PRE-SEASON 2020 RESULTS

Wednesday 26th August 2020

Here are the results during pre-season 2020.

Clubs are invited to email stephen@kentishfootball.co.uk to complete the fixtures that are L-L.


PRE-SEASON FRIENDLIES:

Bridon Ropes  4-1  South East Athletic
Bridon Ropes XI  1-0  Equinoccial
Crockenhill  1-0  Belvedere (38)
Dartford Celtic 2-1 Dulwich Village
Erith Town  1-4  Croydon
Faversham Strike Force  5-2  Ashford
Fisher  1-0  Basildon United
(at Shooters Hill Sports Ground)
Greenways  2-4  Farnborough Old Boys Guild
Guru Nanak  1-3  Sporting Bengal United (75)
Halls Athletic 1-3 Sutton Athletic
Hildenborough Athletic 0-8 Meridian Sports
Ide Hill  0-4  Snodland Town
Maidstone United XI  2-2  Kent Football United
Punjab United  1-2  Holmesdale
Ramsgate  2-1  Folkestone Invicta
Rochester United  0-9  Chatham Town
Redhill  2-0 Crowborough Athletic
Rusthall  1-4  Faversham Town
Sittingbourne  3-1  Borden Village
Tower Hamlets  3-2  Phoenix Sports
(at Phoenix Sports FC)
Virginia Water  0-1  Balham
Welling Town  1-2  Concord Rangers
Westfield  0-8  Hastings United
Woodnesborough 2-4 Whitstable Town XI

Tuesday 4 August 2020

AFC Croydon Athletic 0-0 Tudor Sports
Chatham Town  2-2  Cray Valley (Paper Mills)
FC Elmstead  0-3  Erith & Belvedere
Hastings United  2-1  Eastbourne United
(at Westfield FC)
Welling Town  0-5  Welling United
(at Footscray Rugby Club, 239a-241 Footscray Road, London SE9 2EL)
West Kingsdown 4-3 Slade Green Knights

Wednesday 5 August 2020

Crockenhill  8-1  Paddock Wood Town
Rochester United  6-3  Guru Nanak
Stansfeld  1-0  Maidstone United XI
(at Metrogas FC)

Thursday 6 August 2020

Borden Village  P-P  Lordswood
Otford United  1-4  Rusthall XI

Friday 7 August 2020

Punjab United  0-1  Faversham Town

Saturday 8 August 2020

AFC Croydon Athletic 1-2 Saltdean United
Ashford United  0-1  Kennington
Bearsted  2-0 Walthamstow
Bermondsey Town  4-2  Fisher XI
Borden Village  2-1  Lordswood
Bridon Ropes  P-P  Cray Wanderers
Carshalton Athletic  P-P  Ramsgate
Chatham Town  1-2  Folkestone Invicta
Chipstead 1-0 Hythe Town
Corinthian  1-0  Barking
Cray Wanderers XI  6-1  Bridon Ropes
Crockenhill XI 2-4  New Ash Green
Crockenhill  3-1  Bearsted XI
Erith Town  4-2  FC Elmstead
Farnborough Old Boys Guild  1-1  Kent Football United
Faversham Strike Force  2-0  Greenways Aces
Forest Hill Park 1-0 Bromleians
Glebe  P-P  Faversham Town
Glebe  1-1  Cray Valley (Paper Mills)
Halls Athletic  3-0  Meridian VP
Hastings United 3-0 Grays Athletic
Hawkinge Town  0-5  Deal Town
Holmesdale  2-2  Staines Town
(at Bromley FC Training Ground)
Horley Town  4-0  Croydon
Hullbridge Sports  2-2  Welling Town
King’s Hill  1-2  Tunbridge Wells
K Sports  0-4  Ramsgate
Lingfield  0A3  Beckenham Town
(at Bletchingley FC – Match abandoned after 38 minutes serious injury)
Loxwood  0-6  Tonbridge Angels
Maidstone United XI  7-0  Guru Nanak
Metrogas  1-4  Cray Valley (Paper Mills) XI
Metrogas XI  1-2  Erith Town XI
Phoenix Sports  3-2  Great Wakering Rovers
Punjab United  0-3 Sporting Bengal United
Rochester United  0-0  Canterbury City
Rotherfield  1-4  Rusthall XI
Snodland Town  4-4  Erith & Belvedere
Sutton Athletic  3-3  Cheshunt
Tenterden Town  P-P  Kennington
Tenterden Town  0-2  Staplehurst Monarchs
Tooting Bec  1-6  Balham
Tooting & Mitcham United XI 2-0 Fisher
Whitstable Town  1-3  Rusthall
Whyteleafe  0-3 Hollands & Blair

Monday 10 August 2020

Sutton Common Rovers  2-1 Tonbridge Angels
Whyteleafe  2-0  Croydon

Tuesday 11 August 2020

AFC Croydon Athletic 4-1 Epsom & Ewell
Carshalton Athletic  3-2  Ramsgate
Corinthian  4-1  Sporting Club Thamesmead
Cray Valley (Paper Mills)  4-0  Margate
Cray Wanderers 2-2 Hollands & Blair
Deal Town  1-2  Folkestone Invicta
East Grinstead Town  3-0  Erith & Belvedere
FC Elmstead  3-1  Chipstead
Fisher  0-2  Herne Bay
Glebe  P-P  Gillingham XI
Glebe  1-2  Hythe Town
Greenways  1-2  Welling Town
Holmesdale  P-P  Metrogas
Metrogas  2-3  Holmesdale
Otford United  P-P  Tunbridge Wells
Otford United  0-0  VCD Athletic XI
Rochester City  0-2  King’s Hill
Staines Town  1-4  Welling United
Whitstable Town  P-P  Hawkinge Town
Whitstable Town  4-0  Thanet United

Wednesday 12 August 2020

Borden Village  0-1  Cuxton 1991
Farnborough Old Boys Guild  2-3  Snodland Town
(at Bishop Justus School, Magpie Hall Lane, Bromley, Kent BR2 8HZ)
Faversham Strike Force  0-2  Kennington
(at Rochester United FC)
Sevenoaks Town L-L Walton Casuals

Thursday 13 August 2020

Deal Town  3-0  New Romney
Lordswood  0-4  Ramsgate
Rochester United  2-3  Sittingbourne
Simla  2-2  Rusthalll XI
Welling Town  5-2  Hashtag United

Friday 14 August 2020

Chatham Town  4-0  Faversham Town
Kennington  1-0  Tunbridge Wells
(at Ashford United FC)
Sporting Club Thamesmead  3-1  Erith Town
(at Bishop Justus School, Magpie Hall Lane, Bromley, Kent BR2 8HZ)

Saturday 15 August 2020

AFC Croydon Athletic  1-1 Westside
Ashford United  2-1  Sheppey United
Badshot Lea  0-3  Croydon
Bearsted  3-1  Forest Hill Park
Beckenham Town  2-3  Cray Wanderers
Billericay Town  P-P  Ramsgate
Bridon Ropes  2-4 Tudor Sports
Bromley XI  1-1  Crystal Palace XI
Carshalton Athletic  1-0  Charlton Athletic XI
Colchester United  0-2  Gillingham
Corinthian  3-0  Uckfield Town
Cray Valley (Paper Mills)  1-2  Folkestone Invicta
Crockenhill  P-P  Red Velvet
Deal Town Rangers  2-3 Lydd Town
Farnborough Old Boys Guild  2-2  Sutton Athletic
FC Elmstead  1-4  Lopez Tavares
Fisher  2-2 Saffron Walden Town
Glebe  2-1  East Grinstead Town
Greenways  5-1  Larkfield & New Hythe Wanderers
Guru Nanak  P-P  Clapton
Hawkinge Town  4-0  Folkestone Invicta XI
Herne Bay  3-2  Tower Hamlets
Hollands & Blair  2-0  Rusthall
Holmesdale  5-1  Halls Athletic
Kent Football United 3-1 Sporting Hackney
King’s Hill  3-2  Welling Town
K Sports  1-2  Borden Village
Knaphill  P-P  Croydon
Maidstone United XI  7-2  VCD Athletic XI
Margate  0-2 Hythe Town
Meridian VP  0-2  Lordswood
Otford United  1-5  Chipstead
Phoenix Sports  3-3  Erith & Belvedere
Red Velvet  2-1  Crockenhill
(at Metrogas FC)
Rochester United  2-3  Faversham Town
Sevenoaks Town  2-1  Canterbury City
Snodland Town  1-0  Crowborough Athletic
Sporting Khalsa 3-2 Punjab United
Stansfeld  0-0  Erith Town
(at Metrogas FC)
Stansfeld XI  2-0 South East Athletic
Staplehurst Monarchs United  2-2  Cuxton 91
Tonbridge Angels  0-3  AFC Wimbledon
VCD Athletic  P-P  Holmesdale
VCD Athletic 0-1 Leatherhead

London Senior Cup 2019-20 Quarter-Final

Balham  0-2  Hendon (Behind Closed Doors)
(at Bedfont Sports FC)

Tuesday 18 August 2020

AFC Croydon Athletic  L-L  South Park
Bromley XI  3-1 Millwall XI
Carshalton Athletic  3-1  Beckenham Town
Charlton Athletic XI  L-L  Erith & Belvedere
Chipstead 4-2 Paddock Wood
Cray Valley (Paper Mills)  1-1  Welling United
Corinthian  4-2  Cray Wanderers
Deal Town  1-2  Whitstable Town
Faversham Town  1-3  Folkestone Invicta
FC Elmstead  6-1  Bromleians
Fisher  2-1  Epsom & Ewell
Glebe  2-0  Stansfeld
Hackney Wick  2-2  Tower Hamlets
Hollands & Blair  2-2  Hythe Town
Margate  1-4  Sheppey United
Peacehaven & Telscombe  2-0  Crowborough Athletic
Raynes Park Vale  0-1  Croydon
Rusthall  P-P  Faversham Town
Rusthall  2-4  Herne Bay
Snodland Town  1-1  Maidstone United XI
Sporting Club Thamesmead  4-2  Welling Town
(at Cray Wanderers FC)
Tonbridge Angels  0-3  Crystal Palace
Watford  1-3  Gillingham

Wednesday 19 August 2020

Holmesdale  3-0  VCD Athletic XI
K Sports  1-0 Kings Hill

Thursday 20 August 2020

Chatham Town  1-1  Sittingbourne
Chipstead   0-4  Croydon
Farnborough Old Boys Guild  4-3  Epsom & Ewell
Lordswood  0-1  Faversham Town
Punjab United  L-L  Ilford

Friday 21 August 2020

Sporting Club Thamesmead  P-P  Glebe
Tonbridge Angels XI 0-2 Gillingham XI

Saturday 22 August 2020

Abbey Rangers  P-P  Bearsted
Balham  0-1  Forest Hill Park
Birmingham City  1-1  Charlton Athletic (BCD)
Borden Village  4-3  Rusthall XI
Bridon Ropes  4-0  Bromleians
Bromleians  0-3  Orpington
Canterbury City  P-P  Lordswood
Canterbury City  1-1  Meridian VP
Canterbury City XI 3-4 Tenterden Town XI
Cheshunt  2-1  Welling United
Corinthian  3-1  South Park
Cray Valley (Paper Mills) XI  4-2  Erith Town XI
Crowborough Athletic  1-2  Eastbourne Town
Cuxton 0-4 Welling Park
Deal Town  0-1  Kennington
Eastbourne Borough  2-2  Rusthall (BCD)
Farnborough Old Boys Guild  0-2  Bexley
Farnborough Old Boys Guild  P-P  Rusthall XI
Faversham Strike Force  1-4  Tenterden Town
Fisher  1-1  White Ensign
Halls Athletic  5-0  Forest Hill Park XI
Hastings United  0-1  Folkestone Invicta
(ALL-TICKET)
Herne Bay  4-3  Sporting Club Thamesmead
Hollands & Blair  0-2  Tilbury
Jersey  P-P  Welling Town
Knaphill  0-1  Croydon (46)
K Sports  0-3 Greenways
Larkfield & New Hythe Wanderers  0-4  Tunbridge Wells
Lewes  1-4  Tonbridge Angels
Lopes Tavares  L-L  Tower Hamlets
Lordswood  0-4  VCD Athletic
Lydd Town  2-0  Otford United
Maidstone United XI  3-0  FC Elmstead (BCD)
Margate  3-2  Ramsgate
Metrogas  2-3  Guru Nanak
Otford United  P-P  Lydd Town
Peacehaven & Telscombe  1-1  Beckenham Town
Phoenix Sports  2-6  Erith Town
Potters  1-5  King’s Hill
Punjab United  2-3  Snodland Town
Punjab United XI 3-2 Stansfeld XI
Reading 2-1 Gillingham
Redhill  P-P  Croydon
Rochester United  2-3  Crockenhill
Sevenoaks Town  6-0  Welling Town
(ALL-TICKET)
Sittingbourne  0-1  Sheppey United
Stansfeld  1-0  Erith & Belvedere
(at Glebe FC)
Staplehurst Monarchs United  L-L  Hastings United XI
(at Mascalls Academy, Maidstone Road, Paddock Wood, Kent TN12 6LT)
Sturry  2-4  Bearsted
Sutton Athletic  0-1  Faversham Town
Sydenham Sports 5-1 Dulwich Village
Tooting Bec  0-2  Holmesdale
Whitstable Town  1-0  Cray Wanderers (152)
Whyteleafe  1-1  AFC Croydon Athletic

Monday 24 August 2020

Carshalton Athletic  2-2  Cray Valley (Paper Mills)
Whyteleafe  P-P  Cray Wanderers

Tuesday 25 August 2020

Aveley  2-1  Welling United
Beckenham Town 2-1 FC Elmstead
Bridon Ropes  1-6  Tunbridge Wells
Brimsdown  L-L  Tower Hamlets
Charlton Athletic  2-3  Southend United
Chatham Town  2-2  Millwall XI
Corinthian  5-1  Corinthian-Casuals
Ebbsfleet United 8-2 Punjab United
Farleigh Rovers  0-4  Croydon
(at Parsonage Field, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX)
Faversham Town  1-1  Canterbury City
FC Elmstead  P-P Billingshurst
Gillingham  0-0  Cambridge United
Greenways  1-3  Erith & Belvedere
Herne Bay  0-3  Folkestone Invicta
Holmesdale  P-P  Farnborough Old Boys Guild
Hythe Town  0-1  Deal Town
Kennington  3-0  Gillingham XI (120)
(at Ashford United FC)
Kent Football United  2-1  Staines Town
Maidstone United XI  1-2  Bearsted
Otford United  L-L  Sutton Athletic
Ramsgate  1-3  Sheppey United
Rusthall  P-P  Glebe
Rusthall  1-0  Eastbourne Town (122)
Whitstable Town  1-0  Margate

Wednesday 26 August 2020

Halls Athletic  0-2  Fleetdown United
Hollands & Blair  1-2  Phoenix Sports
Rochester United  3-4  Faversham Strike Force
Stansfeld  P-P  West Wickham
Stansfeld  7-0  Bickley
(at Metrogas FC)
Sutton Athletic  1-1  Fisher
VCD Athletic  2-4  Cray Wanderers

Thursday 27 August 2020

Beckenham Town  P-P  Whyteleafe
(Match postponed – waterlogged pitch)
Brentwood Town  P-P  Phoenix Sports
Crockenhill  1-0  Phoenix Sports XI
Erith & Belvedere XI  1-3  Bermondsey Town
Farleigh Rovers  0-2  AFC Croydon Athletic
(Match abandoned at half-time – waterlogged pitch)
(at Parsonage Field, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX)
Farnborough Old Boys Guild XI 0-3 Fleetdown United XI
Hornchurch XI 2-2 Ebbsfleet United XI

Friday 28 August 2020

Bowers & Pitsea XI  P-P  Fisher

Saturday 29 August 2020

AFC Croydon Athletic  P-P  Crystal Palace XI
AFC Croydon Athletic 1-4 Corinthian-Casuals
AFC Uckfield Town  1-1  Ramsgate XI
Balham  3-3  Croydon
Bearsted  2-0  Sutton Athletic
Borden Village  P-P  Hildenborough Athletic
Brentwood Town  3-2  Margate
Bromley  L-L  Chatham Town
Burgess Hill Town 2-2  Cray Wanderers
Carshalton Athletic  1-2  Tonbridge Angels
Crockenhill  0-4  Sporting Club Thamesmead
Corinthian  2-0  Lewes
Crowborough Athletic  3-1  Seaford Town
Crystal Palace  3-0  Charlton Athletic (BCD)
Dulwich Village  L-L  Faversham Strike Force
Faversham Town  1-2  Erith Town
FC Elmstead  P-P  Tower Hamlets
FC Elmstead  1-5  Welling Town
(at Sutton Athletic FC)
Glebe  2-2  Hastings United
Greenways  4-11  Beckenham Town
(at K Sports)
Hawkinge Town  1-2  Tenterden Town
Hollands & Blair  2-0  Meridian VP
Hythe Town  P-P  Sheppey United
Kent Football United 2-3 Ilford
Kings Hill  6-1  Guru Nanak
K Sports  P-P  Maidstone United XI
Larkfield & New Hythe Wanderers  2-4  Eastbourne Town
Leyton Orient  0-1  Gillingham
Lingfield  2-3  Bridon Ropes
Lingfield 1-2 Chipstead
Lordswood  0-1  Forest Hill Park
Lydd Town  1-3  Deal Town
Maidstone United XI  6-0  Sheppey United XI
Mile Town  1-0  Borden Village
Otford United  2-2  Rotherfield
Phoenix Sports  0-2  Basildon United
Punjab United  2-4  Herne Bay
Sevenoaks Town  6-1  Langney Wanderers
Saltdean United  2-1  Ashford United
Sittingbourne  0-1  Gillingham XI
Snodland Town  3-1  New Romney
Stansfeld  0-1  Fisher
(at Metrogas FC)
Staplehurst Monarchs United  0-5  Bexhill United
Thanet United  0-5 Canterbury City
Tilbury  0-0  Cray Valley (Paper Mills)
Tottenham Hotspur XI 3-1  Dulwich Hamlet
Tunbridge Wells  3-1  South Park
Welling Town  P-P  Kennington

Tuesday 1 September 2020

Aveley  1-1  Cray Wanderers
Bowers & Pitsea  0-3  Welling United
Bridon Ropes  3-0  Cray Valley (Paper Mills) XI
Cray Valley (Paper Mills)  2-2  Charlton Athletic XI
Faversham Town  4-0  Margate
Herne Bay  2-1  Maidstone United
Hornchurch  0-0  Ebbsfleet United
Hythe Town  0-1  Dover Athletic
Kingstonian  P-P  Sevenoaks Town
Kingstonian  1-0  Ramsgate
Lydd Town  6-0  Rye Town
Millwall  v  Crystal Palace (BCD)
Ramsgate P-P  Thanet United
Sittingbourne  P-P  Kent Football United
VCD Athletic  2-2  Dulwich Hamlet
Welling Town  P-P  Phoenix Sports
Whitstable Town  2-4  Folkestone Invicta

Friday 4 September 2020

Maidstone United 1-1  Sporting Club Thamesmead

Saturday 5 September 2020

Aveley 2-0 Hythe Town
Bowers & Pitsea 0-3 Welling United
Brentwood Town  0-1  Cray Valley (Paper Mills)
Canvey Island  3-1  Phoenix Sports
Cray Wanderers  3-4  Bromley XI
(at Bromley FC)
Dulwich Hamlet 0-0 Crystal Palace XI
Folkestone Invicta  6-1  Ashford United
Hayes & Yeading United  P-P  Cray Wanderers
Herne Bay  1-1  Bishop’s Stortford
Maidstone United  2-2  Bromley
Margate  2-3  Dover Athletic
Ramsgate  P-P  Romford
Sevenoaks Town  P-P  Dunmow Town
Sevenoaks Town  9-0  NW London
Tonbridge Angels 2-1 Kingstonian
Wealdstone 1-2 Dartford

Tuesday 8 September 2020

Ashford United  2-2  Margate
Cray Wanderers  3-1  Welling United
(at Bromley FC)
Herne Bay  3-1 Dover Athletic
Horsham 1-3 Dartford
Horsham  P-P  Ramsgate
Sittingbourne  3-0  Harlow Town
VCD Athletic 1-4  Dorking Wanderers

Saturday 12 September 2020

Ashford United  P-P  Folkestone Invicta
Bromley  2-2  Dartford
Ebbsfleet United  0-3  Aldershot Town
Enfield Town  P-P  Welling United
Folkestone Invicta  0-0  Dover Athletic
Hayes & Yeading United  2-2  Cray Wanderers (96)
Margate  1-4 Tonbridge Angels (174)

Monday 14 September 2020

Welling United 1-2 Crystal Palace XI

Tuesday 15 September 2020

Bromley  1-0  Chelmsford City
Dartford  3-0  Aldershot Town
East Thurrock United  0-0  Maidstone United

Saturday 19 September 2020

Billericay Town 2-2 Maidstone United
Dartford  0-0  Dagenham & Redbridge
Ebbsfleet United  2-1  Dover Athletic
Tonbridge Angels  1-4  Bromley
Wealdstone 1-1 Dulwich Hamlet

Tuesday 22 September 2020

Dartford  1-1  Dover Athletic

Saturday 26 September 2020

Bromley  1-1  Dulwich Hamlet
(Dulwich Hamlet win 3-1 on penalties)
Dartford  1-0  Barnet
Maidstone United  3-0  Dover Athletic
Tonbridge Angels  2-3  Aldershot Town
Welling United 0-1 Boreham Wood
Weymouth  0-1  Ebbsfleet United

Monday 28 September 2020

Welling United  1-1  Colchester United XI

Tuesday 29 September 2020

Bromley  4-0  Crystal Palace XI
East Grinstead Town  1-5  Dartford

Saturday 3 October 2020

Bromley  4-1  Brentford B







SPECIAL OFFER
Advertise here for 12 months
FOR JUST £400
Email stephen@kentishfootball.co.uk
to book your slot


Clubs can advertise their home games for just £250 for the season.
Email stephen@kentishfootball.co.uk
to book your slot below.