RESULTS: August 2017

Wednesday 27th September 2017

Here are the results during August 2017

Friday 4 August 2017

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round
(winners each receive £1,500)


Crowborough Athletic  2-0  Lingfield (152)
(at Maidstone United FC)

Sky Bet Championship

Nottingham Forest  1-0  Millwall (28,065)

Southern Counties East Football League First Division

Punjab United  2-2  FC Elmstead (300)

Saturday 5 August 2017

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round
(winners each receive £1,500)


Abbey Rangers  1-3  Cray Valley (Paper Mills) (60)
Chatham Town  1-1  Littlehampton Town (202)
Corinthian  2-2  Deal Town (71)
Eastbourne Town  2-1  Bearsted (211)
Erith & Belvedere  4-0  Wick (45)
Glebe  1-0  Lordswood (102)
Hassocks  2-3 Hollands & Blair (112)
Loxwood  3-1 Holmesdale (102)
Rochester United  1-1  Erith Town (74)
Sevenoaks Town  3-1 Broadbridge Heath (113)
Sheppey United  3-2  AFC Croydon Athletic (263)
Sutton Common Rovers  2-0  Canterbury City (73)
(at Banstead Athletic FC)
Tunbridge Wells  1-0  Beckenham Town (271)
Whitstable Town  2-3  Croydon (187)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  1-0  Bristol Rovers (12,968)
Doncaster Rovers  0-0  Gillingham (7,512

Vanarama National League

Bromley  0-0  Eastleigh (1,228)
Guiseley  2-2  Ebbsfleet United (848)
Hartlepool United  0-1  Dover Athletic (3,954)
Maidstone United  1-1  Maidenhead United (2,298)

Vanarama National League South

Dartford  0-0  Hungerford Town (917)
Truro City  3-2  Welling United (506)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  4-4  Gravesham Borough (42)
Crockenhill  2-5  Meridian VP (25)
Kent Football United  0-2 Stansfeld (62)
Lydd Town  2-3  Lewisham Borough (47)
Snodland Town  3-2  Phoenix Sports Res (39)
Sporting Club Thamesmead  4-1  Forest Hill Park (62)
Sutton Athletic  1-1  K Sports (68)

Sunday 6 August 2017

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round
(winners each receive £1,500)


Rusthall  0-0  CB Hounslow United (262)
(at Tunbridge Wells FC)

Tuesday 8 August 2017

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,500)


CB Hounslow United  2-1  Rusthall (143)
Deal Town  4-1  Corinthian (120)

Carabao EFL Cup First Round South Section

Exeter City  1-2 Charlton Athletic (2,699)
Millwall  2-0  Stevenage (3,096)
Reading  2-0  Gillingham (5,936)

Vanarama National League

Dover Athletic  1-2  Bromley (1,145)
Ebbsfleet United  2-0  Maidstone United (2,519)

Vanarama National League South

Braintree Town  2-2  Dartford (530)
Welling United  0-1  Chelmsford City (611)

Southern Counties East Football League First Division

K Sports  2-0  Snodland Town (62)
Meridian VP  1-2  Bridon Ropes (41)
Sutton Athletic  0-3  Kent Football United (76)

Wednesday 9 August 2017

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round Replays
(winners each receive £1,500)


Erith Town  P-P  Rochester United
(Match postponed due to a waterlogged pitch)

Littlehampton Town  P-P  Chatham Town
(Match postponed due to a waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League First Division

Stansfeld  P-P  Forest Hill Park
(Match postponed due to a waterlogged pitch)

Saturday 12 August 2017

Sky Bet Championship


Millwall  1-1  Bolton Wanderers (12,238)

Sky Bet League One

Gillingham  0-1 Bradford City (5,627)
Plymouth Argyle  2-0  Charlton Athletic (11,178)

Vanarama National League

Dover Athletic  1-0  Wrexham (1,012)
Ebbsfleet United  3-3  FC Fylde (1,270)
Leyton Orient  2-0  Maidstone United (5,085)
Macclesfield Town  0-0  Bromley (1,281)

Vanarama National League South

Havant & Waterlooville  0-0  Dartford (775)
Welling United  3-3  Bognor Regis Town (511)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  1-1  Staines Town (1,096)
Enfield Town  1-1  Folkestone Invicta (513)
Thurrock  0-1  Margate (178)
Tonbridge Angels  1-0  Hendon (495)

Bostik South Division

Ashford United  0-1  Carshalton Athletic (289)
Chipstead  1-2  Sittingbourne (82)
Cray Wanderers  2-2  Thamesmead Town (133)
(at Bromley FC)
Greenwich Borough  1-1  Whyteleafe (153)
Herne Bay  0-1   Lewes (220)
Hythe Town  1-2  Walton Casuals (181)
Ramsgate  1-3  Phoenix Sports (211)
VCD Athletic  0-5  Faversham Town (83)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  1-3  Cray Valley (Paper Mills) (61)
Canterbury City  3-1  Erith Town (92)
(at Deal Town FC)
Corinthian  2-0  Croydon (35)
Crowborough Athletic  2-1  Deal Town (80)
(at Maidstone United FC)
Glebe  1-3  Whitstable Town (81)
Hollands & Blair  2-3  Beckenham Town (61)
Rochester United  1-3  AFC Croydon Athletic (45)
Sevenoaks Town  2-0  Chatham Town (107)
Sheppey United  1-2  Rusthall (202)
Tunbridge Wells  1-1  Lordswood (170)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  2-6  Forest Hill Park (20)
FC Elmstead  5-2  Sutton Athletic (42)
(at Holmesdale FC)
Gravesham Borough  0-6   Erith & Belvedere (34)
K Sports  1-0  Punjab United (34)
Kent Football United  2-0  Fisher (124)
Lydd Town  3-0  Holmesdale (41)
Meridian VP  3-1 Stansfeld (11)
Phoenix Sports Reserves  2-2  Sporting Club Thamesmead (35)
Snodland Town  0-2  Bridon Ropes (41)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Bexley  5-1  Farnborough Old Boys Guild
Borden Village  2-3 Greenways
Fleetdown United  0-1  Metrogas
Kennington  3-2  Peckham Town
New Romney  2-4  Faversham Strike Force
Otford United  P-P  Lewisham Athletic
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  3-2  Tudor Sports
Staplehurst Monarchs United 1-4  Lydd Town Reserves


Monday 14 August 2017

Southern Counties East Football League First Division


Sporting Club Thamesmead  1-0  FC Elmstead (98)

Tuesday 15 August 2017

The FA Cup Extra Preliminary Round Replay
(winners each receive 1,500)


Erith Town  5-0  Rochester United (75)
(at VCD Athletic FC)

Sky Bet Championship

Millwall  3-4  Ipswich Town (11,919)

Vanarama National League

Bromley  6-1  Leyton Orient (3,346)
Dagenham & Redbridge  3-3  Ebbsfleet United (1,686)
FC Halifax Town  1-2  Dover Athletic (1,486)
Maidstone United  1-1  Aldershot Town (2,524)

Vanarama National League South

Dartford  2-0  Concord Rangers (750)
Eastbourne Borough  0-0  Welling United (521)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  2-1   Merstham (322)
Harlow Town  2-3  Dulwich Hamlet (260)
Margate  0-0  Tonbridge Angels (632)

Bostik South Division

Corinthian-Casuals  1-0  Greenwich Borough (168)
Faversham Town  1-2  Ramsgate (217)
Phoenix Sports  0-0  Cray Wanderers (127)
Sittingbourne  3-0  Herne Bay (222)
South Park  5-0  Ashford United (115)
Whyteleafe 3-0  VCD Athletic (107)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  0-2  Crowborough Athletic (72)
Chatham Town  P-P  Hollands & Blair
Corinthian  1-0  Bearsted (68)
Deal Town  0-0 Sheppey United (121)
Whitstable Town  P-P  Rochester United

Southern Counties East Football League First Division

Erith & Belvedere  3-1  Phoenix Sports Reserves (43)
Punjab United  5-1  Gravesham Borough (101)

Wednesday 16 August 2017

The FA Cup Extra Preliminary Round Replay
(winners each receive 1,500)


Littlehampton Town  2-1  Chatham Town (158)

Bostik South Division

Thamesmead Town  2-1  Hythe Town (114)
(at Dartford FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  6-0  Glebe (135)
Cray Valley (Paper Mills)  2-1  Sevenoaks Town (75)
Croydon  2-1  Rusthall (65)
Erith Town  P-P  Tunbridge Wells
Lordswood  0-2  Canterbury City (95)

Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale 3-0 Crockenhill (51)

Saturday 19 August 2017

The Emirates FA Cup Preliminary Round
(winners each receive £1,925)


Corinthian-Casuals  1-1  Hythe Town (115)
Croydon  0-0  Faversham Town (110)
Deal Town  2-2  Glebe  (121)
East Grinstead Town  3-2  VCD Athletic (75)
East Preston  0-8  Thamesmead Town (89)
Greenwich Borough  4-1  Three Bridges (74)
Hollands & Blair  1-4  Crowborough Athletic (155)
Pagham  1-1  Sittingbourne (124)
Redhill  1-3  Ashford United (178)
Ramsgate  3-1  Hanworth Villa (183)
Sheppey United  0-2   Hastings United (397)
Steyning Town  0-5 Phoenix Sports (79)
Tunbridge Wells  3-1  CB Hounslow United (241)
Whyteleafe  1-1  Erith Town (107)

Sky Bet Championship

Bristol City  0-0  Millwall (18,230)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  4-1  Northampton Town (11,289)
Milton Keynes Dons  1-0 Gillingham (7,901)

Vanarama National League

Bromley  2-0 Hartlepool United (1,709)
Dover Athletic  1-1  Barrow (927)
Maidenhead United  1-1  Ebbsfleet United (1,628)
Maidstone United  2-1 Wrexham (2,192)

Vanarama National League South

Dartford  7-1  Oxford City (812)
Welling United  3-2  Hungerford Town (472)

Bostik Premier Division

Burgess Hill Town  1-1 Folkestone Invicta (355)
Dulwich Hamlet  1-3  Billericay Town (1,688)
Margate   2-2  Leiston (624)
Tonbridge Angels  2-0  Brightlingsea Regent (484)

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Second Round

Whitstable Town  2-0  Holmesdale (85)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  0-1  K Sports (29)
(at Meridian VP FC)
Crockenhill  3-1  Lewisham Borough (20)
FC Elmstead  1-3  Snodland Town (31)
Fisher  1-2  Punjab United (87)
Phoenix Sports Reserves  2-1  Lydd Town (32)
Sporting Club Thamesmead  1-4  Kent Football United (60)
Stansfeld  2-2  Gravesham Borough (42)
(at Glebe FC)
Sutton Athletic  2-3 Meridian VP (41)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Borden Village  4-2  Staplehurst Monarchs United
Farnborough Old Boys Guild  2-2  Otford United
Greenways  1-0  Bexley
Lewisham Athletic  2-2  New Romney
Lydd Town Res  6-1  Metrogas
Peckham Town  2-0  Fleetdown United
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  8-1  Faversham Strike Force

Sunday 20 August 2017

The Emirates FA Cup Preliminary Round
(winners each receive £1,925)


Cray Wanderers  2-3  Sevenoaks Town (162)
(at Bromley FC)
Erith & Belvedere  1-4  Cray Valley (Paper Mills (98)
Herne Bay  2-1  Chessington & Hook United (204)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  6-1  Lewes (124)
(at Bayliss Avenue, Thamesmead, London SE28 8NJ)
Crystal Palace  9-0  Queens Park Rangers (105)
(at Bromley FC, not main stadium pitch, Hayes Lane, Bromley, Kent BR2 9EF)
Gillingham  1-0 West Ham United (250)
(at Gillingham FC)

Tuesday 22 August 2017

The Emirates FA Cup Preliminary Round Replay’s
(winners each receive £1,925)


Faversham Town  2-1 Croydon (187)
Glebe  3-0 Deal Town (137)
Hythe Town  1-3  Corinthian-Casuals (278)
Sittingbourne  0-1  Pagham (152)

Carabao EFL Cup Second Round South Section

Norwich City  4-1  Charlton Athletic (12,521)
Reading  3-1 Millwall (7,148)
(after extra time)

Kent Reliance Senior Cup First Round

Faversham Town  P-P  Sittingbourne
Herne Bay  2-0  Ashford United (202)
Hythe Town  P-P  Folkestone Invicta
Ramsgate  1-4  Greenwich Borough (120)
VCD Athletic  1-1  Phoenix Sports (112)
(Phoenix Sports win 4-3 on penalties)

Kent Reliance Senior Cup Second Round

Ebbsfleet United  0-1  Bromley (372)
Tonbridge Angels  1-2 Maidstone United (706)

Southern Counties East Football League First Division

FC Elmstead 2-4  Holmesdale (47)
(at Holmesdale FC)

Wednesday 23 August 2017

The Emirates FA Cup Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,925)


Erith Town 3-3  Whyteleafe (94)
(after extra time – Erith Town win 4-1 on penalties)
(at VCD Athletic FC)

Kent Reliance Senior Cup First Round

Thamesmead Town  0-3  Cray Wanderers (81)
(at Dartford FC)

Friday 25 August 2017

Vanarama National League


Macclesfield Town  1-0  Dover Athletic (1,270)

Southern Counties East Football League Premier Division

Erith Town 1-2  Glebe (152)
(at VCD Athletic FC)

Saturday 26 August 2017

Sky Bet Championship


Millwall  4-0  Norwich City (12,671)

Sky Bet League One

Gillingham 3-3 Southend United (5,339)
Rotherham United  0-2  Charlton Athletic (7,976)

Vanarama National League

Dagenham & Redbridge 5-1  Bromley (1,415)
Ebbsfleet United  0-0  Gateshead (1,446)
Sutton United  1-3  Maidstone United (2,312)

Vanarama National League South

Hemel Hempstead Town  0-3  Dartford (411)
Oxford City  1-1  Welling United (252)

Bostik Premier Division

Folkestone Invicta  0-2  Needham Market (374)
Harrow Borough  2-0  Tonbridge Angels (203)
Leiston  2-2  Dulwich Hamlet (341)
Wingate & Finchley  1-0  Margate (175)

Bostik South Division

Ashford United 2-5  VCD Athletic (264)
Cray Wanderers  4-0  Molesey (72)
(at Bromley FC)
Guernsey  1-2  Greenwich Borough (675)
Herne Bay  3-1  Chipstead (208)
Lewes  2-2  Sittingbourne (446)
Phoenix Sports  2-0  Hythe Town (137)
Ramsgate  1-2  Hastings United (253)
Thamesmead Town  5-0  Horsham (105)
(at Dartford FC)
Walton Casuals  4-3  Faversham Town (44)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  0-0  AFC Croydon Athletic (90)
Croydon  1-3  Canterbury City (42)
Deal Town  2-0  Beckenham Town (79)
Hollands & Blair  1-2   Whitstable Town (85)
Rochester United  2-2  Lordswood (64)
Sevenoaks Town 3-1  Rusthall (107)
Sheppey United  7-1  Chatham Town (223)
Tunbridge Wells  1-3  Corinthian (207)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  1-2  Crockenhill (32)
Erith & Belvedere  0-0  Fisher (37)
Gravesham Borough  1-1  Sporting Club Thamesmead (32)
(at Chatham Town FC)
Kent Football United  1A0  K Sports (75)
(Match abandoned after 50 minutes due to serious injury)
Lydd Town  5-0 Forest Hill Park (46)
Punjab United  2-0  Phoenix Sports Reserves (75)
Snodland Town  3-1  Meridian VP (46)
Stansfeld  1-0  Lewisham Borough (48)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Bexley  1-0  Kennington
Farnborough Old Boys Guild  0-5  Borden Village
Faversham Strike Force  2-4  Lewisham Athletic
Fleetdown United  2-0  New Romney
Metrogas  3-4  Greenways
Otford United  2-3  Lydd Town Res
Peckham Town  3-1  Tudor Sports
Staplehurst Monarchs United  4-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East

Deal Sports  7-1  Hollands & Blair Res
Guru Nanak  4-1  Hildenborough Athletic
Hawkinge Town  2-1 Cuxton 91
K Sports Res  0-4  Herne Bay Res
Kings Hill  10-1  Rolvenden

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West

Club Langley  5-1  Welling Park
Halstead United  P-P  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res
Ide Hill  P-P  Old Bromleians
Orpington  P-P  Halls Athletic
Sutton Athletic Res  2-0  Long Lane

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East

Ashford  2-3  Rochester City
Lordswood Res  3-2  Wateringbury
New Romney Res  4-5  Tonbridge Invicta
West Farleigh  1-2  Snodland Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West

FC Elmstead Res  2-2  South Darenth
Long Lane Res  0-1  Metrogas Res
Nomads  11-0  Belvedere
Sydenham Sports  6-1  Crayford Arrows
Welling Town  6-1  Dulwich Village

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East

AEI Sports  1-0  AFC Ashford Athletic
Aylesford  0-7  Deal Sports Res
Bromley Green  2-0  Deal Town Rangers
Woodnesborough  1-1  CC Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West

AFC Lewisham  0-10  Sporting Club Thamesmead Res
Farnborough Old Boys Guild Res  3-5  Bridon Ropes Res
Peckham Town Res  1-2  Drummond Athletic
Red Velvet  0-1  Bexley Res
Welling Town Res  3-1  AFC Bexley

Sunday 27 August 2017

The FA Women’s Premier League Southern Division


Chichester City  2-4  Crystal Palace (81)
(at Chichester City FC)
Gillingham  1-2 Charlton Athletic (187)
(at Gillingham FC)

Bank Holiday Monday 28 August 2017

Vanarama National League


Bromley  0-1  Sutton United (2,239)
Dover Athletic  1-1  Ebbsfleet United (1,625)
Maidstone United  0-0  Dagenham & Redbridge (2,544)

Vanarama National League South

Dartford  0-1   East Thurrock United (934)
Welling United  0-1  Hampton & Richmond Borough (529)

Bostik Premier Division

Dulwich Hamlet  2-1 Tooting & Mitcham United (1,866)
Margate  1-0  Dorking Wanderers (630)
Tonbridge Angels  2-3  Folkestone Invicta (534)

Bostik Southern Division

Faversham Town  0-3  Herne Bay (238)
Greenwich Borough  3-0  Phoenix Sports (204)
Hythe Town  4-1  Ramsgate (185)
Shoreham  0-3  Cray Wanderers (152)
Sittingbourne 0-0  Ashford United (207)
VCD Athletic  3-1  Thamesmead Town (64)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  0-2  Croydon (119)
Beckenham Town  0-3  Erith Town (75)
Canterbury City  1-3  Deal Town (148)
(at Deal Town FC)
Chatham Town   0-0  Rochester United (196)
Corinthian  0-0  Hollands & Blair (68)
Glebe  1-2 Cray Valley (Paper Mills) (64)
Lordswood  2-1 Bearsted (80)
Rusthall  0-0  Tunbridge Wells (652)
Sevenoaks Town  1-0  Crowborough Athletic (179)
Whitstable Town  1-0  Sheppey United (225)

Southern Counties East Football League First Division

Fisher  2-1 Stansfeld (191)
Holmesdale  1-2  Forest Hill Park (28)
K Sports  4-0 Gravesham Borough (41)
Kent Football United  0-2  FC Elmstead (106)
Lydd Town  2-2 Snodland Town (61)
Meridian VP  2-2  Erith & Belvedere (34)
Phoenix Sports Res  1-4  Bridon Ropes (25)
Sporting Club Thamesmead  0-2  Lewisham Borough (50)
Sutton Athletic  4-1  Crockenhill (57)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Borden Village  4-3  Faversham Strike Force
Farnborough Old Boys Guild  3-4 Metrogas
Fleetdown United  2-2  Tudor Sports
Kennington 3-0  New Romney
Peckham Town  P-P  Otford United
Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  1-1  Bexley
Staplehurst Monarchs United 2-4  Lewisham Athletic

Tuesday 29 August 2017

Checkatrade EFL Trophy First Round Southern Group A


Crawley Town  0-2  Charlton Athletic (1,666)

Checkatrade EFL Trophy First Round Southern Group B

Gillingham  2-1  Southend United (1,549)

 






PHOENIX SPORTS  V  FAVERSHAM TOWN
TUESDAY 17 OCTOBER 2017 (19:45)
BOSTIK SOUTH
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT

GREENWICH BOROUGH  V BARKING
TUESDAY 17 OCTOBER 2017 (19:45)
LONDON SENIOR CUP FIRST ROUND
at Middle Park Avenue, Eltham SE9 5HP

THAMESMEAD TOWN  V  HERNE BAY
WEDNESDAY 18 OCTOBER 2017 (19:45)
BOSTIK SOUTH
at Princes Park, Dartford, DA1 1RT

PHOENIX SPORTS  V WHITEHAWK
WEDNESDAY 18 OCTOBER 2017 (19:45)
FA YOUTH CUP THIRD QUALIFYING ROUND
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT

GLEBE  V  AFC CROYDON ATHLETIC
SATURDAY 21 OCTOBER 2017 (15:00)
SCEFL PREMIER
at Foxbury Avenue, Chislehurst BR7 6SD