RESULTS: August & September 2016

Thursday 29th September 2016

LEAGUE RESULTS: AUGUST & SEPTEMBER 2016

Sunday 31 July 2016

Southern Counties East Football League Roy Vinter Challenge Shield


Hollands & Blair  3-2  Greenwich Borough  (105)

Saturday 6 August 2016

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round
(winners each receive £1,500)


Ashford United  2-0  Corinthian

Beckenham Town  1-1  Lancing (110)

Bridon Ropes  0-3  Canterbury City (210)
(at Meridian VP FC)

Colliers Wood United  5-2  AFC Croydon Athletic

Crowborough Athletic  1-3  Farnham Town (94)

Croydon  2-1  AFC Uckfield Town

Deal Town  0-1  Banstead Athletic

Erith & Belvedere  0-1  Loxwood

Erith Town  2-2  Sutton Common Rovers (50)
(at VCD Athletic FC)

Holmesdale  0-2  Haywards Heath Town (45)

Horsham YMCA  2-3  Hollands & Blair

Newhaven  0-0  Rochester United

Peacehaven & Telscombe  3-3  Lordswood (177)

Sevenoaks Town  2-1  Sporting Club Thamesmead (72)

Sheppey United  0-1  Badshot Lea

Southwick  0-4  Cray Valley (Paper Mills) (70)

Tunbridge Wells  1-1  Eastbourne United (315)

Whitstable Town  4-0  Oakwood (164)

Sky Bet League One

Bury  2-0  Charlton Athletic (4,037)

Millwall  3-0  Oldham Athletic (9,787)

Southend United  1-3  Gillingham (8,141)

Vanarama National League

Bromley  0-2  Tranmere Rovers (1,539)

Maidstone United  1-1  York City (2,495)
(ALL-TICKET)

Wrexham  0-0  Dover Athletic (5,603)

Vanarama National League South

Dartford  2-2  Wealdstone (1,002)

Ebbsfleet United  4-0 Poole Town (1,031)

Margate  1-0  Bath City (567)

Oxford City  2-1  Welling United (243)

Kent Invicta League Challenge Shield

Bearsted   3-2  Glebe
(after extra time)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  0-3  Meridian VP

K Sports  1-0  Eltham Palace

Lydd Town  2-1  Phoenix Sports Res

Rusthall  2-1  Kent Football United

Snodland Town  P-P  FC Elmstead

Sutton Athletic  0-2  Orpington

Sunday 7 August 2016

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round
(winners each receive £1,500)


Epsom & Ewell 5-2 Gravesham Borough (125)
(at Chipstead FC)

Monday 8 August 2016

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,500)


Sutton Common Rovers  0-2  Erith Town (92)
(at Sutton United FC)

Vanarama National League South

Chelmsford City  2-0  Margate (809)

Tuesday 9 August 2016

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round Replay’s
(winners each receive £1,500)


Eastbourne United  2-1 Tunbridge Wells

Lancing  3-4  Beckenham Town

Lordswood  1-3  Peacehaven & Telscombe (110)

EFL Cup First Round

Barnet  0-4  Millwall (1,410)

Cheltenham Town  1-0  Charlton Athletic (2,106)

Southend United  1-3  Gillingham (2,816)

Vanarama National League

Aldershot Town  1-0  Maidstone United (2,355)

Dover Athletic  1-4 Boreham Wood (1,024)

Torquay United  1-0  Bromley (2,279)

Vanarama National League South

Concord Rangers  0-1  Ebbsfleet United (452)

Welling United 1-2  Bishop’s Stortford (502)

Southern Counties East Football League First Division

FC Elmstead  2-2 Orpington (54)
(at Holmesdale FC)

Glebe  4-1  Lewisham Borough (71)

Gravesham Borough  2-2  K Sports (52)
(at Chatham Town FC)

Sutton Athletic  5-1 Eltham Palace (71)

Wednesday 10 August 2016

The Emirates FA Cup Extra Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,500)


Rochester United  1-4  Newhaven (99)
(after extra time)

Vanarama National League South

Whitehawk  1-0 Dartford (322)

Friday 12 August 2016

Southern Counties East Football League Premier Division


Tunbridge Wells  1-2  Corinthian (275)

Saturday 13 August 2016

Sky Bet League One


Charlton Athletic  1-1  Northampton Town (11,567)

Gillingham  2-1 Bury (5,324)

Milton Keynes Dons  2-2  Millwall (10,232)

Vanarama National League

Chester  1-3  Maidstone United (1,912)

Dover Athletic  2-0  North Ferriby United (726)

Solihull Moors  1-0   Bromley (756)

Vanarama National League South

Chelmsford City  1-1  Dartford (780)

Hungerford Town  1-1  Ebbsfleet United (417)

Wealdstone  2-1  Margate (689)

Welling United 0-2  Weston-super-Mare (458)

Ryman Premier League

AFC Sudbury  2-2  Dulwich Hamlet (401)

Folkestone Invicta  3-0  Harrow Borough (361)

Tonbridge Angels  3-0  Wingate & Finchley (492)

Ryman League Division One North

Brentwood Town  0-3 Phoenix Sports (91)

Thamesmead Town  2-1  Heybridge Swifts (84)

VCD Athletic  0-2  Bowers & Pitsea (101)

Ryman League Division One South

Cray Wanderers  3-3  Sittingbourne (173)
(at Bromley FC)

Dorking Wanderers  1-0  Greenwich Borough (147)

Godalming Town  0-1  Hythe Town (115)

Ramsgate  2-1  Guernsey (210)

Three Bridges 0-0  Chatham Town (84)

Tooting & Mitcham United  1-1  Herne Bay (164)

Walton Casuals  0-2  Faversham Town (48)
(at Whyteleafe FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  0-2  Ashford United

Bearsted  1-1  Croydon (51)

Canterbury City  0-0  Crowborough Athletic (68)
(at Ashford United FC)

Cray Valley (Paper Mills)  5-1  Deal Town (52)
(at Greenwich Borough FC)

Fisher  0-0  Rochester United (185)

Hollands & Blair  2-1  Erith & Belvedere (57)

Lordswood  4-1  Erith Town (35)

Sevenoaks Town  2-0  Sheppey United (89)

Whitstable Town  3-0  AFC Croydon Athletic (131)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  1-0  Lewisham Borough (22)

Eltham Palace  1-1  FC Elmstead (35)
(at Glebe FC)

Gravesham Borough  1-3  Glebe (34)
(at Chatham Town FC)

Holmesdale  0-1 Sutton Athletic (32)

K Sports  1-1  Bridon Ropes (41)

Meridian VP  0-1  Forest Hill Park

Orpington  2-2 Lydd Town (32)

Phoenix Sports Res  0-5  Rusthall (23)

Snodland Town  2-1  Sporting Club Thamesmead (73)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Borden Village 4-0 Greenways

Erith 147 Sports  1-2  Lydd Town Res

Faversham Strike Force  3-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Fleetdown United 3-1  Kennington

Guru Nanak  1-2  Farnborough Old Boys Guild

Metrogas  2-3  Punjab United

Peckham Town  0-0  Bexley

Monday 15 August 2016

Ryman League Division One South


Chatham Town  2-3  Tooting & Mitcham United (239)

Southern Counties East Football League First Division

Sporting Club Thamesmead  P-P  Glebe

Tuesday 16 August 2016

Sky Bet League One


Charlton Athletic  3-0  Shrewsbury Town (9,174)

Gillingham  1-1  Swindon Town (5,512)

Peterborough United  5-1  Millwall (5,007)

Vanarama National League

Bromley  2-2  Aldershot Town (906)

Eastleigh  2-4  Dover Athletic (1,854)

Maidstone United  2-1  Braintree Town (2,252)

Vanarama National League South

Dartford  0-0  Gosport Borough (706)

East Thurrock United  1-1  Welling United (286)

Ebbsfleet United  1-1  Whitehawk (933)

Margate  2-4  Hampton & Richmond Borough (468)

Ryman Premier League

Burgess Hill Town  1-2  Tonbridge Angels (287)

Dulwich Hamlet  2-1  Enfield Town (843)

Staines Town  0-2  Folkestone Invicta (215)

Ryman League Division One North

Brightlingsea Regent  2-0 VCD Athletic (84)

Phoenix Sports  6-2  Aveley (85)

Thurrock  1-2  Thamesmead Town (85)

Ryman League Division One South

Faversham Town  2-0  Ramsgate (201)

Greenwich Borough  4-1 Horsham (207)

Herne Bay  1-1  Hastings United (208)

Hythe Town  1-1  Chipstead (188)

Sittingbourne  4-4  Three Bridges (91)

Southern Counties East Football League Premier Division

Ashford United  1-0  Canterbury City (196)

Corinthian  1-3  Lordswood  (46)

Crowborough Athletic  2-1  Sevenoaks Town (118)

Deal Town  0-2  Whitstable Town (110)

Erith & Belvedere  4-2  Cray Valley (Paper Mills) (45)

Sheppey United  2-2  Hollands & Blair (343)

Southern Counties East Football League First Division

Eltham Palace  0-0  Holmesdale (36)
(at Glebe FC)

FC Elmstead  1-0  Meridian VP (43)
(at Holmesdale FC)

Wednesday 17 August 2016

Ryman League Division One South


Guernsey  0-0  Cray Wanderers (679)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic P-P Fisher

Croydon  2-1 Beckenham Town (88)

Erith Town  2-2  Tunbridge Wells (60)
(at VCD Athletic FC)

Rochester United  1-0  Bearsted (85)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  0-1  Kent Football United (35)
(at Meridian VP FC)

Lydd Town  A-A  Gravesham Borough
(Match abandoned after 30 minutes with Lydd Town leading 1-0 – due to serious injury to Lydd’s Owen Kessack)

Rusthall  3-0  Snodland Town (165)

Thursday 18 August 2016

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Lydd Town Res  3-4  Staplehurst Monarchs United

Saturday 20 August 2016

The Emirates FA Cup Preliminary Round
(winners each receive £1,925)


Ashford United  1-0  Three Bridges (225)

Badshot Lea  0-4  Cray Wanderers (52)
(at Ash United FC)

Chipstead  2-1  Beckenham Town (44)

Faversham Town  2-1  Epsom & Ewell (155)

Greenwich Borough  1-1  Walton & Hersham (125)

Guernsey  2-2  Thamesmead Town (1,142)

Herne Bay  1-0  East Grinstead Town (172)

Hollands & Blair 1-1 Whyteleafe (128)

Ramsgate  1-0  Erith Town (144)

Sevenoaks Town  4-2  Horsham (101)

Sittingbourne  1-1 Hythe Town (158)

South Park  2-0  Phoenix Sports (78)

VCD Athletic  0-0  Croydon  (57)

Walton Casuals  3-3  Chatham Town (43)
(at Whyteleafe FC)

Whitstable Town 0-0  Eastbourne Town (169)

Sky Bet League One

Millwall  2-1  Sheffield United (9,058)

Scunthorpe United  5-0  Gillingham (3,718)

Walsall  1-2  Charlton Athletic (4,586)

Vanarama National League

Bromley  3-2  Gateshead (604)

Dover Athletic  3-1  Barrow (826)

Tranmere Rovers  2-1  Maidstone United (4,797)

Vanarama National League South

Ebbsfleet United  2-2  Hemel Hempstead Town (912)

Poole Town  1-0  Margate (433)

Welling United  0-1  St Albans City (483)

Weston-super-Mare  1-2  Dartford (410)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  2-4  Leiston (845)

Havant & Waterlooville  1-0  Folkestone Invicta (520)

Lowestoft Town  0-1  Tonbridge Angels (520)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted 3-3  Fisher (65)

Lordswood  4-4  Erith & Belvedere (49)

Tunbridge Wells  1-3 AFC Croydon Athletic (180)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  1-0  Kent Football United (22)

FC Elmstead  1-6  Sutton Athletic (31)
(at Holmesdale FC)

Glebe 0-0  Rusthall (51)

Lydd Town  1-3  Eltham Palace (28)

Orpington  4-1  Forest Hill Park (38)

Phoenix Sports Res  2-0  Lewisham Borough (13)

Snodland Town  4-3  Meridian VP (53)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division

Erith 147 Sports  0-2 Borden Village

Faversham Strike Force  1-2  Punjab United

Greenways  2-0 Fleetdown United

Guru Nanak  2-3 Metrogas

Peckham Town 3-3 Kennington

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  3-1  Hildenborough Athletic

Staplehurst Monarchs United  3-2 Farnborough Old Boys Guild

Sunday 21 August 2016

The Emirates FA Cup Preliminary Round
(winners each receive £1,925)


Cray Valley (Paper Mills)  0-2  Hastings United (192)
(at Greenwich Borough FC)

Canterbury City  1-1  Pagham
(at Ashford United FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  4-0  Swindon Town
(at Thamesmead Town FC)

Crystal Palace  2-0  Coventry United
(at Bromley FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Luton Town  1-1  Gillingham
(at Stockwood Park Athletics Stadium)

Monday 22 August 2016

The Emirates FA Cup Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,925)


Chatham Town  1-2  Walton Casuals (152)

Tuesday 23 August 2016

The Emirates FA Cup Preliminary Round Replay’s
(winners each receive £1,925)


Eastbourne Town  1-1 Whitstable Town
(after extra time – Eastbourne Town win 3-1 on penalties)

Hythe Town  5-0  Sittingbourne (209)

Thamesmead Town  1-1  Guernsey (147)
(after extra time – Thamesmead Town win 4-2 on penalties)

Walton & Hersham  0-3  Greenwich Borough (115)

Whyteleafe  4-2  Hollands & Blair (130)

EFL Cup Second Round

Millwall  1-2  Nottingham Forest (4,009)

Watford  1-2  Gillingham (7,004)
(after extra time)

Ryman Premier League

Folkestone Invicta  0-0  Merstham (314)

Harlow Town  1-2  Dulwich Hamlet (328)

Tonbridge Angels  1-0  Harrow Borough (476)

Sussex Principle RUR Charity Cup

Peacehaven & Telscombe 1-2 Crowborough Athletic

Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale  3-0  Crockenhill (37)

Meridian VP  1-4  Glebe (35)

Wednesday 24 August 2016

The Emirates FA Cup Preliminary Round Replay
(winners each receive £1,925)


Croydon  1-2  VCD Athletic (81)

Pagham  2-1  Canterbury City
(after extra time)

Friday 26 August 2016

Southern Counties East Football League First Division


Sporting Club Thamesmead  2-0  Eltham Palace (116)

Saturday 27 August 2016

Sky Bet League One


Charlton Athletic  1-1  Bolton Wanderers (10,926)

Chesterfield  1-3  Millwall (5,630)

Shrewsbury Town  2-3  Gillingham (4,611)

Vanarama National League

Guiseley  1-4  Bromley (565)

Maidstone United  1-4  Forest Green Rovers (2,274)

Torquay United  2-1  Dover Athletic (1,793)

Vanarama National League South

Dartford  2-0  Hungerford Town (831)

Eastbourne Borough  0-0  Ebbsfleet United (764)

Margate  3-1 Weston-super-Mare (403)

Truro City  1-1 Welling United (401)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  1-2  Canvey Island (768)

Folkestone Invicta  0-1  Needham Market (338)

Metropolitan Police  1-1  Tonbridge Angels (144)

Ryman League Division One North

Brentwood Town  2-0  Thamesmead Town (76)

Phoenix Sports  3-0  Heybridge Swifts (91)

Ware  0-0  VCD Athletic (57)

Ryman League Division One South

Cray Wanderers  1-0  Faversham Town (155)
(at Bromley FC)

Guernsey  1-1  Greenwich Borough

Herne Bay  2-1  Whyteleafe (191)

Hythe Town  3-3  Horsham (153)

Lewes  2-0  Chatham Town (348)

Molesey  2-3 Ramsgate (58)

Sittingbourne  2-0  South Park (94)

Southern Counties East Football League Premier Division

Canterbury City  0-1  AFC Croydon Athletic
(at Ashford United FC)

Cray Valley (Paper Mills) 2-1  Bearsted (52)
(at Greenwich Borough FC)

Deal Town  P-P Sevenoaks Town (3:00pm)
(Match postponed due to incident on M20)

Erith & Belvedere  0-0 Rochester United

Erith Town  2-3  Ashford United (51)
(at VCD Athletic FC)

Fisher  3-3 Corinthian (145)

Hollands & Blair  1-1 Beckenham Town (55)

Lordswood  1-3  Croydon (38)

Sheppey United  1-0  Whitstable Town (315)

Tunbridge Wells  1-2  Crowborough Athletic (297)

Southern Counties East Football League First Division

Glebe  3-0  Phoenix Sports Res (28)

Gravesham Borough  5-1 Crockenhill (43)
(at Chatham Town FC)

Holmesdale  2-1  Snodland Town (29)

Kent Football United 6-1  Forest Hill Park (49)

Meridian VP  3-0  Lydd Town (15)

Orpington  3-0  K Sports (31)

Rusthall  2-1  Lewisham Borough (54)

Sutton Athletic  0-2  Bridon Ropes (46)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division (2:45pm)

Fleetdown United  2-2 Hildenborough Athletic

Greenways  4-1  Farnborough Old Boys Guild

Guru Nanak  0-5 Punjab United

Kennington  P-P Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
(Match postponed owing to problems on M20)

Lydd Town Res  P-P  Bexley
(Match postponed owing to problems on M20)

Metrogas  1-2  Faversham Strike Force

Peckham Town  1-2  Borden Village

Staplehurst Monarchs United  3-3  Erith 147 Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East (2:45pm)

Hawkinge Town  2-0  Hollands & Blair Res

Kings Hill  0-2  Rolvenden

New Romney  P-P  Sutton Athletic Res

South Darenth  2-2  K Sports Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West (2:45pm)

Bexlians  0-3  Chipstead

Club Langley  1-0  Orpington Res

Lewisham Athletic  3-3  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

Old Roan  2-0  Halstead United

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East (2:45pm)

Aylesford  5-3  Deal Town Res

Cuxton 91  8-1 Ashford

Snodland Town Res  4-1  Sheppey United Res

West Farleigh P-P New Romney Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West (2:45pm)

Crayford Arrows  2-1 Fleetdown United Res

FC Elmstead Res  2-1  Long Lane Res

Nomads  A-A  Dulwich Village
(Match abandoned after 25 minutes – serious injury)

Old Roan Res  2-3  Belvedere

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East (2:45pm)

Burgess Hodgson  3-3 Rusthall Res

Little Sharsted  P-P  Tonbridge Invicta

Rochester City  4-1  Larkfield & New Hythe Wanderers

Wateringbury  3-0  Guru Nanak Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West (2:45pm)

Bridon Ropes Res  1-1  Sporting Club Thamesmead Res

HFSP & Ten-Em-Bee  1-2  Parkwood Rangers

Halls AFC Res  1-1  Farnborough Old Boys Guild Res

Metrogas Res  3-1  AFC Bexley

Peckham Town Res  4-0  Drummond Athletic

Sydenham Sports  9-0  Meridian VP Res

Welling Town 1-1 Bexley Res

Robin Gonzales Cup

Old Bromleians  L-L  West Wickham

Sunday 28 August 2016

The FA Women’s Super League Two

Watford  1-2  Millwall Lionesses
(at Berkhamsted FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  6-0  C&K Basildon
(at Thamesmead Town FC)

Queens Park Rangers  0-1  Crystal Palace
(at Uxbridge FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  3-1 Milton Keyns Dons
(at Corinthian FC)

Bank Holiday Monday 29 August 2016

Vanarama National League


Boreham Wood  0-1 Maidstone United (637)

Bromley  0-5  Eastleigh (1,100)

Dover Athletic  1-2  Aldershot Town (1,093)

Vanarama National League South

Ebbsfleet United  4-0  Margate (1,071)

Hampton & Richmond Borough  4-1  Dartford (676)

Welling United  0-2 Chelmsford City (705)

Ryman Premier League

Burgess Hill Town  4-2  Folkestone Invicta (354)

Hendon  1-1  Dulwich Hamlet (335)

Tonbridge Angels  1-0  Billericay Town (628)

Ryman League Division One North

Thamesmead Town  3-3  Aveley (95)

VCD Athletic  0-2  Phoenix Sports (163)

Ryman League Division One South

Chatham Town  1-3  Cray Wanderers (202)

Faversham Town  6-3  Herne Bay (184)

Greenwich Borough  1-3  Sittingbourne (193)

Ramsgate  3-0  Hythe Town (208)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  3-0  Erith & Belvedere (75)

Ashford United  1-2  Sheppey United

Bearsted  3-4  Lordswood

Beckenham Town  2-0  Fisher (128)

Corinthian  4-4 Hollands & Blair (56)

Crowborough Athletic  0-1  Cray Valley (Paper Mills) (117)

Croydon  6-0  Erith Town  (41)

Rochester United  2-2  Deal Town (64)

Sevenoaks Town  2-0 Tunbridge Wells (217)

Whitstable Town  1-4  Canterbury City (231)

Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  1-0  Sporting Club Thamesmead (35)
(at Meridian VP FC)

Crockenhill  1-2  Orpington (32)

FC Elmstead  2-2  Holmesdale (28)
(at Holmesdale FC)

Glebe  3-0  Forest Hill Park (52)

Lydd Town 3-1 Lewisham  Borough  (32)

Phoenix Sports Res  1-7  Kent Football United (22)

Rusthall  2-2  Gravesham Borough  (146)

Snodland Town  3-0  Eltham Palace (88)

Sutton Athletic  2-2  K Sports (51)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division (2:45pm)

Bexley  1-2 Faversham Strike Force

Borden Village  4-0  Punjab United

Guru Nanak  1-3  Lydd Town Res

Kennington  4-3  Greenways

Peckham Town  3-0  Farnborough Old Boys Guild

Stansfeld Oxford & Bermondsey  0-3 Metrogas

Staplehurst Monarchs United  1-2  Hildenborough Athletic

Tuesday 30 August 2016

Checkatrade EFL Trophy Southern Section Group E


Charlton Athletic  0-0  Southampton (1,336)
(Charlton Athletic win 5-4 on penalties)

Checkatrade EFL Trophy Southern Section Group H

Gillingham   1-2  Luton Town (2,128)

Millwall  2-0  West Bromwich Albion (2,054)

Friday 2 September 2016

Southern Counties East Football League Premier


Erith Town  2-3  Fisher (75)
(at VCD Athletic FC)

Saturday 3 September 2016

The Emirates FA Cup First Qualifying Round
(winners each receive £3,000)


Burgess Hill Town  2-1  Ashford United (365)

Faversham Town  1-0 Cray Wanderers (195)

Folkestone Invicta  3-1 North Greenford United (337)

Herne Bay  3-1  Ashford Town (Middlesex) (217)

Hythe Town 1-0  Leatherhead (255)

Lewes  0-0  Sevenoaks Town (490)

Pagham  0-3  Dulwich Hamlet

Ramsgate 1-2  Whyteleafe (196)

Thamesmead Town  1-0  Chertsey Town (78)

VCD Athletic 4-1  Kingstonian (98)

Walton Casuals 3-2  Greenwich Borough (71)
(at Whyteleafe FC)

Sky Bet League One

Millwall  1-1  Bradford City (9,067)

Scunthorpe United  P-P  Charlton Athletic

Vanarama National League

Barrow  1-1  Bromley (1,096)

Maidstone United  2-2  Wrexham (2,250)

Southport  0-1  Dover Athletic (760)

Vanarama National League South

Concord Rangers  0-5  Welling United (258)

Dartford  0-0  Maidenhead United (1,083)

Gosport Borough  1-0  Ebbsfleet United (566)

Margate  1-1  Hungerford Town (642)

Ryman League Division One North

Brentwood Town P-P  VCD Athletic

Maldon & Tiptree  P-P  Thamesmead Town

Phoenix Sports  P-P  Dereham Town

Phoenix Sports  0-3  Brentwood Town (87)

Ryman League Division One South

Cray Wanderers  P-P  Whyteleafe

East Grinstead Town  P-P  Faversham Town

Godalming Town  P-P  Ramsgate

Guernsey  2-2 Chatham Town (769)

Herne Bay  P-P  Carshalton Athletic

Hythe Town  P-P  South Park

Lewes  P-P  Greenwich Borough

Sittingbourne  P-P  Corinthian-Casuals

Southern Counties East Football League Premier Division

Ashford United  P-P  Whitstable Town

Beckenham Town  0-0  Tunbridge Wells (146)

Cray Valley (Paper Mills)  1-1  Croydon (65)
(at Greenwich Borough FC)

Crowborough Athletic  1-2 AFC Croydon Athletic (127)

Deal Town  1-0  Canterbury City (118)

Erith & Belvedere  2-3 Whitstable Town (45)

Hollands & Blair  1-1  Bearsted (65)

Rochester United  2-1  Lordswood (64)

Sheppey United  0-1  Corinthian (290)

Southern Counties East Football League  First Division

Bridon Ropes  1-1  Forest Hill Park (27)
(at Meridian VP FC)

Crockenhill 3-3  K Sports (22)

Glebe  1-2  FC Elmstead (81)

Gravesham Borough 1-0  Phoenix Sports Res (36)
(at Chatham Town FC)

Holmesdale  2-1  Meridian VP (32)

Lewisham Borough  1-2  Snodland Town (40)

Lydd Town  3-1  Sutton Athletic (50)

Orpington  0-0  Rusthall  (38)

Sporting Club Thamesmead  P-P  Kent Football United 

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division  (2:45pm)

Bexley  4-2  Staplehurst Monarchs United

Borden Village  P-P  Guru Nanak

Erith 147 Sports 1-3  Greenways

Fleetdown United 3-2 Farnborough Old Bouys Guild

Kennington  5-3  Metrogas

Peckham Town  3-0  Faversham Strike Force

Punjab United  4-0  Hildenborough Athletic

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  4-2  Lydd Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East (2:45pm)

Hawkinge Town  2-3  K Sports Res

Ide Hill  3-2 Hollands & Blair Res

Kings Hill  4-2 Deal Community Sports

South Darenth  P-P  New Romney

Sutton Athletic Res  1-2  Rolverden

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West (2:45pm)

AFC Mottingham  3-2  Otford United

Club Langley  6-0  Bexlians

Lewisham Athletic  4-0  Halls AFC

Orpington Res 1-3 Halstead United

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East (2:45pm)

Cuxton 91 2-0 Deal Town Res

New Romney Res  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers

Snodland Town Res P-P Aylesford

West Farleigh  1-1  Ashford

Willesborough Athletic  P-P  Sheppey United Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West (2:45pm)

Belvedere  P-P  Welling Park

Crayford Arrows  3-3  South East Athletic

Dulwich Village  3-0 Welling Park

Fleetdown United Res  P-P  FC Elmstead Res

Long Lane Res  P-P  Johnson & Phillips

Old Bromlians 3-1 Johnson & Phillips

Old Roan Res  0-5  Nomads

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East  (2:45pm)

Guru Nanak Res  1-1  Tonbridge Invicta

Larkfield & New Hythe Wanderers Res  P-P  Wateringbury

Little Sharsted  P-P  Burgess Hodgson

Rusthall Res  1-3  Rochester City

Staplehurst Monarchs United Res  1-4  AEI Sports

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West  (2:45pm)

Bexley Res  P-P  Sydenham Sports

Drummond Athletic  1-3  Metrogas Res

Halls AFC Res  0-1  Welling Town

HFSP & Ten-Em-Bee  1-3 Farnborough Old Boys Guild Res

Meridian VP Res  2-2  Parkwood Rangers

Peckham Town  Res  2-1   AFC Bexley

NRG Gyms Bill Manklow Inter Regional Challenge Cup First Round

Old Roan  3-1  Chipstead
 

Sunday 4 September 2016

The Emirates FA Cup First Qualifying Round
(winners each receive £3,000)


Ascot United  2-2 Tonbridge Angels (430)

Sky Bet League One

Gillingham  1-2  Sheffield United (5,598)

Women’s Premier League Cup First Round

Charlton Athletic  8-1  Shanklin
(at Thamesmead Town FC)

Keynsham Town  1-2 Crystal Palace
(at Keynsham Town FC)

Southampton  0-4  Gillingham
(at Sholing FC)

Monday 5 September 2016

The FA Youth Cup Preliminary Round


Dulwich Hamlet  1-2 Phoenix Sports (118)

Thamesmead Town  3-4 Folkestone Invicta (49)

Vanarama National League South

Chelmsford City  2-1  Ebbsfleet United (901)

Ryman League Division One North

Chatham Town  3-2  Herne Bay (181)

Tuesday 6 September 2016

The Emirates FA Cup First Qualifying Round Replay
(winners each receive £3,000)


Tonbridge Angels  7-0  Ascot United (376)

The FA Youth Cup Preliminary Round (dates to be finalised)

Erith & Belvedere  P-P  Ramsgate
(Walkover Ramsgate – Erith & Belvedere withdrawn from competition)

Sporting Club Thamesmead  P-P  Croydon
Walker Sporting Club Thamesmead – Croydon have withdrawn from competition)

Tonbridge Angels  P-P  Whitstable Town
(Walkover for Tonbridge Angels – Whitstable Town have withdrawn from competition)

Vanarama National League South

Dartford  2-1  Welling United (1,210)

Margate  2-1  East Thurrock United (369)

Ryman League Division One North

Thamesmead Town  0-1  Tilbury (112)

VCD Athletic  3-1  Maldon & Tiptree (92)

Ryman League Division One South

Faversham Town  1-2  Hythe Town (186)

Greenwich Borough  3-0  East Grinstead Town (203)

Hastings United  1-1  Sittingbourne (303)

Ramsgate  2-2  Cray Wanderers (124)

Southern Counties East Football League Premier Division

Corinthian  3-3  Rochester United (64)

Deal Town  3-1  Bearsted (112)

Erith & Belvedere  0-1 Beckenham Town

Lordswood  0-7  Ashford United  (90)

Whitstable Town  2-4  Hollands & Blair (120)

Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale  5-3  Sporting Club Thamesmead (48)

Meridian VP  0-1  Bridon Ropes

Phoenix Sports Res 6-1  Crockenhill


Wednesday 7 September 2016

The Emirates FA Cup First Qualifying Round Replay
(winners each receive £3,000)


Sevenoaks Town  2-1  Lewes (280)

The FA Youth Cup Preliminary Round

Meridian VP  4-1  Faversham Town

Ryman League Division One North

Romford  1-1 Phoenix Sports (103)
(at Thurrock FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  2-1  Fisher (69)

Canterbury City  0-1  Sheppey United (82)
(at Ashford United FC)

Croydon  0-2  Crowborough Athletic (81)

Sevenoaks Town  P-P  Erith Town

Southern Counties East Football League  First Division

Forest Hill Park  3-1  Lewisham Borough
(at Lewisham Borough FC)

Rusthall  6-1  K Sports (148)

Thursday 8 September 2016

The FA Youth Cup Preliminary Round


AFC Croydon Athletic  0-0  Lordswood (37)
(after extra time – Lordswood win 3-2 on penalties)

Ashford United  A-A  Glebe
(Match abandoned after 10 minutes due to floodlight failure, score 0-0)

Bridon Ropes  1-0  Chipstead (65)
(at Meridian VP FC)

Eastbourne Town  0-2  Ebbsfleet United

East Grinstead Town  1-3 Greenwich Borough (24)

Friday 9 September 2016

The Buildbase FA Vase First Qualifying Round
(winning club each receive £450, £150 to each losing club)


Cray Valley (Paper Mills)  0-1  Glebe (138)
(at Greenwich Borough FC)

The FA Youth Cup Preliminary Round

Carshalton Athletic  3-2  Dartford

Eastbourne Borough  4-1 Margate (188)

Saturday 10 September 2016

The Buildbase FA Vase First Qualifying Round
(winning club each receive £450, £150 to each losing club)


Bearsted  0-1  Pagham (70)

Bridon Ropes  2-1  Colliers Wood United
(at Meridian VP FC)

Broadbridge Heath  2-4  Crowborough Athletic

Chessington & Hook United  3-3  Rochester United (88)
(after extra time)

Croydon  2-1 Loxwood (51)

Deal Town 2-1 Redhill (89)

Holmesdale  3-2  Bexhill United (34)

Little Common  2-1  Erith Town (56)
(after extra time)

Mile Oak  2-1  Erith & Belvedere

Sevenoaks Town  3-1  Crawley Down Gatwick (47)

Shoreham  8-2  Meridian VP

Southwick  1-2  FC Elmstead

Tunbridge Wells  4-1  Steyning Town (211)

Whitstable Town  2-2  Chichester City (135)
(after extra time)

Sky Bet League One

Fleetwood Town  2-2 Charlton Athletic (3,371)

Gillingham  1-1  Bradford City (5,079)

Millwall  1-1  Coventry City (8,755)

Vanarama National League

Bromley  0-1  Macclesfield Town (1,011)

Dover Athletic  4-3  Forest Green Rovers (785)

North Ferriby United  0-2 Maidstone United (479)

Vanarama National League South

Bishop’s Stortford  0-2  Margate (362)

East Thurrock United  1-1  Dartford (373)

Ebbsfleet United  4-1  Wealdstone (965)

Welling United  2-3  Hemel Hempstead Town (401)

Ryman Premier League

AFC Sudbury  0-1  Tonbridge Angels (351)

Dulwich Hamlet  2-2  Burgess Hill Town (1,069)

Folkestone Invicta  2-0   Enfield Town (387)

Ryman League Division One North

Great Wakering Rovers  1-2  Phoenix Sports (97)

Thamesmead Town  1-1  Bury Town (87)

VCD Athletic  0-0  Aveley (62)

Ryman League Division One South

Chatham Town  2-3  East Grinstead Town (152)

Corinthian-Casuals  3-6  Hythe Town (112)

Dorking Wanderers  2-1  Cray Wanderers (105)

Faversham Town 5-0  Lewes (201)

Greenwich Borough  2-0 Herne Bay (163)

Ramsgate  0-2 Walton Casuals (150)

Whyteleafe 4-1  Sittingbourne (190)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic 4-1  Lordswood (59)

Canterbury City  1-1  Hollands & Blair (92)
(at Ashford Untied FC)

Corinthian 2-3  Ashford United (88)

Fisher  1-3  Sheppey United (109)

Southern Counties East Football League First Division

Crockenhill  1-2  Forest Hill Park (25)

Kent Football United  5-0  Gravesham Borough (48)
(at Beckenham Town FC)

Phoenix Sports Res  0-4  K Sports (11)

Rusthall  2-2  Lydd Town (68)

Snodland Town  4-3  Orpington (48)

Sutton Athletic  5-0  Lewisham Borough (38)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier – 2:45pm

Borden Village  2-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Faversham Strike Force  3-2   Erith 147 Sports

Fleetdown United  2-2  Lydd Town Res

Greenways  2-0  Hildenborough Athletic

Kennington  0-0 Bexley

Metrogas  2-3 Farnborough Old Boys Guild

Peckham Town  4-0  Guru Nanak

Punjab United 2-0 Staplehurst Monarchs United

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – 2:45pm

Deal Community Sports  3-1 Sutton Athletic Res

East Kent College  3-2  Hawkinge Town

Hollands & Blair Res  2-1  South Darenth

K Sports Res  4-2  Rolvenden

New Romney  1-1  Ide Hill

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West  – 2:45pm

AFC Morzinga  3-4  Orpington Res

Bexlians  0-3  Lewisham Athletic

Club Langley  2-1  Old Roan

Otford United  2-0  Long Lane

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  2-0  AFC Mottingham

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – 2:45pm

Ashford  15-2 East Kent College Res

Aylesford  0-4  West Farleigh

Larkfield & New Hythe Wanderers  2-3  Snodland Town Res

Sheppey United Res  0-3  Cuxton 91

Willesborough Athletic  6-3  Deal Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West – 2:45pm

Crayford Arrows  0-1 Belvedere

FC Elmstead Res  1-2 Welling Park

Nomads  2-1  Fleetdown United Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – 2:45pm

Burgess Hodgson  7-3  AEI Sports

Guru Nanak Res  1-4 Rusthall Res

Rochester City  3-2  Staplehurst Monarchs United Res

Tonbridge Invicta  0-2  Larkfield & New Hythe Wanderers Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West  – 2:45pm

Metrogas Res  8-0  Bexley Res

Parkwood Rangers 2-2  Drummond Athletic

NRG Gym West Kent Challenge Shield First Round

AFC Bexley  2-4  HFSP & Ten-Em-Bee

Bridon Ropes  Res  2-0  Long Lane Res

Halls AFC  1-3  Farnborough Old Boys Guild Res

Old Bromleians  5-1  Sporting Club Thamesmead Res

South East Athletic  5-1  Johnson & Phillips

Sydenham Sports  4-1  Old Roan Res

Welling Park 3-0  Meridian VP Res

NRG Gym Inter-Regional Challenge Cup First Round

Halls AFC   2-1  Halstead United

Maidstone & District Charity Cup (Senior Section) First Round

Wateringbury  3-2  Kings Hill

Ashford Charity Trophy First Round

Smarden  4-5  New Romney Res

Sunday 11 September 2016

The Buildbase FA Vase First Qualifying Round
(winning club each receive £450, £150 to each losing club)


Dorking  1-4  Beckenham Town (126)
(at Dorking Wanderers FC)

The FA Women’s Super League Two

Millwall Lionesses  0-1 Durham
(at Millwall FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Crystal Palace  0-1 Tottenham Hotspur
(at Bromley FC)

Forest Green Rovers  P-P  Charlton Athletic
(Forest Green Rovers have withdrawn from the League)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  1-1  Ipswich Town
(at Corinthian FC)

Monday 12 September 2016

Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas First Round


Aveley  1-2  Greenwich Borough (44)

Chatham Town  1-0  VCD Athletic (61)

Southern Counties East Football  League First Division

Sporting Club Thamesmead  2-3  Meridian VP (74))

Tuesday 13 September 2016

The Buildbase FA Vase First Qualifying Round Replay

(winning club each receive £450, £150 to each losing club)

Chichester City  3-2  Whitstable Town (68)

Vanarama National League

Dagenham & Redbridge  2-0  Dover Athletic (1,269)

Maidstone United  0-2  Bromley (2,358)

Vanarama National League South

Bishop’s Stortford  0-3  Ebbsfleet United (375)

Margate 0-2  Dartford (574)

Welling United  3-1  Eastbourne Borough (406)

Ryman League Division One North

Phoenix Sports  4-1  Dereham Town (54)

Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas First Round

Dulwich Hamlet  4-0  Grays Athletic (374)

Faversham Town  3-0  Hythe Town (128)

Folkestone Invicta  0-1  Tonbridge Angels (224)

Herne Bay  1-1  Hastings United (145)
(Hastings United win 4-3 on penalties)

Sittingbourne  2-1  Ramsgate (88)

Thamesmead Town  4-3  Romford (47)

Southern Counties East Football League Premier Division

Ashford United  0-1 Bearsted (233)

Sheppey United  1-1  Deal Town (297)

Whitstable Town  P-P  Rochester United

Southern Counties East Football League First Division

Eltham Palace  0-4  Glebe (100)
(at Glebe FC)

FC Elmstead  2-1  Forest Hill Park (28)
(at Holmesdale FC)

Gravesham Borough  1-1  Snodland Town (52)
(at Chatham Town FC)

Wednesday 14 September 2016

The Buildbase FA Vase First Qualifying Round Replay
(winning club each receive £450, £150 to each losing club)

Rochester United  2-1  Chessington & Hook United (68)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Crystal Palace  3-3  Charlton Athletic
(at Bromley FC)

Southern Counties East Football League Premier Division

Beckenham Town  0-5 Cray Valley (Paper Mills) (48)

Croydon  3-1 Fisher (54)

Hollands & Blair  4-0  Lordswood (126)

Southern Counties East Football League First Division

Lewisham Borough  0-2  Holmesdale (46)

Thursday 15 September 2016

The FA Youth Cup Preliminary Round


Ashford United  1-0  Glebe

Saturday 17 September 2016

The Emirates FA Cup Second Qualifying Round
(winners each receive £4,500)


Chelmsford City  2-3  Dartford (675)

Dulwich Hamlet  0-2  Hendon (822)

Ebbsfleet United  5-0 AFC Sudbury (855)

Egham Town  2-1  VCD Athletic (78)

Faversham Town  2-2  Hitchin Town (295)

Folkestone Invicta  3-1  Waltham Forest (290)

Hanwell Town  1-1  Thamesmead Town (146)

Hemel Hempstead Town  1-1 Herne Bay (320)

Hythe Town  2-4  Walton Casuals (221)

Margate  2-0  Biggleswade Town (466)

Sevenoaks Town  2-2  Chesham United (426)

Whyteleafe  0-1  Welling United (231)

Wingate & Finchley  0-3  Tonbridge Angels (167)

Sky Bet League One

Charlton Athletic  1-2  AFC Wimbledon (11,927)

Port Vale  2-1  Gillingham (4,719)

Southend United  3-1  Millwall (7,752)

Vanarama National League

Forest Green Rovers  1-0  Bromley (1,371)

Maidstone United  1-1  Guiseley (2,106)

York City  0-1  Dover Athletic (2,137)

Ryman Premier League

Hendon  P-P  Folkestone Invicta

Lowestoft Town  P-P  Dulwich Hamlet

Tonbridge Angels  P-P  Havant & Waterlooville

Ryman League Division One North

Bury Town  P-P  VCD Athletic

Phoenix Sports  1-1  AFC Hornchurch (110)

Waltham Abbey  P-P  Thamesmead Town

Ryman League Division One South

Cray Wanderers   3-2  Three Bridges (107)
(at Bromley FC)

Godalming Town  1-4 Greenwich Borough (117)

Guernsey  P-P  Faversham Town

Herne Bay  P-P  South Park

Hythe Town  P-P  Dorking Wanderers

Molesey  1-1  Chatham Town (60)

Sittingbourne  3-2  Horsham (121)

Tooting & Mitcham United  3-2 Ramsgate (200)

Kent Reliance Senior Trophy Preliminary Round

Gravesham Borough  2-3 Croydon (20)
(at Chatham Town FC)

Holmesdale  3-2  K Sports (32)

Hollands & Blair  4-0  Snodland Town (56)

Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  3-0  Bearsted (76)

Ashford United  P-P  Sevenoaks Town

Cray Valley (Paper Mills) 4-1 Whitstable Town (45)
(at Greenwich Borough FC)

Deal Town 1-3 Corinthian (77)

Erith Town  1-1  Canterbury City (45)
(at VCD Athletic FC)

Fisher  1-3  Tunbridge Wells (122)

Lordswood  1-3  Beckenham Town (40)

Rochester United  1-1  Crowborough Athletic (49)

Sheppey United  2-2  Erith & Belvedere

Southern Counties East Football League Fist Division

Forest Hill Park  3-3  Phoenix Sports Res (27)
(at Lewisham Borough  FC)

Glebe 4-1  Bridon Ropes (38)

Lydd Town  3-2  FC Elmstead (42)

Meridian VP  0-1  Rusthall (15)

Orpington  1-0  Lewisham Borough (23)

Sporting Club Thamesmead  2-2  Crockenhill (50)

Andreas Carter Joma Kent County League Premier Division – 2:45pm

Greenways  2-4  Lydd Town Res

Kennington  1-0  Peckham Town

Andreas Carter Joma Kent County League Division One Central & East – 2:45pm

K Sports Res  1-3  Hollands & Blair Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division One West – 2:45pm

AFC Morzinga 1-3 Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

Lewisham Athletic 0-1 Chipstead

Old Roan A-A Orpington Res
(Match abandoned – serious injury)

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two Central & East – 2:45pm

Cuxton 91  1-1  Willesborough Athletic

East Kent College Res  P-P Larkfield & New Hythe Wanderers

New Romney Res  3-1  Sheppey United Res

Snodland Town Res 4-1 Aylesford

West Farleigh  6-1  Deal Town Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Two West 2:45pm

Dulwich Village  3-2  South East Athletic

Long Lane Res  1-5  Old Bromlians

Old Roan Res  1-2 Johnson & Phillips

Welling Park  4-0 Fleetdown United Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three Central & East – 2:45pm

AEI Sports  0-1  Tonbridge Invicta

Larkfield & New Hythe Wanderers Res  0-7  Rochester City

Rusthall Res  3-1 Wateringbury

Staplehurst Monarchs United Res  1-3  Guru Nanak Res

Andreas Carter Joma Kent County League Division Three West – 2:45pm

Drummond Athletic  5-3  Welling Town

Farnborough Old Boys Guild Res  2-6 Sydenham Sports

Meridian VP Res 2-3 AFC Bexley

Peckham Town Res  0-1  Bridon Ropes Res

Sporting Club Thamesmead Res  1-5  HFSP & Ten-Em-Bee

Kent Reliance Intermediate Shield First Round  - 2:15pm

Bexley  1-0 Farnborough Old Boys Guild

Bexlians  0-3 Otford United
(at Otford United FC)

Burgess Hodgson  3-4  Kings Hill

East Kent College 2-1  AFC Mottingham

Erith 147 Sports  2-5  Borden Village

Faversham Strike Force  5-1  Deal Community Sports

Fleetdown United 5-1 Rolvenden

Halstead United  0-1 New Romney

Long Lane  4-1  Ide Hill

Punjab United  3-0 Staplehurst Monarchs United

South Darenth  4-2  Hildenborough Athletic

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  7-1  Guru Nanak

NRG Gym West Kent Challenge Shield First Round – 2:15pm

Belvedere  5-4  Nomads

Bexley Res  1-4  Metrogas Res

Crayford Arrows  3-0  Parkwood Rangers

Sunday 18 September 2016

Southern Counties East Football League First Division


Kent Football United  5-1  Eltham Palace (62)
(at Glebe FC)

The SSE Women’s Cup Second Qualifying Round

Carshalton 1-3 Aylesford

Herne Bay  1-1  Parkwood Rangers
(after extra time – Herne Bay win 3-1 on penalties)

London Corinthians  6-0  Victorie

Long Lane  2-3  Fulham Foundation

Margate  1-9  Bexhill United

Meridian  2-0  Eastbourne

The FA Women’s Premier League Southern Division

Swindon Town  0-3 Charlton Athletic
(at Shrivenham FC)

West Ham United  0-4  Crystal Palace
(at Thurrock FC)

Monday 19 September 2016

The Emirates FA Cup Second Qualifying Round Replay
(winners each receive £4,500)


Hitchin Town  0-1  Faversham Town 251)

The FA Youth Cup First Qualifying Round

Tonbridge Angels 4-0  Phoenix Sports

Tooting & Mitcham United  0-2  Greenwich Borough (29)

Ryman League Division One South

Chatham Town  2-3  Whyteleafe (151)

Tuesday 20 September 2016

The Emirates FA Cup Second Qualifying Round Replay’s
(winners each receive £4,500)


Chesham United  2-1 Sevenoaks Town

Herne Bay  1-5  Hemel Hempstead Town (262)

Thamesmead Town 4-2  Hanwell Town (84)
(after extra time)

Sky Bet League One

Scunthorpe United P-P Charlton Athletic

The FA Youth Cup First Qualifying Round

Lordswood  0-0  Eastbourne Borough
(after extra time – Lordswood win 11-10 on penalties)

VCD Athletic  P-P Bridon Ropes
(VCD Athletic have withdrawn – walkover for Bridon Ropes)

Ryman Premier League

Folkestone Invicta  1-1  Leatherhead (447)

Metropolitan Police  1-1  Dulwich Hamlet (188)

Tonbridge Angels  2-2  Leiston (497)

Ryman League Division One North

Thamesmead Town  P-P  Haringey Borough

VCD Athletic  2-1  Thurrock (83)

Waltham Abbey 1-2 Phoenix Sports (78)

Ryman League Division One South

Hastings United  P-P  Faversham Town

Herne Bay  P-P  Sittingbourne

Ramsgate  1-3  Greenwich Borough (145)

Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  P-P  Canterbury City

Crowborough Athletic  7-1  Corinthian (107)

Fisher  0-3  Cray Valley (Paper Mills) (189)

Southern Counties East Football League First Division

Eltham Palace  4-2  Meridian VP (44)
(at Glebe FC)

Holmesdale  1-3  Kent Football United (31)

Phoenix Sports Res  2-6  Sutton Athletic (30)

Wednesday 21 September 2016

The FA Youth Cup First Qualifying Round


Corinthian  13-1  Cray Wanderers (66)

Ebbsfleet United  1-0  Dartford (181)

Lingfield  1-3  Meridian VP

EFL Cup Third Round

Tottenham Hotspur  5-0  Gillingham (26,244)

Ryman League Division One South

Cray Wan






THAMESMEAD TOWN V CRAY WANDERERS
SATURDAY 21 OCTOBER 2017 (15:00)
BOSTIK SOUTH
at Princes Park Stadium, Dartford, DA1 1RT

PHOENIX SPORTS V RAMSGATE
SATURDAY 21 OCTOBER 2017 (15:00)
BOSTIK SOUTH
at Mayplace Road East, Barnehurst DA7 6JT

GLEBE  V  AFC CROYDON ATHLETIC
SATURDAY 21 OCTOBER 2017 (15:00)
SCEFL PREMIER
at Foxbury Avenue, Chislehurst BR7 6SD