Results: February 2016

Saturday 27th February 2016

Here are all of the results during February 2016

RESULTS: FEBRUARY 2016

Tuesday 2 February 2016

Johnstone’s Paint Trophy Southern Area Final Second Leg


Oxford United  0-1  Millwall (10,138)
(Oxford United win 2-1 on aggregate)

Vanarama National League

Braintree Town  1-0  Welling United (461)

Eastleigh  P-P  Bromley
(Match postponed –waterlogged pitch)

Kent Reliance Senior Cup Quarter-Final

Herne Bay  0-3   Dartford (176)

Ryman Premier League

Staines Town  1-3  Dulwich Hamlet (260)

Tonbridge Angels  4-0  Leatherhead (335)

Ryman League Division One South

Sittingbourne  3-2  Whyteleafe (101)

Wednesday 3 February 2016

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Quarter-Finals

Corinthian  0-1  Erith & Belvedere (38)

Cray Valley (Paper Mills)  1-0  Deal Town (40)

Croydon  1-0  Greenwich Borough (52)

Saturday 6 February 2016

The FA Trophy Third Round
(winners each receive £7,000)


Dover Athletic 2-2 Guiseley

The FA Vase Fifth Round Replay
(winners each receive £2,500)


Dunston UTS  2-3  Ashford United (290)

Sky Bet Championship

Charlton Athletic  0-1  Bristol City (14,342)

Sky Bet League One

Gillingham  0-0  Swindon Town (6,398)

Walsall  0-3  Millwall  (4,843)

Vanarama National League

Welling United  1-1  Altrincham (551)

Vanarama National League South

Bishop’s Stortford  1-2  Ebbsfleet United (504)

Dartford  2-0  St Albans City (931)

Hayes & Yeading United 0-2  Margate (185)
(at Maidenhead United FC)

Ryman Premier League

Farnborough  1-2  Tonbridge Angels (242)

VCD Athletic  3-2  Dulwich Hamlet (257)

Ryman League Division One North

Bury Town  0-0  Phoenix Sports (274)

Redbridge  2-4  Cray Wanderers (49)

Thamesmead Town  1-2  AFC Sudbury (102)

Ryman League Division One South

Chatham Town  1-0  East Grinstead Town (117)

Faversham Town  2-0  Peacehaven & Telscombe (160)

Herne Bay  0-0  Tooting & Mitcham United (215)

Hythe Town  3-0  Worthing (227)

Molesey  2-0  Whitstable Town (63)

Ramsgate  2-1  Guernsey (186)

Sittingbourne  2-2  Walton & Hersham (105)

South Park  0-4  Folkestone Invicta (185)

Kent Reliance Senior Trophy Quarter-Final

Corinthian  4-1  Erith Town (34)

Southern Counties East Football League

Beckenham Town  2-1  Deal Town (95)

Canterbury City  2-3  Sevenoaks Town
(at Ashford United FC)

Cray Valley (Paper Mills)  1-1  Greenwich Borough (51)

Fisher  1-0  Lordswood (100)
(at Dulwich Hamlet FC)

Hollands & Blair  1-0  AFC Croydon Athletic (49)

Holmesdale  1-1  Croydon (32)

Rochester United  1-2  Crowborough Athletic (40)

Tunbridge Wells  2-2  Erith & Belvedere (178)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Eltham Palace  1-3  Meridian VP
(at Glebe FC)

Lewisham Borough  1-3  APM Contrast (22)

Lydd Town  4-0  Crockenhill (29)

Orpington  0-2  Seven Acre & Sidcup (36)

Phoenix Sports Res  0-6  Gravesham Borough (14)

Rusthall  1-2  FC Elmstead (36)

Sheppey United  2-1  Forest Hill Park (243)

Kent Invicta League Challenge Trophy Quarter-Final

Bearsted  0-1  Sutton Athletic (51)

London Senior Trophy Quarter-Final

Bridon Ropes  1-1  Glebe
(Glebe win 3-0 on penalties - at Meridian VP FC)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:00pm

Greenways  0-2  Erith 147 Sports

Guru Nanak  1-1  Kennington

Halstead United  0-0  Hildenborough Athletic

Snodland Town  1-1  Borden Village

Staplehurst Monarchs United  P-P  Tudor Sports

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:00pm

APM Contrast Res  1-4  East Kent College

Bredhurst Juniors  1-4  Hollands & Blair Res

Hawkinge Town  1-2  New Romney

Ide Hill  2-1  Bearsted Res

Sutton Athletic Res  7-0  Ide Hill Res

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:00pm

AFC Mottingham  1-4  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

Belvedere  P-P  Blackheath United
(Match postponed – Blackheath United failed to raise a team)

Chipstead  4-0  Oaks & Junior Red

Long Lane  5-1  Bexlians

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:00pm

Ashford United Res  3-5  East Kent College Res

Deal Town Res  1-3  Kings Hill

Larkfield & New Hythe Wanderers  2-1  South Darenth

Rolvenden  8-0  Sittingbourne Community

NRG Gym Kent County League Division Two West  – all 2:00pm

FC Elmstead Res  4-3  Old Bromleians

Fleetdown United  Res  2-1  Dulwich Village

Metrogas Res  0-1  Orpington Res

New Park  P-P  Johnson & Phillips

Old Roan  3-0  Club Langley

Tudor Sports Res  2-2  Crayford Arrows

NRG Gym Kent County League Division Three East  – all 2:00pm

Borden Village Res  P-P  Guru Nanak Res

Little Sharsted  4-2  Aylesford

Tankerton  1-3 Snodland Town Res

West Farleigh  1-1  University of Kent

Willesborough Athletic  2-0  Cuxton 91

Yalding & Laddingford  3-1  Staplehurst Monarchs United Res

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:00pm

Bexley Res  4-0  Hildenborough Athletic Res

Farnborough Old Boys Guild Res  3-3  Halls AFC Res

Meridian VP Res  0-3  Peckham Town Res

Nomads  1-0  Old Roan Res

Parkwood Rangers  4-3  Seven Acre & Sidcup Res

South East Athletic  2-1   Bridon Ropes Res

Les Leckie Cup Second Round – 2:15pm

Kennington Res  1-2  Sheppey United Res

Kent Reliance Intermediate Challenge Shield – Semi-Finals – 2:15pm

Bexley  0-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Welling Park 1-3  Metrogas

London Junior Cup Quarter-Final – 2:15pm

Lewisham Athletic  1-1  Tottenham Hale Rangers
(after extra time – Lewisham Athletic win 3-1 on penalties)

Ashford Charity Trophy Second Round – 2:15pm

New Romney  Res  4-2  Aldington

Sevenoaks Charity Cup Quarter-Final – 2:15pm

Otford United  1-1  Farnborough Old Boys Guild
(after extra time – Farnborough Old Boys Guild win 5-4 on penalties)

Sunday 7 February 2016

The FA Women’s Cup (Sponsored by SSE) Third Round


Charlton Athletic  10-0  Newcastle United
(at Thamesmead Town FC)

Gillingham  0-1  Tottenham Hotspur
(at Chatham Town FC)

Watford  1-3  Millwall Lionesses

The FA Women’s Premier League South East Division One

Crystal Palace  4-3  Luton Town
(at Bromley FC)

Tuesday 9 February 2016

The FA Trophy Third Round Replay
(winners each receive £7,000)


Guiseley  P-P  Dover Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Vanarama National League

Bromley  1-2  Grimsby Town (1,073)

Dover Athletic  P-P  Welling United
(Match postponed due to FA Trophy commitments)

Ryman League Division One North

Redbridge  3-4  Thamesmead Town (55)

Ryman League Division One South

Hythe Town  P-P  Walton Casuals
(Match postponed – waterlogged pitch)

Walton & Hersham  0-2  Sittingbourne (80)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Quarter-Final

Hendon  2-1  Croydon (95)
(at Silver Jubilee Park, Townsend Lane, Kingsbury, London, NW9 7NE)

Southern Counties East Football League

Erith & Belvedere  2-0  Beckenham Town (40)

Erith Town  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed – waterlogged pitch -at Cray Valley FC)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

FC Elmstead  4-0  Forest Hill Park
(at Holmesdale FC)

Glebe  2-0  Sutton Athletic (106)

Wednesday 10 February 2016

Ryman Premier League


Lewes  3-1  Dulwich Hamlet (424)

Ryman League Division One South

South Park  P-P  Faversham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League

Rochester United  1-1  Corinthian (55)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  7-1  Rusthall
(at Banstead Athletic FC)

Bridon Ropes  5-1  Gravesham Borough (30)
(at Meridian VP FC)

Lydd Town  4-0  Bearsted (101)

Sheppey United  6-0  Kent Football United (201)

Saturday 13 February 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  0-0  Cardiff City (16,755)

Sky Bet League One

Gillingham  2-1  Barnsley (5,887)

Rochdale  0-1  Millwall (2,882)

Vanarama National League

Cheltenham Town  2-0  Welling United (2,549)

Dover Athletic  4-0  Gateshead (638)

Wrexham  2-0  Bromley (3,511)

Vanarama National League South

Maidstone United  2-1  Gosport Borough (1,882)

Margate  2-1  Basingstoke Town (652)

Oxford City  1-1  Ebbsfleet United (390)

Truro City  P-P  Dartford
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  2-2  Farnborough (1,390)

Merstham  6-1  VCD Athletic (145)

Tonbridge Angels  2-0  Staines Town (385)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  0-1  Dereham Town (91)
(at Bromley FC)

Phoenix Sports  0-3  Haringey Borough (67)

Wroxham  1-0  Thamesmead Town (112)

Ryman League Division One South

Carshalton Athletic  0-1  Hythe Town (234)

Corinthian-Casuals  4-0  Chatham Town (134)

Dorking Wanderers  1-0  Ramsgate (125)

Folkestone Invicta  3-1  Sittingbourne (352)

Whitstable Town  2-4  Whyteleafe (155)

Worthing  3-0  Herne Bay (434)

Southern Counties East Football League

Ashford United  6-1  Beckenham Town (214)

Corinthian  3-2  Hollands & Blair (51)

Cray Valley (Paper Mills)  2-0  Croydon (33)

Crowborough Athletic  2-2  Fisher (79)

Erith & Belvedere  0-2  AFC Croydon Athletic (29)

Greenwich Borough  4-0  Canterbury City (61)
(at Dartford FC)

Holmesdale  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lordswood  3-2  Tunbridge Wells (73)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Crockenhill  P-P  Bridon Ropes
(Match postponed – waterlogged pitch)

Forest Hill Park  P-P  Bearsted
(Match postponed – waterlogged pitch)

Gravesham Borough  P-P  Lydd Town
(Match postponed – waterlogged pitch - at Rochester United FC)

Kent Football United  P-P  Sutton Athletic
(Match postponed due to drainage problems with changing facilities)

Meridian VP  2-2  Lewisham Borough (13)

Rusthall P-P Sheppey United
(Match postponed – waterlogged pitch)

Seven Acre & Sidcup  0-0  FC Elmstead

Kent Invicta League Challenge Trophy Quarter-Finals

APM Contrast   1-0  AC London (30)
(after extra time)

Orpington   0-7  Glebe (41)

NRG Gym Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Erith 147 Sports  3-0  Hildenborough Athletic

Faversham Strike Force  1-1  Borden Village

Fleetdown United  2-3  Staplehurst Monarchs United

Greenways  P-P  Bexley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kennington   P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
(Match postponed – waterlogged pitch)

Metrogas  3-0  Guru Nanak

Tudor Sports  0-1  Halstead United

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

Bearsted Res  P-P  Ide Hill
(Match postponed – waterlogged pitch)

Deal Community Sports  11-0  Bredhurst Juniors

Hollands & Blair Res  3-3  East Kent College

New Romney  P-P  APM Contrast Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sutton Athletic Res  3-2  Hawkinge Town

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Bexlians  0-5  Long Lane

Halls AFC  1-1  Oaks & Junior Red

Otford United  P-P  AFC Mottingham
(Match postponed – waterlogged pitch)

Peckham Town  P-P  Chipstead
(Match postponed – waterlogged pitch)

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  7-0  Belvedere

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

Ashford United Res  P-P  South Darenth
(Match postponed – waterlogged pitch)

East Kent College Res  0-5  Kings Hill

Sheppey United Res  6-0  New Romney Res

Sittingbourne Community  P-P  Kennington Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division Two West  – all 2:45pm

Club Langley  P-P  Crayford Arrows
(Match postponed – waterlogged pitch)

Dulwich Village  P-P  Tudor Sports Res
(Match postponed – waterlogged pitch)

FC Elmstead Res  P-P  Lewisham Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Long Lane Res  5-6  Old Bromleians

New Park  2-9  Old Roan

Orpington Res  2-2  Fleetdown United Res

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Borden Village Res  3-0  West Farleigh

Snodland Town Res  7-4  Little Sharsted

Staplehurst Monarchs United Res 1-2  Aylesford

University of Kent 3-3  Yalding & Laddingford

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bexley Res  0-0  Old Roan Res

Farnborough Old Boys Guild Res  4-2  Hildenborough Athletic Res

Meridian VP Res  3-3  Bridon Ropes Res

Seven Acre & Sidcup Res  1-3  Parkwood Rangers

Welling Park  3-0  Peckham Town Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Third Round – 2:15pm

Lydd Town Res  2-1  Farnborough Old Boys Guild Res

Les Leckie Cup Quarter-Finals – all 2:15pm

Deal Town Res  0-2  Larkfield & New Hythe Wanderers

Guru Nanak Res  2-4  Rolvenden

Kent Junior Cup Group A – Quarter-Final – 2:15pm

Johnson & Phillips  2-0  Sutton Athletic A

Willesborough Athletic  4-0  Canon 24

Kent Junior Cup Group B Quarter-Final – 2:15pm

Long Lane A  1-3  Cuxton 91

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Second Round – 2:15pm

Nomads  1-0  St Lawrence

Sunday 14 February 2016

Ryman League Division One South


Guernsey  1-2  Faversham Town (685)

The FA Women’s Premier League Southern Division

West Ham United  0-8 Charlton Athletic
(at AFC Hornchurch)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Crystal Palace  P-P  Norwich City
(Match postponed – waterlogged pitch - at Bromley FC)

Denham United  P-P  Gillingham
(Match postponed – waterlogged pitch – at Harefield United FC)

Monday 15 February 2016

Ryman League Division One North


Thamesmead Town  2-2  Maldon & Tiptree (98)

Tuesday 16 February 2016

The FA Trophy Third Round Replay
(winners each receive £7,000)


Guiseley  0-3  Dover Athletic (476)

Sky Bet League One

Millwall  0-2  Scunthorpe United (8,036)

Vanarama National League South

Ebbsfleet United  1-0  St Albans City (1,089)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  P-P  Wingate & Finchley

Staines Town  1-0  VCD Athletic (109)

Ryman League Division One South

Chipstead  2-3  Ramsgate (74)

East Grinstead Town  0-2  Sittingbourne (79)

Hythe Town  P-P  Hastings United
(Match postponed – waterlogged pitch)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Second Round

Harrow Borough  3-2  Beckenham Town (60)

Southern Counties East Football League

Ashford United  4-0  Rochester United (155)

Corinthian  3-0  Crowborough Athletic (54)

Erith Town  1-1  Lordswood (59)
(at Cray Valley FC)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

FC Elmstead  1-3  Lydd Town (53)
(at Holmesdale FC)

Hospitals Charity Cup Quarter-Final

Meridian VP  0-2  Fleetdown United

Wednesday 17 February 2016

Ryman Premier League


Grays Athletic  1-1  Tonbridge Angels (221)
(at Aveley FC)

Southern Counties East Football League

Hollands & Blair  3-0  Deal Town (102)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  P-P  Kent Football United
(Match postponed – waterlogged pitch - at Banstead Athletic FC)

Bearsted  3-0  Phoenix Sports Res (58)

Bridon Ropes  2-1  Orpington (44)
(at Meridian VP FC)

Gravesham Borough  1-3  Sheppey United (65)
(at Rochester United FC)

Lewisham Borough  1-3  Crockenhill (40)

Seven Acre & Sidcup  1-5  Glebe (90)
(at Thamesmead Town FC)

Saturday 20 February 2016

The FA Vase Quarter-Final
(winners each receive £4,500)


Salisbury  3-0  Ashford United (1,791)

Sky Bet Championship

Fulham  3-0  Charlton Athletic (16,565)

Sky Bet League One

Millwall  3-0  Peterborough United (8,722)

Oldham Athletic  2-1  Gillingham (3,874)

Vanarama National League

Bromley  2-1  Woking (1,227)

Macclesfield Town  P-P  Dover Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Welling United  0-2  Wrexham (620)

Vanarama National League South

Bishop’s Stortford  0-1  Maidstone United (652)

Chelmsford City  2-3  Margate (778)

Eastbourne Borough  1-1  Dartford (565)

Truro City  1-1  Ebbsfleet United (786)

Ryman Premier League

Brentwood Town  P-P  Dulwich Hamlet
(Match postponed – waterlogged pitch)

Kingstonian  1-3  Tonbridge Angels (411)

VCD Athletic  2-3  Hendon (110)

Ryman League Division One North

Brightlingsea Regent  0-3  Phoenix Sports (131)

Bury Town  1-1  Cray Wanderers (312)

Thamesmead Town  1-2  Cheshunt (92)

Ryman League Division One South

Chatham Town  4-0  Walton & Hersham (148)

Faversham Town  2-2  Folkestone Invicta 404)

Herne Bay  0-1  Corinthian-Casuals (172)

Hythe Town  2-0  East Grinstead Town (212)

Ramsgate  8-1  Peacehaven & Telscombe (204)

Sittingbourne  1-2  Three Bridges (125)

Walton Casuals  P-P  Whitstable Town
(Match postponed – waterlogged pitch - at Merstham FC)

Southern Counties East Football League

AFC Croydon Athletic  5-1  Holmesdale (70)

Beckenham Town  1-1  Crowborough Athletic (48)

Canterbury City  1-2  Lordswood (57)
(at Ashford United FC)

Croydon  2-2  Greenwich Borough (48)

Deal Town  P-P  Corinthian
(Match postponed – waterlogged pitch)

Erith Town  P-P  Hollands & Blair
(Match postponed – waterlogged pitch - at Cray Valley FC)

Fisher  0-3  Tunbridge Wells (128)
(at Dulwich Hamlet FC)

Rochester United  1-2  Cray Valley (Paper Mills) (40)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Bearsted  4-0  Seven Acre & Sidcup (57)

Eltham Palace  2-11  Glebe
(at Glebe FC)

FC Elmstead  4-2  Meridian VP (28)
(at Holmesdale FC)

Lewisham Borough  P-P  Rusthall
(Match postponed – waterlogged pitch)

Lydd Town  8-1  Kent Football United (30)

Orpington  2-3  Forest Hill Park (22)

Phoenix Sports Res  0-2  APM Contrast (24)

Sutton Athletic  4-1  Crockenhill (37)

Kent Invicta League Challenge Trophy Quarter-Final

Bridon Ropes  2-1  Gravesham Borough (35)
(at Meridian VP FC)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Bexley  0-2  Greenways

Borden Village  3-1  Halstead United

Guru Nanak  0-3  Fleetdown United

Hildenborough Athletic 1-3  Kennington

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  4-1  Tudor Sports

Staplehurst Monarchs United  P-P  Metrogas
(Match postponed – waterlogged pitch)

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

Bredhurst Juniors  1-4  Sutton Athletic Res

Hawkinge Town  2-1  Deal Community Sports

Hollands & Blair Res 1-0  Bearsted Res

New Romney  2-1  Lydd Town Res

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  3-0  Bexlians

Halls AFC 0-1  Otford United

Long Lane  0-1  AFC Mottingham

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

East Kent College Res  0-4  Larkfield & New Hythe Wanderers

Kennington Res  8-0  Sittingbourne Community

Rolvenden  P-P  New Romney Res

Sheppey United Res  0-2  Ashford United Res

South Darenth  2-2  Deal Town Res

NRG Gym Kent County League Division Two West  – all 2:45pm

Crayford Arrows  0-1  Old Roan

FC Elmstead Res 4-1  Fleetdown United Res

Lewisham Athletic  4-3  Club Langley

Metrogas Res  0-4  Johnson & Phillips

Old Bromleians  1-0  Dulwich Village

Tudor Sports Res  0-2  Orpington Res

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Aylesford  P-P  Staplehurst Monarchs United Res

Cuxton 91  10-1  Little Sharsted

University of Kent Res 15-1  Tanketon

West Farleigh  3-0  Guru Nanak Res

Yalding & Laddingford  5-3  Borden Village Res

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bexley Res  3-2  Seven Acre & Sidcup Res

Bridon Ropes Res  3-2  Farnborough Old Boys Guild Res

Hldenborough Athletic Res 1-2  Meridian VP Res

Old Roan Res  0-4  Welling Park

Peckham Town Res  A-A  Parkwood Rangers
(Match abandoned due to serious injury)

South East Athletic  P-P  Halls AFC Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup – Quarter-Finals – all 2:15pm

Chipstead  2-4  Faversham Strike Force

Peckham Town  3-4  East Kent College

Snodland Town  2-4  Erith 147 Sports

Les Leckie Cup Quarter-Final – 2:15pm

Willesborough Athletic  3-2  Kings Hill

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Quarter-Final – 2:15pm

Nomads  P-P  Long Lane Res

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Second Round – 2:15pm

Sutton Athletic A  2-5  Ide Hill

Sunday 21 February 2016

Kent Reliance Senior Trophy Semi-Final

Erith & Belvedere  0-1  Sheppey United (146)

Capital Women’s Cup Semi-Final

Charlton Athletic  5-0  Queen’s Park Rangers (2:00pm)
(at Thamesmead Town FC)

Surrey Women’s Cup Semi-Final

Crystal Palace 12-0 Milford & Whitley Ladies
(at Bromley FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Crystal Palace  P-P  Denham United
(at Bromley FC)

Milton Keynes Dons  1-2  Gillingham
(at Newport Pagnell Town FC)

Kent Reliance Women’s Plate Semi-Finals

Cray Valley P-P Bromley
(Match postponed – waterlogged pitch)

Faversham Strike Force   1-4  Swale Ladies

Tuesday 23 February 2016

Sky Bet Championship


Preston North End  2-1  Charlton Athletic (10,075)

Vanarama National League

Torquay United  2-0  Welling United (1,341)

Vanarama National League South

Gosport Borough  1-3  Dartford (386)

Margate  0-1  Eastbourne Borough (557)

Ryman Premier League

Hampton & Richmond Borough  4-0  VCD Athletic (285)

Tonbridge Angels  1-3  Bognor Regis Town (377)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Quarter-Final

Dulwich Hamlet  1-0  London Bari (223)

Ryman League Division One South

Chatham Town   0-2  Herne Bay (131)

Folkestone Invicta  3-0  Whyteleafe (245)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Glebe  3-1  Forest Hill Park (72)

Wednesday 24 February 2016

Southern Counties East Football League


Beckenham Town  3-1  Fisher (210)

Cray Valley (Paper Mills)  2-1  Hollands & Blair (62)

Croydon  0-4  Ashford United (67)

Greenwich Borough  3-2  Erith Town
(at Dartford FC)

Holmesdale  0-2  Sevenoaks Town (33)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  P-P  Orpington
(Match postponed – waterlogged pitch - at Banstead Athletic FC)

Gravesham Borough  P-P  APM Contrast
(Match postponed – waterlogged pitch - at Rochester United FC)

Meridian VP  v  Crockenhill (7:45pm)

Hospitals Charity Cup Quarter-Final

Seven Acre & Sidcup  P-P  Kent Football United
(Match postponed – waterlogged pitch -at Thamesmead Town FC)

Weald of Kent Charity Cup Semi-Final

Lydd Town  0-3  Hawkinge Town

Saturday 27 February 2016

The FA Trophy Quarter-Final
(Winners each receive £8,000)


Nantwich Town 2-1 Dover Athletic (892)

Sky Bet Championship

Charlton Athletic  3-4  Reading (21,506)

Sky Bet League One

Doncaster Rovers 1-1  Millwall (6,810)

Gillingham  1-2  Chesterfield (6,012)

Vanarama National League

Dover Athletic  P-P  Lincoln City
(Match postponed due to FA Trophy commitments)

Kidderminster Harriers  0-1  Bromley (1,539)

Welling United  0-1  Aldershot Town (704)

Vanarama National League South

Dartford  1-2  Concord Rangers (925)

Ebbsfleet United  0-0  Hayes & Yeading United  (950)

Havant & Waterlooville  2-1  Maidstone United (835)

Sutton United  4-1  Margate (884)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  2-2  East Thurrock United (1,607)

Enfield Town  3-0  VCD Athletic (351)

Tonbridge Angels  1-0  Hampton & Richmond Borough (559)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  2-1  Waltham Abbey (74)
(at Bromley FC)

Great Wakering Rovers  2-3  Thamesmead Town (115)

Phoenix Sports  0-2  Thurrock (68)

Ryman League Division One South

Carshalton Athletic  5-2  Ramsgate (223)

Dorking Wanderers  0-0  Chatham Town (101)

Folkestone Invicta  2-1  Chipstead (367)

Peacehaven & Telscombe  0-3  Herne Bay (78)

Tooting & Mitcham United  0-1  Sittingbourne (141)

Walton & Hersham  1-3  Hythe Town (90)

Whitstable Town  0-4  Faversham Town (300)

Kent Reliance Senior Trophy Semi-Final

Ashford United  1-1  Corinthian (220)
(Ashford United win 4-2 on penalties)

Southern Counties East Football League

Cray Valley (Paper Mills)  0-0  Rochester United (35)

Crowborough Athletic  0-6  Hollands & Blair (93)

Croydon  2-1  Deal Town (34)

Holmesdale  0-0  Canterbury City (31)

Lordswood  0-1  Greenwich Borough (35)

Sevenoaks Town  7-1  Beckenham Town (62)

Tunbridge Wells  3-1 Erith Town (166)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Bearsted  1-0  AC London (45)

Bridon Ropes  1-1  APM Contrast (38)
(at Meridian VP FC)

Crockenhill  4-1  Phoenix Sports Res (20)

Gravesham Borough 3-0  Rusthall (23)
(at Rochester United FC)

Kent Football United  0-8  FC Elmstead (32)

Lydd Town  2-0  Eltham Palace (29)

Seven Acre & Sidcup  2-4  Meridian VP (40)
(at Thamesmead Town FC)

Sheppey United  3-1  Orpington (282)

Sutton Athletic  8-0  Lewisham Borough (41)

London Senior Trophy Semi-Final

Glebe   4-0  Corinthian-Casuals Res

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Erith 147 Sports  2-0  Halstead United

Faversham Strike Force  7-1  Hildenborough Athletic

Fleetdown United  4-3  Bexley

Guru Nanak  2-3  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Metrogas  1-0  Greenways

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

APM Contrast Res  2-2  Hollands & Blair Res

New Romney  P-P  Bredhurst Juniors

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Bexlians 0-4 Peckham Town

Farnborough Old Boys Guild  1-0  Halls AFC

Long Lane  0-4 Otford United

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  6-0  Oaks & Junior Red

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

Deal Town Res  3-0 Rolvenden

East Kent College Res  1-1  New Romney Res

Kennington Res  2-4  South Darenth

NRG Gym Kent County League Division Two West  – all 2:45pm

FC Elmstead Res  0-3 Club Langley

Johnson & Phillips  4-2  Tudor Sports Res

Old Bromleians  0-2  Old Roan

Orpington Res  5-4  Metrogas Res

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Staplehurst Monarchs United Res  4-3 University of Kent

West Farleigh  P-P  Tankerton

Yalding & Laddingford  1-3  Aylesford

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bridon Ropes Res  3-2  Welling Park

Halls AFC Res  1-0  Farnborough Old Boys Guild Res

Parkwood Rangers  4-1  Old Roan Res

Peckham Town Res  1-1  Bexley Res

Seven Acre & Sidcup Res  3-3  Meridian VP Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Quarter-Final – all 2:15pm

Tudor Sports  2-3  Lydd Town Res
(after extra time)

Barry Bundock West Kent Challenge Cup Quarter-Finals – all 2:15pm

Crayford Arrows  2-4  Lewisham Athletic

South East Athletic  0-2  Dulwich Village

Canterbury & District Charity Cup Senior Section Semi-Final – 2:15pm

Burgess Hodgson  3-1  Hawkinge Town

Hospital Charity Cup Division Two Semi-Final – 2:15pm

AFC Mottingham  1-2  Sutton Athletic Res

Maidstone & District Charity Cup Senior Section Quarter-Finals – all 2:15

Borden Village  P-P  Staplehurst Monarchs United

Larkfield & New Hythe Wanderers  1-3  Kings Hill

Snodland Town  4-0  Sheppey Untied Res

Maidstone & District Charity Cup Junior Section Quarter-Final – 2:15pm

Eccles Res L-L  Snodland Town Res

Sevenoaks Charity Cup Senior Section Quarter-Final – 2:15pm

Nomads  1-3  Ide Hill

Weald of Kent Charity Cup Senior Section Semi-Final – 2:15pm

Willesborough Athletic  6-3  Sittingbourne Community

Weald of Kent Charity Cup Junior Section Semi-Final – 2:15pm

Faversham United  5-3  Borden Village Res

Sunday 28 February 2016

The FA Women's Cup (Sponsored by SSE) Fourth Round

Durham Women 3-1 Charlton Athletic

Loughborough Foxes  1-2  Millwall Lionesses (80)
(after extra time)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  1-1  Crystal Palace
(at Chatham Town FC)

Kent Reliance Women’s Plate Semi-Final

Cray Valley  1-2  Bromley

Monday 29 February 2016

Southern Counties East Football League


Fisher   1-1  AFC Croydon Athletic (86)
(at Dulwich Hamlet FC)





Club's can advertise their home
games here for the entire 2019-20
season for just £350.
The deal includes match-day coverage
of at least five home or away games
in pre-season, League or Cup.
Details HERE