Results: April 2016

Wednesday 18th May 2016

Here are the results from April 2016


Friday 1 April 2016

Kent Reliance Women’s Cup Final


Herne Bay  2-3  London Corinthians (339)
(at Maidstone United FC)

Saturday 2 April 2016

Sky Bet Championship

Charlton Athletic  2-1 Birmingham City (15,742)

Sky Bet League One

Colchester United  0-0 Millwall (5,377)

Gillingham  0-0  Coventry City (7,200)

Vanarama National League

Bromley  2-0  Lincoln City (1,202)

Dover Athletic  1-0  FC Halifax Town (1,027)

Tranmere Rovers 1-2  Welling United (5,173)

Vanarama National League South

Dartford  2-0  Maidenhead United (877)

Hayes & Yeading United  0-5  Ebbsfleet United (287)
(at Maidenhead United FC)

St Albans City 1-2 Maidstone United (852)

Weston-super-Mare  1-0  Margate (416)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  2-0  Bognor Regis Town (1,914)

Hendon  0-3  Tonbridge Angels (215)
(at Harrow Borough FC)

VCD Athletic  2-3  Harrow Borough (106)
(VCD Athletic relegated)

Ryman League Division One North

Cheshunt  0-1  Cray Wanderers (170)

Great Wakering Rovers  1-0  Phoenix Sports (142)

Thamesmead Town  1-0  Dereham Town (81)

Ryman League Division One South

Chipstead  0-0  Sittingbourne (62)

Hythe Town  3-1  Chatham Town (241)

Molesey  3-2  Ramsgate (78)

Peacehaven & Telscombe  2-4 Folkestone Invicta (142)

Tooting & Mitcham United  1-1  Faversham Town (149)

Walton Casuals  2-0  Herne Bay (47)
(at Merstham FC)

Whitstable Town  0-1  Dorking Wanderers (145)

Southern Counties East Football League

Ashford United  1-0  Cray Valley (Paper Mills)

Corinthian  0-2  Greenwich Borough (78)

Croydon  7-2  Beckenham Town (44)

Deal Town  1-2  Crowborough Athletic (122)

Erith & Belvedere  3-2  Canterbury City (28)

Erith Town  0-1  Sevenoaks Town (40)
(at Cray Valley FC)

Lordswood  4-0  Holmesdale (42)

Rochester United  1-2  Fisher (42)

Tunbridge Wells  2-0  Hollands & Blair (159)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

APM Contrast  3-1  Gravesham Borough (40)

Crockenhill  A-A  Kent Football Untied
(Match abandoned with Crockenhill winning 2-0)

Eltham Palace 0-1  Bearsted (23)
(at Glebe FC)

FC Elmstead  1-5 Sheppey United (72)
(at Holmesdale FC)

Lewisham Borough  1-1  AC London (30)

Lydd Town  0-1  Glebe (59)

Meridian VP  1-0  Phoenix Sports Res (17)

Sutton Athletic  6-0  Bridon Ropes (65)

Kent Reliance Intermediate Challenge Shield Final

Metrogas  0-4  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club (225)
(at Phoenix Sports FC)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Greenways  2-5  Faversham Strike Force

Halstead United  0-1 Bexley

Hildenborough Athletic  2-1  Borden Village

Kennington  2-0  Guru Nanak

Snodland Town  3-1  Erith 147 Sports

Staplehurst Monarchs United  1-0  Tudor Sports

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

APM Contrast Res  1-3  Sutton Athletic Res

Bearsted Res  0-2  Hawkinge Town

East Kent College  P-P  Ide Hill

Hollands & Blair Res  3-0  Deal Community Sports

New Romney  P-P   Bredhurst Juniors

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  2-0 Long Lane

Otford United  P-P  Bexlians

Peckham Town  10-0  Belvedere

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  5-1  AFC Mottingham

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

Kennington Res  2-5  East Kent College

Rolvenden  3-0 New Romney

Sheppey United Res  1-0  Deal Town Res

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Club Langley  0-1  Johnson & Phillips

FC Elmstead Res  2-2  Dulwich Village

Fleetdown United Res  2-0  Old Roan

Long Lane Res  0-0  Crayford Arrows

Metrogas Res  P-P  Lewisham Athletic

Old Bromleians  1-0  Orpington Res

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Cuxton 91  3-0  Staplehurst Monarchs United Res

Guru Nanak Res  3-5  Wilesborough Athletic

Little Sharsted  2-3 Yalding & Laddingford

Snodland Town Res  1-1  University of Kent

West Farleigh  3-1  Aylesford

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Nomads  1-1  Hildenborough Athletic

Old Roan Res  1-2  Parkwood Rangers

Peckham Town Res  P-P  Farnborough Old Boys Res

South East Athletic  7-0  Halls AFC Res

Welling Park  3-1  Bexley Res

Les Leckie Cup Semi-Final

Larkfield & New Hythe Wanderers  4-3  South Darenth

Weald of Kent Charity Cup – Junior Section – Quarter-Final

Smarden  0-5  Lydd Town Res (2:15pm)

Sunday 3 April 2016

Kent Reliance Women’s Plate Final


Swale Ladies  3-2 Bromley (149)
(at Ashford United FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  2-1  Lewes
(at Thamesmead Town FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Lowestoft Town  0-6  Gillingham
(at Lowestoft Town FC)

Crystal Palace 3-2 Denham United
(at Bromley FC)

Tuesday 5 April 2016

Sky Bet Championship


Ipswich Town  0-0  Charlton Athletic (17,787)

Vanarama National League

Altrincham  1-2  Dover Athletic (1,007)

Vanarama National League South

Maidstone United  1-2 Sutton United (3,030)

Truro City  3-0  Dartford (502)

Ryman League Division One North

Haringey Borough  1-1  Thamesmead Town (60)

Thurrock  0-1  Cray Wanderers (153)

Ryman League Division One South

Herne Bay  1-2  Ramsgate (370)

Southern Counties East Football League

Erith Town  1-1  Erith & Belvedere (32)
(at Cray Valley FC)

Greenwich Borough  5-0  Rochester United (153)
(at Dartford FC)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Glebe  1-2  APM Contrast (98)

Phoenix Sports Res  1-2  Orpington (29)

Wednesday 6 April 2016

The Alan Turvey Trophy Sponsored by Robert Dyas Final


Faversham Town  0-5  Kingstonian (488)
(at Carshalton Athletic FC)

Southern Counties East Football League

Beckenham Town  3-2  Ashford United (98)

Canterbury City  6-0  Holmesdale (52)
(at Ashford United FC)

Cray Valley (Paper Mills)  0-0  Tunbridge Wells (64)

Croydon  2-2  Corinthian (45)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London 2-3  Sutton Athletic
(at Banstead Athletic FC)

Eltham Palace  1-0  Rusthall (12)
(at Meridian VP FC)

Gravesham Borough  1-6  Lydd Town (40)
(at Rochester United FC)

Lewisham Borough  1-0  FC Elmstead (61)

Seven Acre & Sidcup  3-0  Bridon Ropes (62)
(at Thamesmead Town FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Enfield Town 0-0 Gillingham
(at Cheshunt FC)

Thursday 7 April 2016

Smith’s Charity Cup Final


Halstead United Res 1-0 Southborough (185)
(at Sevenoaks Town FC)

Saturday 9 April 2016

Sky Bet Championship


Queens Park Rangers  2-1  Charlton Athletic (15,834)

Sky Bet League One

Millwall  3-1  Shrewsbury Town (9,583)

Sheffield United  0-0  Gillingham (18,152)

Vanarama National League

Altrincham  0-0  Bromley (1,035)

Welling United  1-2  Kidderminster Harriers (565)

Wrexham  0-0  Dover Athletic (4,931)

Vanarama National League South

Ebbsfleet United  3-1  Chelmsford City (2,267)

Maidstone United  1-2  Dartford (2,602)

Margate  0-4  Sutton United (576)

Ryman Premier League

East Thurrock United  4-1  VCD Athletic (159)

Leiston  1-1  Dulwich Hamlet (205)

Tonbridge Angels  2-2  Billericay Town (512)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  0-1  Romford (151)
(at Bromley FC)

Maldon & Tiptree  4-3 Thamesmead Town (65)

Phoenix Sports 2-2  Harlow Town (125)

Ryman League Division One South

Chatham Town  0-1  Chipstead (109)

East Grinstead Town  3-1  Whitstable Town (93)

Faversham Town  7-0 Walton Casuals (207)

Folkestone Invicta  3-1  Carshalton Athletic (368)

Herne Bay  3-1  South Park (186)

Ramsgate  3-0  Whyteleafe (135)

Sittingbourne  0-2  Hythe Town (136)

Southern Counties East Football League

Beckenham Town  1-2  Croydon (65)

Canterbury City  0-6  Erith Town
(at Ashford United FC)

Crowborough Athletic  2-1  Lordswood (106)

Deal Town  2-1  Cray Valley (Paper Mills) (76)

Fisher  0-3  Corinthian (86)
(at Dulwich Hamlet FC)

Greenwich Borough  2-0 AFC Croydon Athletic (75)
(Greenwich Borough Champions)
(at Dartford FC)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  P-P  Seven Acre & Sidcup
(Match postponed – waterlogged pitch - at Banstead Athletic FC)

Forest Hill Park 0-2 Bearsted (35)

Glebe  5-3  Meridian VP (62)

Gravesham Borough  2-2  APM Contrast (42)
(at Rochester United FC)

Kent Football United  0-6  Bridon Ropes (21)

Orpington  0-5  Lydd Town (23)

Rusthall  4-4 Crockenhill (78)

Sutton Athletic  4-1  FC Elmstead (46)

NRG Gym Kent County League Premier – 2:45pm

Bexley  0-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Borden Village  P-P  Guru Nanak

Halstead United  P-P  Kennington

Hildenborough Athletic  3-2  Erith 147 Sports

Metrogas  0-2  Faversham Strike Force

Staplehurst Monarchs United  2-2  Greenways

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

Bearsted Res  P-P  Ide Hill

Deal Community Sports  0-3 Hawkinge Town

Hollands & Blair Res  2-0  Sutton Athletic Res

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  P-P  AFC Mottingham

Otford United  5-1  Peckham Town

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  2-2  Chipstead

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

East Kent College  3-6 Kennington Res

Larkfield & New Hythe Wanderers  5-0  Sittingbourne Community

New Romney Res  0-1  Rolvenden

Sheppey United Res  1-0  South Darenth

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Crayford Arrows  2-4  Club Langley

Dulwich Village  0-2 Lewisham Athletic

FC Elmstead Res  2-2  Old Roan

Fleetdown United Res  0-1  Orpington Res

Long Lane Res  3-4  Metrogas Res

Old Bromleians  5-3  Johnson & Phillips

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Cuxton 91  9-0  Guru Nanak Res

Snodland Town Res  2-0  Staplehurst Monarchs United Res

West Farleigh  P-P  Willesborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Nomads  2-1  Bridon Ropes Res

Old Roan Res  P-P  Farnborough Old Boys Guild Res

Parkwood Rangers  1-3  Welling Park

Seven Acre & Sidcup Res  4-2  Bexley Res

South East Athletic  1-0  Hildenborough Athletic Res

Bill Manklow Inter-Regional Cup Semi-Final – 2:15pm

Lydd Town Res  2-3  East Kent College

Maidstone & District Charity Cup Senior Section Semi-Final – 2:15pm

Snodland Town  1-3 Kings Hill

Sunday 10 April 2016

Kent Reliance Senior Trophy Final


Ashford United  0-0  Sheppey United (870)
(Sheppey United win 7-6 on penalties - at Maidstone United FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Crystal Palace  5-0  Norwich City
(at Bromley FC)

Gillingham  1-2  Milton Keynes Dons
(at Chatham Town FC)

Tuesday 12 April 2016

Sky Bet League One


Gillingham  1-2  Walsall (6,246)

Vanarama National League

Macclesfield Town  0-0  Dover Athletic (1,022)

Ryman Premier League

Brentwood Town  1-2  Dulwich Hamlet (222)

Ryman League Division One South

Sittingbourne  2-1  Faversham Town (155)

Southern Counties East Football League

Crowborough Athletic  6-1 Holmesdale (78)

Erith Town  1-0  Hollands & Blair (40)
(at Cray Valley FC)

Greenwich Borough  4-3  Croydon (50)

Rochester United  1-4  Deal Town (56)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Eltham Palace  2-1  Orpington (22)
(at Glebe FC)

NRG Gym Kent County League Premier

Bexley  1-0  Fleetdown United

NRG Gym Kent County League Division One East

Lydd Town Res  2-1  APM Contrast Res

NRG Gym Kent County League Division Two West

Crayford Arrows  3-1  Metrogas Res

Johnson & Phillips  1-2  Lewisham Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three East

Snodland Town Res  0-0  Aylesford

NRG Gym Kent County League Division Three West

Bexley Res  1-1 Nomads

Welling Park  1-2  South East Athletic

Wednesday 13 April 2016

Kent Reliance Intermediate Cup Final


Faversham Town Res  1-2  Greenwich Borough Res
(at Faversham Town FC)

Southern Counties East Football League

Cray Valley (Paper Mills)  2-2  Beckenham Town (42)

Sevenoaks Town  3-3  Ashford United (131)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  0-3  Bearsted
(at Banstead Athletic FC)

Forest Hill Park  0-4  Sheppey United (45)

Gravesham Borough  5-1 Sutton Athletic (25)
(at Rochester United FC)

Lydd Town  1-2  Bridon Ropes (37)

Seven Acre & Sidcup  7-1  Crockenhill (62)
(at Thamesmead Town FC)

NRG Gym Kent County League Division One West

Peckham Town  8-0  Oaks & Junior Res

Thursday 14 April 2016

Ryman Women’s Cup Final Sponsored by Boux


Charlton Athletic  0-0  Tottenham Hotspur (635)
(after extra time – Tottenham Hotspur win 4-3 on penalties - at Cheshunt FC)

Saturday 16 April 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  0-1  Derby County (15,857)

Sky Bet League One

Coventry City 2-1  Millwall (11,632)

Gillingham  0-2  Port Vale (5,887)

Vanarama National League

Bromley  0-2  Torquay United (2,088)

Chester  4-0  Welling United (2,237)
(Welling United relegated)

Dover Athletic  1-1  Grimsby Town (1,957)

Vanarama National League South

Bishop’s Stortford  4-1  Margate (388)

Dartford  0-0  Basingstoke Town (924)

Sutton United  2-0  Ebbsfleet United (3,142)

Truro City  1-3  Maidstone United (841)

Ryman Premier League

Dulwich Hamlet  2-1  Lewes (2,467)

Tonbridge Angels  3-2  Merstham (609)

Wingate & Finchley  2-0  VCD Athletic (132)

Ryman League Division One North

Phoenix Sports  1-4  AFC Sudbury (133)

Tilbury  1-0 Thamesmead Town (62)

Wroxham  P-P  Cray Wanderers
(Match postponed – waterlogged pitch)

Ryman League Division One South

Chatham Town  1-1  Sittingbourne (390)

(FREE ADMISSION)

East Grinstead Town  2-1  Faversham Town (102)

Herne Bay  1-1  Carshalton Athletic (189)

Hythe Town  3-1  Chipstead (304)

Peacehaven & Telscombe  0-2  Whitstable Town (102)

Ramsgate  2-2 Hastings United (305)

Three Bridges  P-P  Folkestone Invicta
(Match postponed – waterlogged pitch)

Southern Counties East Football League

AFC Croydon Athletic  2-0  Erith Town (59)

Canterbury City  6-1  Beckenham Town (58)
(at Ashford United FC)

Corinthian  2-2 Lordswood (60)

Cray Valley (Paper Mills)  1-2  Fisher (42)

Croydon  2-3  Rochester United (37)

Erith & Belvedere  2-0  Crowborough Athletic

Hollands & Blair  1-1  Sevenoaks Town (52)

Holmesdale  2-3  Ashford United (106)

Tunbridge Wells  P-P Deal Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

APM Contrast  1-0  Lydd Town (37)

Bearsted  2-0  Orpington (55)

Bridon Ropes  0-0  Glebe (30)
(at Meridian VP FC)

Crockenhill  1-2  Meridian VP (12)

Lewisham Borough  1-9  Gravesham Borough (41)

Rusthall  0-4  Sheppey United (136)

Seven Acre & Sidcup  2-1  Phoenix Sports Res (60)
(at Thamesmead Town FC)

Sutton Athletic  6-0  Forest Hill Park (36)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Borden Village  1-7  Snodland Town

Faversham Strike Force  1-1  Tudor Sports

Greenways  0-2  Bexley

Halstead United  0-0  Erith 147 Sports

Hildenborough Athletic  4-2  Metrogas

Kennington  0-0  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

Staplehurst Monarchs United  4-0  Guru Nanak

NRG Gym Kent County League Division One East  – all 2:45pm

Hawkinge Town  3-3  East Kent College

Lydd Town Res  5-2  Deal Community Sports

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild  2-1  Otford United

Peckham Town  6-1  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

Rolvenden  1-3  South Darenth

Sheppey United Res  A-A  Larkfield & New Hythe Wanderers
(Match abandoned due to player injury (broken leg)

Sittingbourne Community  3-8  New Romney Res

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:45pm

FC Elmstead Res  P-P  Lewisham Athletic

Long Lane Res  0-1  Club Langley

Metrogas Res  2-1  Dulwich Village

Old Bromleians  2-2  Fleetdown United Res

Old Roan  P-P  Crayford Arrows

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Snodland Town Res  0-2  Willesborough Athletic

Staplehurst Monarchs United Res  1-1  Yalding & Laddingford

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Farnborough Old Boys Guild Res  3-2  Bexley Res

Peckham Town Res  0-1  Nomads

South East Athletic  2-1  Meridian VP Res

Welling Park  4-1  Old Roan Res

Sunday 17 April 2016

Ryman Veterans Cup Final


Ramsgate  1-4  Middlesex Wanderers (18)
(at VCD Athletic FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  5-1  Plymouth Argyle
(at Thamesmead Town FC)

Capital Women’s Intermediate Cup Final

Charlton Athletic Res  3-0  AFC Wimbledon Res
(at Wealdstone FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  0-1  Cambridge United
(at Chatham Town FC)

Milton Keynes Dons  1-4  Crystal Palace
(Crystal Palace Champions)
(at Newport Pagnell Town FC)

Monday 18 April 2016

Pain & Glory Sports Kent Invicta League


AC London  2-0  Forest Hill Park (10)
(at Banstead Athletic FC)

Tuesday 19 April 2016

Sky Bet Championship


Bolton Wanderers  0-0  Charlton Athletic (12,257)

Sky Bet League One

Millwall  1-0  Fleetwood Town (7,865)

Rochdale  1-1  Gillingham (2,385)

Ryman League Division One North

Wroxham  0-4  Cray Wanderers (95)

Southern Counties East Football League

Erith Town  0-0  Cray Valley (Paper Mills) (56)
(at Cray Valley FC)

Holmesdale  1-2  Corinthian (38)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Meridian VP  1-1  Bridon Ropes (27)

Phoenix Sports Res  1-1  Sutton Athletic (35)

Sheppey United  4-1  Eltham Palace (356)

Barry Bundock West Kent Challenge Shield Final

Fleetdown United Res  1-2  Lewisham Athletic (104)
(at Sevenoaks Town FC)

NRG Gym Kent County League Premier

Tudor Sports  1-2  Bexley

NRG Gym Kent County League Division One East

Lydd Town Res 6-2 Hawkinge Town

NRG Gym Kent County League Division Two East

Ashford United Res  2-4  Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Two West

Johnson & Phillips  2-0  Crayford Arrows

NRG Gym Kent County League Division Three West

Welling Park  4-1 Parkwood Rangers
 

Wednesday 20 April 2016

Ryman League Division One South


Three Bridges  0-1  Folkestone Invicta (123)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  1-0 Orpington (25)
(at Banstead Athletic FC)

Bearsted  0-2 APM Contrast (83)

Gravesham Borough  4-1  Glebe (31)
(at Rochester United FC)

Lewisham Borough  1-1  Rusthall (47)

Lydd Town  2-2 Seven Acre & Sidcup (27)

NRG Gym Kent County League Premier

Fleetdown United  1-2  Greenways

NRG Gym Kent County League Division One West

Farnborough Old Boys Guild  4-0  AFC Mottingham

Otford United  4-1  Bexlians

Thursday 21 April 2016

Southern Counties East Football League


Cray Valley (Paper Mills)  2-3  Deal Town (51)

Saturday 23 April 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  1-3  Brighton & Hove Albion (17,160)

Sky Bet League One-

Bury  1-3  Millwall (3,669)

Gillingham  2-3  Shrewsbury Town (6,906)

Vanarama National League

Altrincham  5-0  Welling United (1,396)

Gateshead  3-1  Bromley (865)

Kidderminster Harriers  1-1  Dover Athletic (1,410)

Vanarama National League South

Dartford  2-2  Oxford City (1,190)

Margate  4-3  Hemel Hempstead Town (823)

Whitehawk  1-0  Maidstone United (770)

Ryman Premier League

Burgess Hill Town  0-0  Tonbridge Angels (576)

Needham Market  2-1  Dulwich Hamlet (502)

VCD Athletic  4-2  Grays Athletic (110)

Ryman League Division One North

Cray Wanderers  1-1  Maldon & Tiptree (140)
(at Bromley FC)

Heybridge Swifts  2-0  Phoenix Sports (131)

Thamesmead Town  0-2  Brightlingsea Regent (134)

Ryman League Division One South

Faversham Town  4-0  Hythe Town (368)

Folkestone Invicta  3-1  Tooting & Mitcham United (508)

Hastings United  1-2  Herne Bay (570)

Sittingbourne  1-1 Molesey (109)

Whitstable Town  3-1  Guernsey (206)

Whyteleafe  2-5 Chatham Town (228)

Worthing  2-1  Ramsgate (561)

Southern Counties East Football League

Ashford United  0-2  Greenwich Borough (201)

Beckenham Town  0-4  Hollands & Blair (74)

Crowborough Athletic  1-0  Croydon

Deal Town  5-0  Holmesdale (115)

Erith & Belvedere 1-3  Sevenoaks Town (54)

Erith Town  3-2   Corinthian (40)
(at Cray Valley FC)

Fisher  1-1  Canterbury City (101)
(at Dulwich Hamlet FC)

Lordswood  2-2  AFC Croydon Athletic (52)

Rochester United  0-4  Tunbridge Wells (98)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  2-2  Lydd Town (10)
(at Banstead Athletic FC)

APM Contrast  1-2  Glebe (52)

Crockenhill  1-2  Bridon Ropes (25)

Eltham Palace  3-2  Gravesham Borough (19)
(at Glebe FC)

FC Elmstead  0-2  Bearsted (38)
(Bearsted Champions)
(at Holmesdale FC)

Forest Hill Park  4-2  Meridian VP (15)

Orpington  2-0  Kent Football United (38)

Sutton Athletic  0-0  Sheppey United (146)

Hospitals Charity Cup Quarter-Final

Phoenix Sports Res  4-1  Lewisham Borough
(after extra time)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Borden Village  P-P  Tudor Sports

Greenways  1-0  Hildenborough Athletic

Guru Nanak  1-2 Faversham Strike Force

Halstead United  1-0  Staplehurst Monarchs United

Kennington  1-2  Erith 147 Sports

Metrogas  0-2  Bexley

Snodland Town  0-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

NRG Gym Kent County League Division One East – all 2:45pm

Bearsted Res  0-1  Ide Hill

Hawkinge Town  1-5  Lydd Town Res

NRG Gym Kent County League Division One West – all 2:45pm

Chipstead  1-4  Farnborough Old Boys Guild

Peckham Town  2-1  Otford United

NRG Gym Kent County League Division Two East – all 2:45pm

Kennington Res  2-5 Rolvenden

New Romney Res  2-4  Kings Hill

South Darenth  3-1  Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Crayford Arrows  2-1  Long Lane Res

Dulwich Village  4-3  Johnson & Phillips

Lewisham Athletic  2-1  Old Bromleians

Metrogas Res  3-5  Old Roan

NRG Gym Kent County League Division Three East – all 2:45pm

Willesborough Athletic  P-P  Snodland Town Res

NRG Gym Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Nomads  3-1  Meridian VP Res

Peckham Town Res  1-1  Farnborough Old Boys Guild Res

Seven Acre & Sidcup Res  5-9  Welling Park

South East Athletic  3-0  Bexley Res
 

Sunday 24 April 2016

The FA Women’s Super League Two


Yeovil Town  1-1  Millwall Lionesses (2:00pm)
(at Yeovil Town FC)

The FA Women’s Premier League Southern Division

Charlton Athletic  9-1  Forest Green Rovers
(at Thamesmead Town FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Crystal Palace  3-0  Cambridge United
(at Bromley FC)

Gillingham  3-2  Ipswich Town
(at Chatham Town FC)

Monday 25 April 2016

Hospitals Charity Cup Semi-Final

Seven Acre & Sidcup 3-1 Phoenix Sports Res (70)
(at Thamesmead Town FC)

Tuesday 26 April 2016

Kent Reliance Senior Cup Final


Dartford  3-1  Charlton Athletic (1,005)
(at Dartford FC)

Ryman League Division One South Play-Off Semi-Finals

Dorking Wanderers  1-2   Faversham Town (316)

Worthing  7-0  Hythe Town (948)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

FC Elmstead  6-1  Eltham Palace
(at Holmesdale FC)

Kent Football United  0-6 Sutton Athletic

NRG Gym Kent County League Premier – all 6:15pm

Bexley  2-0  Halstead United

Borden Village  2-1  Staplehurst Monarchs United

Erith 147 Sports  2-2  Metrogas

Kennington  1-0  Faversham Strike Force

Tudor Sports  0-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club

NRG Gym Kent County League Division Two West – 6:15pm

Fleetdown United Res  1-6  Lewisham Athletic

Wednesday 27 April 2016

Ryman League Division One North Play-Off Semi-Finals


Harlow Town  3-0  Cray Wanderers (832)

Thurrock  0-2  AFC Hornchurch (514)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  2-1  Phoenix Sports Res
(at Banstead Athletic FC)

Forest Hill Park  1-0  Rusthall

Lydd Town  3-1  Gravesham Borough

Orpington  0-1  Crockenhill
(at Glebe FC)

Capital Women’s Cup Final

Charlton Athletic  3-0  Tottenham Hotspur
(at Wingate & Finchley FC)

The FA Women’s Super League Two

London Bees  2-1  Millwall Lionesses
(at Barnet FC)

NRG Gym Kent County League Division Three West – 6:15pm

Old Roan Res  3-1 Farnborough Old Boys Guild Res

Hospital Charity Cup Division Two Final

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club Res  4-0  Sutton Athletic Res
(at Erith & Belvedere FC)

Thursday 28 April 2016

Ryman Premier League Play-Off Semi-Finals


Bognor Regis Town  0-1  Dulwich Hamlet (1,403)

East Thurrock United  2-0  Tonbridge Angels (849)

NRG Gym Kent County League Division Two West

FC Elmstead  Res  1-5  Lewisham Athletic

Club Langley  5-6  Crayford Arrows
(at Bishops Justuce School, Bromley)

Erith Hospitals Cup

Fleetdown United 0-2 Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
 

Saturday 30 April 2016

Sky Bet Championship


Leeds United  1-2  Charlton Athletic (25,458)

Sky Bet League One

Burton Albion  2-1  Gillingham (5,388)

Millwall  3-0  Oldham Athletic (12,419)

Vanarama National League

Bromley  1-3  Aldershot Town (1,445)

Dover Athletic  0-1  Forest Green Rovers (1,651)

Welling United  0-3  Boreham Wood (577)

Vanarama National League South

Bath City  2-0  Margate (695)

Ebbsfleet United  4-2  Eastbourne Borough (1,348)

Maidstone United  1-1  Bishop’s Stortford (2,549)

St Albans City  4-0  Dartford (1,310)

Ryman League Division One South Play-Off Final

Worthing  3-0  Faversham Town (1,889)

Southern Counties East Football League

Tunbridge Wells  3-0  Deal Town (320)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

Bearsted  4-3  Sutton Athletic (90)

Crockenhill  1-4  Lydd Town

Glebe  3-0 Rusthall (64)

Gravesham Borough  1-3  FC Elmstead (20)
(at Rochester United FC)

Kent Football United1-3  Forest Hill Park (26)

Lewisham Borough  1-1  Orpington (36)

Meridian VP  3-3  APM Contrast (11)

Phoenix Sports Res  1-0  Eltham Palace (26)

Seven Acre & Sidcup  5-4  AC London (50)
(at Thamesmead Town FC)

Sheppey United  2-0  Bridon Ropes (657)

NRG Gym Kent County League Premier Division -

Borden Village  3-1  Hildenborough Athletic

Erith 147 Sports 0-2  Fleetdown United

Greenways  2-2  Tudor Sports

Halstead United  1-6  Snodland Town

Kennington 2-0  Metrogas

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  3-4  Bexley

Staplehurst Monarchs United  1-2  Faversham Strike Force

NRG Gym Kent County League Division One East

East Kent College  2-3  Ide Hill

Lydd Town Res 5-2  Sutton Athletic Res

NRG Gym Kent County League Division One West

Peckham Town  3-1  Chipstead

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  0-2  Farnborough Old Boys Guild

NRG Gym Kent County League Division Two East

Ashford United Res  0-4  South Darenth

New Romney Res  4-0  Kennington Res

Rolvenden 5-0 Sheppey United Res

Sittingbourne Community  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Two West

Crayford Arrows  4-0  Fleetdown United Res

Johnson & Phillips  4-1  FC Elmstead Res

Long Lane Res  1-2  Orpington Res

Old Roan  P-P  Metrogas Res

NRG Gym Kent County League Division Three East

Willesborough Athletic  5-0  Snodland Town Res

NRG Gym Kent County League Division Three West

Farnborough Old Boys Guild Res  1-7  Welling Park

South East Athletic  1-1  Nomads

The FA Women’s Super League Two

Millwall Lionesses  0-4  Yeovil Town
(at Millwall FC)

Sunday 1 May 2016

Ryman League Division One North Play-Off Final


Harlow Town  3-1  AFC Hornchurch (1,655)

The FA Women’s Premier League South

Coventry United 2-3 Charlton Athletic

The FA Women’s Premier League South East Division One

Denham United  0-3  Gillingham
(at Harefield United FC)

Monday 2 May 2016

Ryman Premier League Play-Off Final


East Thurrock United  3-1  Dulwich Hamlet (1,661)

Macron Southern Counties East Football League Challenge Cup Final

Erith & Belvedere  0-2  Hollands & Blair (326)
(at Welling United FC)

Danny Smith Testimonial Match

Deal Town XI  0-2  Folkestone Invicta XI

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  6-5 Kent Football United
(at Banstead Athletic FC)

APM Contrast  1-0  Sutton Athletic (66)

Eltham Palace  3-0  Lewisham Borough (13)
(at Glebe FC)

Orpington  2-3  Gravesham Borough (35)

NRG Gym Kent County League Premier – all 2:45pm

Bexley  0-1  Snodland Town

Borden Village  P-P  Metrogas

Fleetdown United  1-0  Halstead United

Greenways  1-3  Kennington

Staplehurst Monarchs United  2-1  Erith 147 Sports

Tudor Sports  2-0  Hildenborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division One East – 2:45pm

Larkfield & New Hythe Wanderers  2-0  New Romney Res
 

Tuesday 3 May 2016

Suburban League Shield Final


Metropolitan Police Res  4-0  Tonbridge Angels Res
(at Corinthian FC)

London Senior Trophy Final

Glebe 4-1 Tooting Bec (87)
(at Enfield Town FC)

NRG Gym Kent County League Division Two West – 6:30pm

Old Roan  P-P  Crayford Arrows

Lewisham Athletic  P-P  Metrogas Res

NRG Gym Kent County League Division Three West – 6:30pm

Farnborough Old Boys Guild Res  0-5  Nomads

Bill Manklow Inter-Regional Cup Final

East Kent College  5-1  Faversham Strike Force
(at Chatham Town FC)

Wednesday 4 May 2016

Vanarama National League Play-off Semi-Final First Leg


Dover Athletic  0-1  Forest Green Rovers  (2,071)

Vanarama National League South Play-Off Semi-Final First Leg

Truro City  0-2  Maidstone United (1,011)

Whitehawk  1-2  Ebbsfleet United (1,055)

London Senior Cup (Sponsored by Coventry Scaffolding) Final

Tooting & Mitcham United  2-0  Hendon
(at Metropolitan Police FC)

Pain & Glory Sports Kent Invicta League

AC London  1-3  FC Elmstead
(at Banstead Athletic FC)

Gravesham Borough 0-3  Bridon Ropes (35)
(at Rochester United FC)

Orpington  5-1  Rusthall (25)
(at Glebe FC)

Hospitals Charity Cup Final

Seven Acre & Sidcup  0-2  Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
(at Welling United FC)

NRG Gym Kent County League Premier

Borden Village  v   Guru Nanak

Erith 147 Sports  v  Bexley

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  v  Greenways

Staplehurst Monarchs United  v  Snodland Town

NRG Gym Kent County League Division Two West

Old Roan 2-2 Crayford Arrows

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  1-0 Enfield Town
(at Meridian)

Thursday 5 May 2016

Vanarama National League Play-off Semi-Final First Leg


Grimsby Town  0-1  Braintree Town (5,271)

Les Leckie Cup Final

Rolvenden  2-3  Larkfield & New Hythe Wanderers
(at Faversham Town FC)

Friday 6 May 2016

Pain & Glory Sports Kent Invicta League


AC London  1-1 Seven Acre & Sidcup
(at Banstead Athletic FC)

Gravesham Borough  7-2 Bridon Ropes (7:45pm)
(at Rochester United FC)

Orpington  1-3  FC Elmstead (45)
(at Glebe FC)

Saturday 7 May 2016

Sky Bet Championship


Charlton Athletic  0-3  Burnley (16,199)

Vanarama National League Play-Off Semi-Final Second Leg

Forest Green Rovers  1-1  Dover Athletic (2,755_
(Forest Green Rovers win 2-1 on aggregate)

Kent Invicta League Challenge Trophy Final

Glebe  2-1  Sutton Athletic (173)
(after extra time - at Sheppey United FC)

NRG Gym Kent County League Premier – 2:45pm

Bexley  2-1  Borden Village

Faversham Strike Force  7-2  Erith 147 Sports

Guru Nanak  1-2  Halstead United

Snodland Town  P-P  Hildenborough Athletic

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  8-2  Staplehurst Monarchs United

Metrogas  0-6  Kennington

NRG Gym Kent County League Division One East

Lydd Town Res  3-2  Ide Hill
(Lydd Town Reserves champions)

NRG Gym Kent County League Division One West

Farnborough Old Boys Guild  1-1  Peckham Town
(Farnborough Old Boys Guild champions)

NRG Gym Kent County League Division Two East

Larkfield & New Hythe Wanderers  v  Kings Hill

New Romney Res  P-P  South Darenth

Sittingbourne Community  P-P  Sheppey United Res

NRG Gym Kent County League Division Two West

Club Langley  1-3  Lewisham Athletic

FC Elmstead Res  2-2  Johnson & Phillips

Long Lane Res  1-6  Old Roan

Orpington Res 2-0  Crayford Arrows
(at Orpington FC. Green Court Road, BR8 8HF)

NRG Gym Kent County League Division Three East

West Farleigh  3-0  Willesborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three West

Farnborough Old Boys Guild Res  2-5 Meridian VP Res

Nomads  P-P  Welling Park

Sunday 8 May 2016

Sky Bet League One


Gillingham  1-2 Milllwall (9,375)

Vanarama National League Play-Off Semi-Final Second Leg

Braintree Town  0-2  Grimsby Town (3,102)
(Grimsby Town win 2-1 on aggregate)

Vanarama National League South Play-Off Semi-Final First Second Leg

Ebbsfleet United  1-2  Whitehawk (1,942)
(after extra time – Ebbsfleet United win 3-2 on penalties, after 3-3 aggregate score)

Maidstone United  1-0  Truro City (2,508)
(Maidstone United win 3-0 on aggregate)

The FA Women’s Super League Continental Tyres Cup

Oxford United  1-0  Millwall Lionesses
(at Abingdon United FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Norwich City 0-3 Crystal Palace
(at Norwich United FC)

Tuesday 10 May 2016

NRG Gym Kent County League Premier –


Kennington  P-P  Halstead United
(Halstead United failed to raise a side)

Metrogas  3-2  Tudor Sports

Snodland Town 4-1  Faversham Strike Force

Staplehurst Monarchs United  1-0  Hildenborough Athletic

NRG Gym Kent County League Division Two West – 6:30pm

Crayford Arrows  v  Lewisham Athletic (6:45pm)

Wednesday 11 May 2016

The FA Women’s Premier League South East Division One


Gillingham  P-P  Old Actonians
(Match postponed – waterlogged pitch)
(at Meridian Sports & Social Club, Charlton Park Lane, SE7 8QS)

Thursday 12 May 2016

NRG Gym Kent County League Premier


Borden Village  P-P  Tudor Sports

Kent Youth League Kit to Fit Challenge Cup Final

Long Lane U18  3-2  Margate U18 (194)
(at Gillingham FC)

Friday 13 May 2016

Maidstone & District Charity Cup Final


Kings Hill  2-3  Staplehurst Monarchs United
(at Maidstone United FC)

Saturday 14 May 2016

Vanarama National League South Promotion Final


Ebbsfleet United  2-2 Maidstone United (3,800)
(after extra time – Maidstone United win 4-3 on penalties)

NRG Gym Kent County League Premier

Bexley  2-5  Faversham Strike Force (29)
(at Crockenhill FC)

Borden Village  7-3  Guru Nanak

Halstead United  2-3  Kennington

Hildenborough Athletic  1-2  Tudor Sports
(at Rusthall FC)

Staplehurst Monarchs United  0-6  Snodland Town
(at Snodland Town FC)

Stansfeld Oxford & Bermondsey Club  4-0  Greenways

NRG Gym Kent County League Division Two West

Johnson & Phillips  4-1   Long Lane Res

Lewisham Athletic  0-0  Fleetdown United Res

Old Roan  P-P Metrogas Res

NRG Gym Kent County League Division Two East

Sittingbourne Community  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Three West

Nomads  0-1  South East Athletic

Welling Park  3-2  Farnborough Old Boys Guild Res
(at Farnborough Old Boys Guild FC)

NRG Gym Kent County League Division Three East

Snodland Town Res  2-2  West Farleigh

Beckenham Hospital Cup Semi-Final

Baldon Sports  5-1  Crayford Arrows

Sunday 15 May 2016

Sky Bet League One Play-Off Semi-Final First Leg


Bradford City 1-3 Millwall (19,241)

Vanarama National League Promotion Final

Forest Green Rovers  1-3  Grimsby Town (17,198)
(at Wembley Stadium)

Lee Browning Testimonial Match

Herne Bay  4-4  Tommy Warrilow Select XI
(at Herne Bay FC)

The FA Women’s Premier League South East Division One

Norwich City  0-8 Gillingham
(at Norwich United FC)

Tuesday 17 May 2016

NRG Gym Kent County League Premier Division


Kennington  3-0  Halstead United
(at Pound Leas Recreation Ground, Hamstreet, TN26 2JD)

NRG Gym Kent County League Division Two West

Metrogas Res  1-10  Lewisham Athletic

NRG Gym Kent County League Division Three West

Nomads  1-0  Welling Park (41)

Wednesday 18 May 2016

NRG Gym Kent County League Premier Division


Borden Village  P-P Metrogas

Snodland Town  v  Hildenborough Athletic (6:45pm)

Thursday 19 May 2016

The FA Women’s Super League Two


Millwall Lionesses  P-P  Oxford United

The FA Women’s Premier League South East Division One

Gillingham  5-1 Old Actonians (54)
(at Meridian Sports & Social Club, Charlton Park Lane, SE7 8QS)

Friday 20 May 2016

Sky Bet League One Play-Off Semi-Final Second Leg


Millwall 1-1 Bradford City (16,301)
(Millwall win 4-2 on aggregate)

Saturday 21 May 2016

NRG Gym Kent County League Premier


Borden Village  3-4  Tudor Sports (35)
(at Woodstock Park)

Sunday 22 May 2016

The FA Women’s Super League Two


Everton  1-1  Millwall Lionesses

Charity Game

Micky Collins’ Celebrity XI 5-2 Richmond Kissi XI
(at Holmesdale FC)

Wednesday 25 May 2016

Football Conference Youth Alliance Play-Off Final


Dover Athletic  5-1  Leatherhead
(at Sutton United FC)


Sunday 29 May 2016

Charity Game


Charlton Athletic Vets  2-2  Frosinone Vets
(Frosionone win 3-2 on penalties)
(at VCD Athletic FC)

Sky Bet League One Play-Off Final

Barnsley  3-1  Millwall (51,277)
(at Wembley Stadium)

The FA Women’s Premier League Championship Play-Off

Brighton & Hove Albion  4-2  Sporting Club Albion (648)
(at Wycombe Wanderers FC)

Sunday 5 June 2016

International Challenge Trophy


England C  3-4 Slovakia U21 (1,527)
(at Sutton United FC)
 





Club's can advertise their home
games here for the entire 2019-20
season for just £300.
The deal includes match-day coverage
of at least five home or away games
in pre-season, League or Cup.
Details HERE