content

Thursday 01st September 2005

REMEMBER TO CHECK THE HOME CLUB BEFORE LEAVING HOME
AS THIS WEBSITE CANNOT BE HELD RESPONSIBLE FOR POSTPONEMENTS

GOT A STORY? 
This website covers Kent football at all levels of the game from youth football right through to
the Nationwide Conference.

If your team would like to be covered on this website, that attracts over 2,500 hits every month
telephone Stephen McCartney  on  07979 418 360  or email:
stephen@mccartney2000.fsnet.co.uk

 

CLASSIFIED ADVERTISING
It costs only £11.75 to place a classified advert on this website.  For more details please
contact me now!

CLASSIFIED ADVERTISING
Bromley Football Club are urgently seeking players of all positions for their Kent Youth League under 16s
and under 17/18s squads.  For more details, telephone youth team secretary, Dave Cairns on
07801 235 967 (m) or 020 8310 2539 (h)


                       Visit Mark Avenell's Website -  www.avenellphotos.com 

   
RESULTS UPDATED:  13:30  28/03/04
ALL THE WEEKEND'S MATCH REPORTS WILL APPEAR ON WEBSITE THIS EVENING

Latest: Go Travel Kent League  & British Energy Kent County League TABLES

 
Saturday 27 March Nationwide Conference
Burton Albion 0-1
1240
Margate
Stadhart 19
Gravesend & Northfleet
Omoyinmi 31, Drury 72
2-0
1157
Tamworth
    Ryman League Division One South
Bromley
Michael Harney 15 (pen), Mark Watson 18,
Paul Vines 26, Bobby George 79 (pen)
4-0
214
Bracknell Town 
(Sent off: Stuart Hammonds 77)
Dr Martens League Premier Division
Dover Athletic 0-1
751
Cambridge City
Blackman 30 (pen)
Dr Martens League Eastern Division
Ashford Town 0-2
242
Salisbury City
Lye 14 (og), Davies 86
Burgess Hill Town 0-1
407
Tonbridge Angels
Cass 49
Erith & Belvedere 0-3
106
Histon
Hanvier 6, Farrington 17,72
Fisher Athletic
Powell 9
1-0
117
Chatham Town
Folkestone Invicta
Dryden 4, Chandler 90 (pen)
2-2
555
King's Lynn
Staff 60, Watkins 75
Sittingbourne
Pilcher 4 (og)
1-0
203
Newport IOW
Stamford
Ratchford 90 (pen)
1-0
190
Dartford
Go Travel Kent League 
Premier Division Cup - Semi-Final First Leg
Herne Bay
Utterson 69 (pen)
1-4
146
Cray Wanderers
Wood 28,55, Kempster 32, Bennett 81
Go Travel Kent League Premier Division
Beckenham Town
Clark 90 (pen)
1-2
45
Lordswood
Hetterley 30, Mitchell 73
Erith Town
McTaggart 41, Springett 50,69 (pen)
3-2
264
Maidstone United
Austin 63, Sinden 82
Greenwich Borough
Dudley 34, Norris 80
2-1
22
Sevenoaks Town
Clarke 19
Hythe Town
Brazier 23 (pen), Godden 35
2-1
103
VCD Athletic
Probetts 55 
Ramsgate
Souter 20, Robinson 39,46, Takaloo 51.60.86
6-0
102
Sporting Bengal United
Slade Green 0-2
95
Thamesmead Town
Williams 20, Thomas 41
Go Travel Kent League Division One
Cray Wanderers Res 4-1 Danson Furness
Dartford Res 1-1 Corinthian
Thamesmead Town Res 0-0 Ramsgate Res
Go Travel Kent League Division Two
Chatham Town Res 1-1 Beckenham Town Res
Groundhoppers P-P Hythe Town Res
Lordswood Res 2-0 Sittingbourne Res
Sevenoaks Town Res 2-2 Folkestone Invicta Res
Tunbridge Wells Res 0-2 Whitstable Town Res
VCD Athletic Res 2-4 Maidstone United Res
    Seagrave Haulage Combined Counties Div 1
Coney Hall 2-1 Worcester Park 
British Energy Kent County League Premier Division
Beauwater 0-2 Crockenhill
Kennington 2-5 Tenterden Town
Lydd Town 0-2 Sheerness East
Milton Athletic 1-3 Cray Valley (PM)
New Romney 2-1 Snodland
Old Roan 3-1 Bearsted
Stansfield O&B Club 4-2 Greenways
Division One East & West
Betteshanger Welfare 0-1 Norton Sports (E)
Bliby 1-3 Tyler Hill (E)
Snowdown Colliery Welfare 3-1 St Margarets (E)
University of Kent 0-3 Bromley Green (E)
Bly Spartans 8-0 APM Mears (W)
Bromleians Sports 1-2 Fleetdown United (W)
Halls 1-4 Oakwood (W)
Holmesdale  2-0 Pembury (W)
Wickham Park 1-2 Belvedere (W)
Division Two East & West
Borden Village 3-1 Sheppey United (E)
Staplehurst 1-2 Betteshanger Welfare Res (E)
Tenterden Town Res 1-4 Kennington Res (E)
University of Kent Res 1-4 Lydd Town Res (E)
Bridon Ropes 0-2 Orpington (W)
Lanes End 2-1 Eltham Palace (W)
Rusthall 3-0 Otford United (W)
Samuel Montagu 2-3 Phoenix Sports (W)
Sutton Athletic 3-0 Larkfield & New Hythe Wanderers (W)
Division Three West
Guru Nanak 4-1 Chipstead
Halstead 3-1 Meridian
Putlands Athletic 4-1 Chislehurst
Tonbridge Invicta 2-2 Kingsdown Racers
Town Malling United 4-3 Old Bexleians
Reserve Division One West
APM Mears Res 0-3 Stansfield O&B Club Res
Greenways Res 1-4 Bearsted Res
Holmesdale Res 7-0 Halls Res
Oakwood Res 0-4 Wickham Park Res
Otford United Res 2-0 Beauwater Res
Reserve Division Two West
Belvedere Res 3-1 Larkfield & New Hythe Wanderers Res
Chipstead Res 0-1 Putlands Athletic Res
Orpington Res 4-1 Westerham Res
Sunday 28 March MUSH Kent Youth League UNder 18 Northern 
Bromley v Ten Em Bee 
(11.30 - FKG Sports & Social, Eltham Road, Lee Green)
Cray Valley v Long Lane
Danson Furness v VCD Athletic
Erith & Belvedere v West Wickham
Tonbridge Angels v Fisher Athletic
Under 18 Central 
Bearsted v Maidstone United
Dartford v Milton Athletic
Gravesend & Northfleet v Slade Green
Phoenix Sports v Dulwich Hamlet
Sevenoaks Town v Tunbridge Wells
Under 18 South
Ashford Town v Ramsgate
Dover Athletic v Chatham Town
Folkestone Invicta v Deal Town
Under 18 Kent County FA Youth Cup Semi-Finals
Orpington Colts v Beckenham Town
Bearsted v Whitstable Town
Only under 18 fixtures on line - but please do check with the club's for venue and kick off details
Tuesday 30 March Go Travel Kent League Division One
Ramsgate Res v Cray Wanderers Res
Go Travel Kent League Division Two
Sittingbourne Res v Lordswood Res
Wednesday 31 March Go Travel Kent League Premier Division
Cray Wanderers v Tunbridge Wells
Lordswood v Ramsgate
Go Travel Kent League Floodlight Trophy
Herne Bay Res v Dover Athletic Res



Kentish Football - bringing you all the latest news from Kent Football
© 2003 Edmund Boyden & Stephen McCartney













GREENWICH BOROUGH v LEWES
Ryman League Division One South
Saturday 25th March 2017
Kick Off 15:00
at DGS Marine Stadium
Middle Park Avenue
Eltham, London SE9 5HP