Results: February 2018

Monday 19th February 2018

Here are the results during February 2018

Saturday 3 February 2018

The Buildbase FA Trophy Third Round
(winners each receive £8,000)


Dover Athletic  3-4  Leyton Orient (1,016)
Maidstone United  2-2  Gateshead (1,186)
Workington  1-1  Bromley (890)

Sky Bet Championship

Reading  0-2  Millwall (17,282)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  2-3  Oxford United (11,747)
Wigan Athletic  2-0  Gillingham (8,384)

Vanarama National League

Chester  P-P  Dover Athletic
Maidstone United  P-P  Macclesfield Town
Solihull Moors  P-P  Bromley
Tranmere Rovers  3-0  Ebbsfleet United (5,138)

Vanarama National League South

St Albans City  4-0  Dartford (807)
Wealdstone P-P Welling United

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  0-0  Metropolitan Police (1,465)
Folkestone Invicta  3-2  Brightlingsea Regent (357)
Margate  1-0  Lowestoft Town (530)
Needham Market 4-2  Tonbridge Angels (233)

Bostik South Division

Ashford United  0-1  Corinthian-Casuals (243)
Carshalton Athletic  2-1  Hythe Town (335)
Cray Wanderers  1-1  East Grinstead Town (140)
(at Bromley FC)
Faversham Town  0-2  Chipstead (175)
Horsham  0-2  Greenwich Borough (154)
(at Lancing FC)
Molesey  P-P Herne Bay
(Match postponed – waterlogged pitch)
South Park  P-P  Sittingbourne
(Match postponed – waterlogged pitch)
Thamesmead Town  0-0  Lewes (124)
(at Dartford FC)
VCD Athletic  1-1  Hastings United (81)
Walton Casuals  3-1  Phoenix Sports (157)
Whyteleafe  1-0  Ramsgate (124)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  1-1  Canterbury City (61)
Chatham Town  1-1  Croydon (121)
Corinthian  2-3  Rochester United (42)
Cray Valley (Paper Mills)  1-0  Bearsted (55)
Crowborough Athletic  2-2  Beckenham Town (132)
Glebe  1-3  Lordswood (67)
Sheppey United  1-2  Sevenoaks Town (251)
Tunbridge Wells  3-2  Rusthall (372)
Whitstable Town  2-0  Hollands & Blair (170)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  2-1  Lydd Town (29)
Erith & Belvedere  3-3  Gravesham Borough (20)
Fisher  2-2  K Sports (140)
Forest Hill Park  3-1  Meridian VP (14)
Kent Football United  2-6  Punjab United (49)
Phoenix Sports Res 7-0  Lewisham Borough (22)
Snodland Town  1-4  Stansfeld (55)
Sutton Athletic  3-2  Sporting Club Thamesmead (52)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – all 2:00pm

Faversham Strike Force  4-2  Borden Village
Kennington  2-1  Staplehurst Monarchs United
Lydd Town  Res  1-1  New Romney
Otford United  4-1  Fleetdown United
Peckham Town  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Tudor Sports  2-3  Lewisham Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:00pm

Herne Bay Res  0-7  Hawkinge Town
Hollands & Blair Res  1-0  Rolvenden
Kings Hill  3-3  Cuxton 91

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:00pm

Long Lane  3-3  AFC Mottingham
Old Bromleians  3-2  Halstead United
Orpington  1-5  Old Roan

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:00pm

Lordswood Res  5-3  Ashford
New Romney Res  1-2  West Farleigh
Rusthall Res  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers
Wateringbury  6-2  Snodland Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:00pm

Dulwich Village  P-P  Belvedere
Johnson & Phillips  5-2  Nomads
Long Lane Res  0-3  Crayford Arrows
Metrogas Res  3-3  Fleetdown United Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:00pm

Bromley Green  0-2  Faversham Town Res
CC Sport  4-2  Deal Town Res
Deal Sports Res  2-2  AFC Ashford Athletic
Staplehurst Monarchs United Res 4-1  Woodnesborough
Tenterden Town  8-2  Aylesford

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:00pm

AFC Lewisham  1-3  AFC Bexley
Bexley Res  4-1   Peckham Town Res
Drummond Athletic 2-0   Welling Town Res
Sporting Club Thamesmead Res  4-0  Parkwood Rangers

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Third Round– 2:15pm

Club Langley  4-0  K Sports Res
Metrogas  3-1  Deal Sports
(after extra time)
Welling Park  P-P  Farnborough Old Boys Guild

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Quarter-Finals – 2:15pm

FC Elmstead Res  5-1  Farnborough Old Boys Guild Res
HFSP & Ten-Em-Bee  5-2  Red Velvet
(after extra time – Red Velvet win 5-4 on penalties)

NRG Gym Les Leckie Cup Quarter-Final – 2:15pm

University of Kent  1-2  Rochester City

Hospital Charity Cup Junior Section Semi-Final – 2:15pm

Halls Athletic  P-P  Sutton Athletic Res

Kent Reliance Intermediate Challenge Shield Semi-Final – 1:30pm

Greenways  2-4  St Peters (Jersey)
(at Punjab United FC)

Kent Reliance Junior Cup Group A Quarter-Final – 2:15pm

Welling Town  2-1  Sydenham Sports

Canterbury & District Charity Cup Quarter-Final – 2:15pm

Burgess Hodgson  5-1  University of Kent II

Sevenoaks Charity Cup Senior Section First Round – 2:15pm

Ide Hill  4-1  Halls Athletic Res

Sunday 4 February 2018

The SSE FA Women’s Cup Fourth Round


Blackburn Rovers  2-3  Charlton Athletic (157)
(after extra time)
Millwall Lionesses 4-1  Coventry United

The FA Women’s Premier League South Division

Crystal Palace  0-0 West Ham United (130)
(at Bromley FC)

Monday 5 February 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  0-5  Sutton Athletic (40)

Tuesday 6 February 2018

The Emirates FA Cup Fourth Round Replay
(winners each receive £90,000)


Rochdale  1-0  Millwall (2,790)

The Buildbase FA Trophy Third Round Replays
(winners each receive £8,000)


Bromley  7-1  Workington (604)
Gateshead  3-0  Maidstone United (338)


London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Quarter-Final

Dulwich Hamlet  P-P  Harrow Borough

Bostik South Division

Hythe Town  2-1  Herne Bay (182)
Sittingbourne  P-P  Ramsgate
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Erith & Belvedere  4-1  Forest Hill Park (18)
Phoenix Sports Res  0-3  Holmesdale (37)
Stansfeld  4-2 Bridon Ropes (60)
(at Glebe FC)

Wednesday 7 February 2018

Bostik South Division


Thamesmead Town  2-2  VCD Athletic (81)
(at Dartford FC)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Final

Erith Town  2-6  Crowborough Athletic (62)
(after extra time - at VCD Athletic FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Lordswood  P-P  Deal Town
(Match postponed – frozen pitch)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Quarter-Final

Cray Valley (Paper Mills)  3-2  Croydon (47)

Friday 9 February 2018

Sky Bet Championship

Millwall  1-1 Cardiff City (13,204)

Saturday 10 February 2018

Sky Bet League One


Doncaster Rovers  1-1  Charlton Athletic (7,797)
Gillingham  1-1  Peterborough United (7,154)

Vanarama National League

Bromley  2-2  Maidstone United (2,027)
Dover Athletic  0-1  Sutton United (1,027)
Ebbsfleet United  1-0  Solihull Moors (1,117)

Vanarama National League South

Dartford  1-2  Chelmsford City (1,102)
Welling United  2-3  Gloucester City (434)

Bostik Premier Division

Brightlingsea Regent  0-1  Margate (184)
Lowestoft Town  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – waterlogged pitch)
Tonbridge Angels  2-1 Staines Town (340)
Worthing  3-2  Folkestone Invicta (604)

Bostik South Division

East Grinstead Town  1-1  Faversham Town (70)
Greenwich Borough  1-3  VCD Athletic (71)
Guernsey  2-2  Thamesmead Town (530)
Hastings United 2-1  Ashford United (420)
Herne Bay  P-P  South Park
(Match postponed – frozen pitch)
Hythe Town  6-0  Shoreham (175)
Phoenix Sports  2-5  Whyteleafe (122)
Ramsgate  1-2  Cray Wanderers (186)
Sittingbourne P-P  Walton Casuals
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kent Reliance Senior Trophy Semi-Finals

Canterbury City  1-3  Sheppey United (143)
Whitstable Town  1-0  Cray Valley (Paper Mills) (141)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  0-5  Sevenoaks Town (53)
Beckenham Town  4-2  Chatham Town (74)
Canterbury City  P-P  Rochester United
Corinthian  3-4  AFC Croydon Athletic (32)
Crowborough Athletic  P-P  Whitstable Town
Croydon  0-1  Glebe (53
Erith Town  0-3  Lordswood (40)
(at VCD Athletic FC)
Hollands & Blair  3-0  Tunbridge Wells (61)
Rusthall  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League South Division

Bridon Ropes  2-0  Forest Hill Park (26)
FC Elmstead  3-2  Meridian VP (23)
(at Holmesdale FC)
Fisher  0-3  Kent Football United (104)
K Sports  9-0  Crockenhill (30)
Lewisham Borough  1-4  Lydd Town (31)
Punjab United  3-1  Erith & Belvedere (65)
Sporting Club Thamesmead  0-1  Holmesdale (14)
Sutton Athletic  P-P  Phoenix Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  0-0  Faversham Strike Force
Fleetdown United  4-3  Lewisham Athletic
Greenways  1-5  Kennington
Otford Untied  P-P  New Romney
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  P-P  Peckham Town
Staplehurst Monarchs United  2-1  Tudor Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Cuxton 91  P-P  Rolvenden
Deal Sports  6-0  K Sports Res
Guru Nanak  0-2  Kings Hill

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

AFC Mottingham  P-P  Orpington
Chipstead  P-P  Ide Hill
Club Langley P-P  Halls Athletic
Long Lane  P-P  Welling Park
Old Roan  P-P Sutton Athletic Res
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  P-P  Old Bromleians

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Lordswood Res  1-0  Larkfield & New Hythe Wanderers
New Romney Res  1-5  Wateringbury
Rochester City  2-1  Tonbridge Invicta
Snodland Town Res  P-P  Rusthall Res
West Farleigh  P-P  Burgess Hodgson

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Belvedere  1-1  Crayford Arrows
Dulwich Village  P-P  Welling Town
Long Lane Res  P-P  Johnson & Phillips
Nomads  3-2  Fleetwood United Res
South East Athletic Res  2-2  FC Elmstead Res
Sydenham Sports  P-P  Metrogas Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

AEI Sports  17-0  Aylesford
AFC Ashford Athletic  3-0  Staplehurst Monarchs Untied Res
Bromley Green  2-3  Tenterden Town
University of Kent  3-3  Deal Town Rangers
Woodnesborough  3-1  Deal Sports Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bridon Ropes Res  4-1  Farnborough Old Boys Guild Res
HFSP & Ten-Em-Bee  1-1  AFC Bexley
Old Bromleians Res  P-P  Peckham Town Res
South East Athletic Res  P-P  AFC Lewisham

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Quarter-Finals – all 2:15pm

Halstead United  P-P  Borden Village
Lydd Town Res  P-P  Metrogas

Kent Reliance Intermediate Challenge Shield Semi-Final – 2:15pm

Bexley  3-1  Hawkinge Town

Kent Reliance Junior Cup Group A Quarter-Finals – all 2:15pm

Ashford  P-P  Gillingham Town
Sporting Club Thamesmead Res  5-4  Red Velvet

Kent Reliance Junior Cup Group B Third Round – 2:15pm

Kemsing 2-1  Welling Town Res

Sunday 11 February 2018

The FA Women’s Premier League South Division


Gillingham  1-1  Cardiff City (123)
(at Chatham Town FC)

The FA Women’s Premier League Cup Quarter-Final

Charlton Athletic  1-2  Lewes (242)
(after extra time)
(at Bayliss Avenue, Thamesmead, London SE28 8NJ)

Monday 12 February 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tuesday 13 February 2018

Sky Bet League One


Charlton Athletic  1-1  Bradford City (10,650)
Northampton Town  1-2  Gillingham (5,123)

Kent Reliance Senior Cup Semi-Final

Maidstone United  4-2  Bromley (607)

Vanarama National League South

Bognor Regis Town  P-P  Welling United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Velocity Trophy Quarter-Final

Brentwood Town  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Chatham Town  2-2  Lordswood (120)
(after extra time – Lordswood win 4-1 on penalties)
Tunbridge Wells  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed – waterlogged pitch)
Whitstable Town  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

Crowborough Athletic  P-P  AFC Croydon Athletic
(Match postponed – unfit playing surface)
Sevenoaks Town  1-2  Erith Town (127)
Sheppey United  2-4  Beckenham Town (153)
Whitstable Town  P-P  Rochester United

Friday 16 February 2018

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Quarter-Final


Welling Town  4-2  Sporting Club Thamesmead Res (225)

Saturday 17 February 2018

Sky Bet Championship


Birmingham City  0-1  Millwall (19,111)

Sky Bet League One

Gillingham  0-0  Walsall (4,682)
Milton Keynes Dons  1-2  Charlton Athletic (8,961)

Vanarama National League

FC Halifax Town  1-2  Ebbsfleet United (1,762)
Maidstone United  0-1  Barrow (2,3380
Solihull Moors  3-2  Dover Athletic (679)
Tranmere Rovers  1-0  Bromley (5,536)

Vanarama National League South

Wealdstone  1-2  Dartford (1,002)
Welling United  3-1  St Albans City (517)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  1-1  Enfield Town (2,158)
Folkestone Invicta  5-0  Wingate & Finchley (446)
Margate  2-0  Burgess Hill Town (547)
Merstham  0-1  Tonbridge Angels (286)

Bostik South Division

Cray Wanderers  1-2  Carshalton Athletic (318)
(at Bromley FC)
Faversham Town 0-2  Whyteleafe (192)
Hastings United  4-3  Hythe Town (423)
Herne Bay  3-1  Ramsgate (272)
Horsham  2-1  Phoenix Sports (135)
(at Lancing FC)
Lewes  2-0  Greenwich Borough (591)
Sittingbourne  1-2  East Grinstead Town (141)
Thamesmead Town  3-1  Ashford United (139)
(at Dartford FC)
VCD Athletic  2-2  Guernsey (102)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  2-3  Tunbridge Wells (125)
Canterbury City  5-0  AFC Croydon Athletic (65)
(at Deal Town FC)
Cray Valley (Paper Mills)  2-1  Chatham Town (81)
Glebe  2-3  Corinthian (65)
Hollands & Blair  1-1  Crowborough Athletic (83)
Rochester United  2-2  Sheppey United (98)
Rusthall  1-1  Erith Town
Sevenoaks Town  4-0  Deal Town (157)
Whitstable Town  1-1  Lordswood (138)

Southern Counties East Football League First Division

Forest Hill Park  P-P  Lydd Town
(Match postponed – unfit pitch)
Gravesham Borough  2-3  FC Elmstead (29)
(at Chatham Town FC)
Meridian VP  0-3 K Sports
Phoenix Sports Res 6-0  Crockenhill
Punjab United  2-1  Sporting Club Thamesmead (67)
Snodland Town  0-1  Erith & Belvedere (54)
Sutton Athletic 3-0  Stansfeld (52)

FA Inter-League Cup Quarter-Final

Essex & Suffolk Border League  1-1  Sports Kent County League
(after extra time – Kent County League win 4-3 on penalties)
(at Brantham Athletic FC)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division  - all 2:45pm
 
Greenways   P-P  Lewisham Athletic
Kennington  P-P  Borden Village
Lydd Town Res  2-3  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Metrogas  1-3  Otford United
New Romney 1-0  Fleetwood United
Peckham Town  P-P  Bexley
Tudor Sports  P-P  Faversham Strike Force

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Cuxton 91  1-2  Kings Hill
Hildenborough Athletic P-P  Hawkinge Town
K Sports Res  3-2  Rolvenden

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

AFC Mottingham  1-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Club Langley  4-1  Old Roan
Halls Athletic  5-1  Orpington
Halstead Untied  0-1  Chipstead
Ide Hill  4-2  Sutton Athletic Res
Old Bromleians  1-1  Long Lane

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Lordswood Res  3-0  Snodland Town Res
Tonbridge Invicta  2-1  Larkfield & New Hythe Wanderers
West Farleigh  1-5  Rochester City

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Crayford Arrows  2-1 Metrogas Res
Dulwich Village  1-2  Fleetdown United Res
Johnson & Phillips  5-1  Belvedere
Long Lane Res  1-4  South East Athletic
Nomads  P-P  FC Elmstead Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

AEI Sports  2-1  CC Sport
Deal Town Rangers  2-0  Aylesford
Faversham Town Res  5-2  Deal Sports Res
Woodnesborough  1-4  University of Kent

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

AFC Bexley  P-P  Bridon Ropes Res
Bexley Res  3-1  South East Athletic Res
Drummond Athletic  5-1  AFC Lewisham
Parkwood Rangers  3-1  Old Bromleians Res
Red Velvet  6-0  Peckham Town Res
Welling Town Res  6-0  HFSP & Ten-Em-Bee

Bill Manklow Inter-Regional Cup Third Round – 2:15pm

Welling Park  2-4  Farnborough Old Boys Guild
(after extra time)

NRG Gym Les Leckie Cup Quarter-Finals – all 2:15pm

Tenterden Town  P-P  Wateringbury

Kent Reliance Junior Cup Group A Quarter-Final – 2:15pm

Ashford  2-2  Gillingham Town
(after extra time – Ashford win 4-2 on penalties)

Ashford Charity Trophy Semi-Final – 2:15pm

The Bull   5-1  Bromley Green

Sunday 18 February 2018

The SSE FA Women’s Cup Fifth Round


Cardiff City 1-3  Charlton Athletic

Capital Women’s Cup Semi-Final

Charlton Athletic  P-P  Leyton Orient
Queens Park  Rangers 0-2  Crystal Palace
(at Uxbridge FC)

Kent Reliance Women’s Plate Semi-Finals

Bromley 2-0 Glebe
Thamesview  4-1  Cray Valley (Paper Mills)

Monday 19 February 2018

Southern Counties East Football League First Division


Lewisham Borough  P-P  Bridon Ropes
(Match postponed – waterlogged pitch)

Tuesday 20 February 2018

Sky Bet Championship


 Millwall  2-1  Sheffield Wednesday (11,007)

Sky Bet League One

Shrewsbury Town  1-1  Gillingham (4,839)

Vanarama National League

Aldershot Town  1-1  Bromley (1,909)
Boreham Wood  1-0  Maidstone United
Dover Athletic  1-0  Dagenham & Redbridge (677)
Ebbsfleet United  2-1  Woking (1,146)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  P-P  Billericay Town
Leiston  P-P  Margate
(Match postponed – waterlogged pitch)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Quarter-Final

Dulwich Hamlet  4-2  Harrow Borough (221)

Bostik South Division

Shoreham  P-P  Thamesmead Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  0-0  Hollands & Blair (79)
Chatham Town  P-P  Tunbridge Wells
Corinthian  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Whitstable Town  P-P  Rochester United

Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Tunbridge Wells  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed – waterlogged pitch)
Whitstable Town  P-P  Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Meridian VP  1-0  Phoenix Sports Res (14)

Wednesday 21 February 2018

Isthmian Women’s Cup Sponsored by
www.goodmove.co.uk Semi-Final

Burgess Hill Town  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  2-1  Billericay Town (728)
Leatherhead  P-P  Dulwich Hamlet

Southern Counties East Football League First Division

Canterbury City  0-1  Crowborough Athletic
(at Deal Town FC)
Erith Town  P-P  Deal Town
Rusthall  P-P  Cray Valley (Paper Mills)

Hospitals Charity Cup Semi-Final

Halls Athletic  0-0  Sutton Athletic Res
(Sutton Athletic win 5-4 on penalties)

Hospital Charity Trophy Junior Division Semi-Final

Sporting Club Thamesmead Res  4-6  South East Athletic Res

Kent Reliance Intermediate Cup Semi-Final

Cray Valley (Paper Mills) Res  3-2  Lordswood Res

Saturday 24 February 2018

The Buildbase FA Trophy Quarter-Final
(winners each receive £10,000)


Bromley  0-0  Spennymoor Town (1,504)

Sky Bet Championship

Burton Albion  0-1 Millwall (4,105)

Sky Bet League One

Bury Town  2-1 Gillingham (3,004)
Charlton Athletic  0-2 Shrewsbury Town (17,581)

Vanarama National League

AFC Fylde  3-1  Dover Athletic (1,622)
Bromley  P-P  Barrow
Hartlepool United  0-1  Ebbsfleet United (2,895)
Maidstone United  2-3  Tranmere Rovers (2,502)

Vanarama National League South

Concord Rangers  0-2 Welling United (287)
Dartford  4-1  Truro City (946)

Bostik Premier Division

Kingstonian  1-1  Folkestone Invicta (253)
(at Leatherhead FC)
Needham Market  3-2  Margate (303)
Tonbridge Angels  2-0  Metropolitan Police (380)
Wingate & Finchley  0-0  Dulwich Hamlet (311)

Bostik South Division

Ashford United  2-1  Cray Wanderers (198)
Carshalton Athletic  2-1 Thamesmead Town (371)
Corinthian-Casuals  3-1  Sittingbourne (201)
East Grinstead Town  P-P  Herne Bay
(Match postponed – frozen pitch)
Greenwich Borough  1-0  Chipstead (119)
Hythe Town  1-1  Horsham (218)
Phoenix Sports  2-4 Lewes (140)
Ramsgate  2-1  Molesey (133)
Shoreham  0-1  VCD Athletic (58)
South Park  1-1  Faversham Town (86)

Southern Counties East Football League Premier Division

Chatham Town  0-2  AFC Croydon Athletic (120)
Croydon  2-0 Beckenham Town (61)
Deal Town  1-1  Bearsted (126)
Lordswood  0-2  Glebe (52)
Rusthall  2-3  Hollands & Blair (108)
Sevenoaks Town  2-2  Cray Valley (Paper Mills) (89)
Sheppey United  P-P  Crowborough Athletic
(Match postponed – stadium power failure)
Tunbridge Wells  2-2 Canterbury City (205)
Whitstable Town  1-0  Corinthian (147)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill   0-4 Sporting Club Thamesmead (25)
Erith & Belvedere  P-P  Forest Hill Park
Fisher 3-0  Meridian VP (72)
Holmesdale  1-0  Gravesham Borough (37)
Kent Football United 2-4  K Sports (38)
Lewisham Borough  P-P  Bridon Ropes
Lydd Town  1-3  Sutton Athletic (33)
Snodland Town  1-1  Punjab United (40)
Stansfeld  3-4  FC Elmstead (45)
(at Glebe FC) 

London Senior Trophy Semi-Finals

Forest Hill Park  1-3  Phoenix Sports Res 
Tooting Bec  1-7  Erith & Belvedere

Andreas Carter Joma Kent County League Premier – all 2:45pm

Bexley  2-0  Lydd Town Res
Borden Village  1-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Faversham Strike Force 2-1  Greenways
Fleetdown United  2-1  Peckham Town
Kennington  1-0  Farnborough Old Boys Guild
Metrogas  1-5  Tudor Sports
Staplehurst Monarchs United  4-1  Otford United

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Deal Sports  P-P  Hawkinge Town
Herne Bay Res  3-1  Rolvenden
K Sports Res  4-3  Cuxton 91

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – all 2:45pm

Chipstead  5-1  AFC Mottingham
Halstead United P-P Old Oan
Orpington  1-6  Club Langley
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  2-8  Ide Hill
Sutton Athletic Res  1-2  Old Bromleians
Welling Park  1-0  Halls Athletic

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Larkfield & New Hythe Wanderers  3-2  New Romney Res
Rochester City  4-3  Burgess Hodgson
Tonbridge Invicta  P-P  Snodland Town Res
Wateringbury  P-P  Rusthall Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Johnson & Phillips  2-1  Dulwich Village
Nomads  P-P   Metrogas Res
South East Athletic  2-0  Crayford Arrows
Sydenham Sports  0-3  Fleetdown Untied Res
Welling Town  4-0  Long Lane Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Aylesford  0-7  CC Sport
Bromley Green  P-P  Staplehurst Monarchs Untied Res
Deal Town Rangers  P-P  AFC Ashford Athletic
University of Kent  4-2  Deal Sports Res
Woodnesborough  1-3  AEI Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bridon Ropes Res  1-3  Welling Town Res
Drummond Athletic  3-2  AFC Bexley
Farnborough Old Boys Guild Res  0-7  Red Velvet
HFSP & Ten-Em-Bee  0-1  Bexley Res
Old Bromleians Res  6-2  AFC Lewisham
Peckham Town Res  3-0  South East Athletic Res

NRG Gym Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Quarter-Final –  2:15pm

Lewisham Athletic  P-P  New Romney

Eastern Section Les Leckie Cup Quarter-Finals – 2:15pm

Ashford  2-0  AFC Ashford Athletic
Tenterden Town  1-8  Wateringbury

Beckenham Hospital Cup First Round – all 2:15pm

FC Elmstead Res  3-6 Ten Em Bee
Tudor Sports Res  2-0  Parkwood Rangers

Sevenoaks Charity Cup Senior Section First Round – 2:15pm

Halstead United  2-3  Malgo

Sunday 25 February 2018

The FA Women’s Premier League South Division


Chichester City  P-P  Charlton Athletic
Lewes  P-P Gillingham
Queens Park Rangers 0-2 Crystal Palace
(at Uxbridge FC)

Capital Women’s Cup Semi-Final

Charlton Athletic  3-2  Leyton Orient
(at Bayliss Avenue, Thamesmead, London SE28 8NJ)

Monday 26 February 2018

Southern Counties East Football League First Division


Sporting Club Thamesmead  P-P  Bridon Ropes
(Match postponed – frozen pitch)

Tuesday 27 February 2018

The Buildbase FA Trophy Quarter-Final Replay
(winners each receive £10,000)


Spennymoor Town  P-P  Bromley
(Match postponed – snow covered pitch)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  P-P  Lowestoft Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Leiston  P-P  Tonbridge Angels
(Match postponed – snow covered pitch)

Velocity Trophy Quarter-Final

Brentwood Town  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – snow covered pitch)

Bostik South Division

South Park  P-P  Herne Bay

Southern Counties East Football League Premier Division

Chatham Town  P-P  Tunbridge Wells
Corinthian  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Crowborough Athletic  P-P  Whitstable Town
Sheppey United  P-P  Deal Town

Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Tunbridge Wells  P-P  Cray Valley (Paper Mills)

(Match postponed – snow covered pitch)
Whitstable Town  P-P  Deal Town
(Match postponed – snow covered pitch)

Hospitals Charity Cup Semi-Final

Meridian VP  P-P  Phoenix Sports Res
(Match postponed due to snow covered pitch)

Wednesday 28 February 2018

Southern Counties East Football League Premier Division


Canterbury City  P-P  Rochester United
(Match postponed – frozen pitch)
Lordswood  P-P Sevenoaks Town
(Match postponed – snow covered pitch)
Rusthall  P-P Cray Valley (Paper Mills)

Southern Counties East Football League First Division

Forest Hill Park  P-P  Fisher
(Match postponed – snow covered pitch)




TO ADVERTISE HERE AND SEE YOUR
BANNER ADVERT ON EVERY PAGE OF
THIS WEBSITE, PLEASE

EMAIL STEPHEN McCARTNEY:
stephen@kentishfootball.co.uk