P-P  Tudor Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Orpington Res  1-1  Old Bromleians

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:00pm

Aylesford  2-1  Little Sharsted

Cuxton 91  12-2  Tankerton

Snodland Town Res  P-P  West Farleigh
(Match postponed – waterlogged pitch)

Staplehurst Monarchs United Res  P-P  Guru Nanak Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Willesborough Athletic  2-2  University of Kent

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:00pm

Bridon Ropes Res  1-0  Old Roan Res (3:00pm)

Farnborough Old Boys Guild Res P-P  Welling Park
(Match postponed – waterlogged pitch)

Halls AFC Res  1-6  Bexley Res

Nomads  P-P  Meridian VP Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Peckham Town Res  2-3  Hildenborough Athletic Res

Seven Acre & Sidcup Res  0-5  South East Athletic (1:00pm)

Les Leckie Cup Second Round

Borden Village Res  P-P  Kings Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Beckenham Hospital Charity Cup Second Round

Long Lane Res  P-P  Crayford Arrows

Sunday 31 January 2016

The FA Women’s Premier League Southern Division


Charlton Athletic  0-0  Cardiff City
(at Thamesmead Town FC)

The FA Women’s Premier League Plate Quarter-Final

Gillingham  0-3  Newcastle United
(at Chatham Town FC)

Under 18 South East Counties Youth Championship (Sponsored by Gardiner and Scardifield Builders Merchants)

London FA  2-2  Kent FA (86)
(at Beckenham Town FC)





Club's can advertise their home
games here for the entire 2019-20
season for just £350.
The deal includes match-day coverage
of at least five home or away games
in pre-season, League or Cup.
Details HERE