RESULTS: MARCH 2020

Monday 16th March 2020

Here were the results during March 2020:

Sunday 1 March 2020

Isthmian League Premier Division


Cray Wanderers  3-1  Merstham (329)
(at Bromley FC)

Tuesday 3 March 2020

Kent Senior Cup Semi-Final


Dartford  5-1  Phoenix Sports (437)

Vanarama National League South

Tonbridge Angels  P-P  Wealdstone
(Match postponed – waterlogged pitch)

Velocity Trophy Knockout Stage Two

Basildon United  2-2  Folkestone Invicta (81)
(Folkestone Invicta win 5-4 on penalties - at Aveley FC)

Isthmian League South East Division

Chichester City  2-3  Ashford United (135)
East Grinstead Town  P-P  Sevenoaks Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Haywards Heath Town  2-1  Sittingbourne (87)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  3-0 Punjab United (49)
Beckenham Town  4-0  AFC Croydon Athletic (110)
Canterbury City  5-0  Welling Town (55)
(at Faversham Town FC)
Corinthian  10-0  Erith & Belvedere (57)
Tunbridge Wells  P-P  Erith Town
(Match postponed – waterlogged pitch)

Wednesday 4 March 2020

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division


Hollands & Blair  P-P Glebe
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division

Forest Hill Park  P-P   Sutton Athletic
(Match postponed – waterlogged pitch)

Friday 6 March 2020

EFL Championship


Nottingham Forest  0-3  Millwall (27,307)

Saturday 7 March 2020

The Buildbase FA Vase Quarter-Final
(winning club’s each receive £4,125 – losing club’s each receive £1,375)


Corinthian  4-3  Leighton Town (351)

EFL Championship

Charlton Athletic  0-1  Middlesbrough (18,080)

EFL League One

Sunderland  2-2  Gillingham (29,872)

Vanarama National League

Dover Athletic  0-1  Yeovil Town (1,180)
Harrogate Town  1-1  Bromley (1,339)
Hartlepool United  0-1  Ebbsfleet United (3,868)

Vanarama National League South

Maidstone United  3-1  Welling United (1,943)
St Albans City  1-2  Dartford (712)
Tonbridge Angels  P-P  Eastbourne Borough
(Match postponed – waterlogged pitch)
Wealdstone  2-1  Dulwich Hamlet (1,310)

Isthmian League Premier Division

Cray Wanderers  1-0  Brightlingsea Regent (167)
(at Bromley FC)
Folkestone Invicta  1-1  Enfield Town (587)
Margate  1-0  Bowers & Pitsea (296)

Isthmian League South East Division

Chichester City  3-1  Sevenoaks Town (191)
Cray Valley (Paper Mills)  5-3  Ramsgate (86)
Faversham Town  2-0  East Grinstead Town (153)
Hastings United  2-1  Whitstable Town (721)
Haywards Heath Town  0-1  Phoenix Sports (137)
Herne Bay  2-1  Sittingbourne (400)
VCD Athletic  3-1  Ashford United (120)
Whyteleafe  0-2  Hythe Town (94)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division

Bearsted  P-P  Fisher
(Match postponed – waterlogged pitch)
Crowborough Athletic  1-0  Hollands & Blair (123)
Erith & Belvedere  2-2  Canterbury City (53)
Erith Town  0-2  Sheppey United (78)
Glebe  P-P  Corinthian
Glebe  5-0  K Sports (82)
Lordswood  3-1  AFC Croydon Athletic (30)
Punjab United  2-3  Chatham Town (89)
Tunbridge Wells  P-P  Deal Town
Welling Town  0-3  Beckenham Town (36)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division

Greenways  3-2  Holmesdale
(at K Sports)
Kennington  1-2  Rusthall (149)
(at Ashford United FC)
Kent Football United  1-2  Bridon Ropes (34)
Lewisham Borough  0-1  Stansfeld (40)
Lydd Town  P-P  Rochester United
(Match postponed – waterlogged pitch)
Meridian VP  0-2  Croydon (22)
Sutton Athletic  3-0  Snodland Town (46)

Andreas Carter Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Borden Village  P-P  Otford United
Bromleians  3-1  Crockenhill
(At Phoenix Sports FC)
Hawkinge Town  3-0   Peckham Town
Ide Hill  2-3  Faversham Strike Force
K Sports Res  0-3  Farnborough Old Boys Guild
Stansfeld  4-1  New Romney
Tudor Sports  P-P  Kings Hill

Andreas Carter Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Ashford  1-8  Cuxton 1991
Rusthall Res  1-1  Thanet United
Snodland Town Res  P-P  Lydd Town Res

Andreas Carter Kent County League Division One West – all 2:45pm

Belvedere  1-1  HFSP & Ten-Em-Bee
Chipstead  6-1  Sutton Athletic Res
Club Langley  1-3  Bexley
Halls Athletic  0-2  Welling Park
Red Velvet  2-1  Metrogas
Sydenham Sports  P-P  South East Athletic

Andreas Carter Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Rochester City Res  1-4  Southborough
Sturry  3-2  Deal Town Rangers
West Farleigh  0-2  Tenterden Town
Whitstable Town Res  P-P  Larkfield & New Hythe Wanderers

Andreas Carter Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Drummond Athletic  3-3  Johnson & Phillips
Dulwich Village  1-3  Danson Sports
Fleetdown United Res  1-1  Parkwood Rangers
Long Lane  P-P  Tudor Sports Res
Orpington  1-2  Stansfeld Res

Andreas Carter Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Lokomotiv Canterbury  P-P  Gillingham Town
Minster  5-1  Staplehurst Monarchs United Res
New Romney Res  P-P  Woodnesborough
Tankerton  3-3  Paddock Wood

Andreas Carter Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bexley Res  0-4  Bromleians Res
Farnborough Old Boys Guild Res  2-1  South East Athletic Res
Meridian Sports  4-1  AFC Lewisham
Welling Town Res  1-4  Halstead United

Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Quarter-Final – 2:15pm

Staplehurst Monarchs United  P-P  Lordswood Res

Kent Junior Cup Group A Semi-Final – 2:00pm

Long Lane Res  0-3  Greenways Aces

Canterbury & District Charity Cup (Junior Section)  Semi-Final – 2:15pm

Tankerton Veterans  4-4  Woodnesborough Res
(Tankerton Veterans win 3-1 on penalties)

Monday 9 March 2020

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division


Sporting Club Thamesmead  1-1  Stansfeld (120)

Tuesday 10 March 2020

Kent Senior Cup Quarter-Final


Dover Athletic  1-5  Gillingham (247)

Vanarama National League South

Tonbridge Angels  P-P  Maidstone United
(Match postponed – unplayable pitch)

Velocity Trophy Quarter-Final

Folkestone Invicta  2-2  Brightlingsea Regent (184)
(Folkestone Invicta win 4-3 on penalties)

Isthmian League Premier Division

Folkestone Invicta  P-P  Cray Wanderers
Margate  1-0  Wingate & Finchley (206)

Isthmian League South East Division

Burgess Hill Town  2-2  Ramsgate (249)
Cray Valley (Paper Mills)  3-2  Whyteleafe (82)
East Grinstead Town  P-P  Phoenix Sports
(Match postponed – waterlogged pitch)
Sittingbourne  0-3  Sevenoaks Town (112)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division

Corinthian  3-1  Chatham Town (157)
Crowborough Athletic  2-2  Erith Town (68)
Glebe  P-P  Beckenham Town
(Match postponed – waterlogged pitch)
Lordswood  0-1 Sheppey United (152)
Tunbridge Wells  P-P  Canterbury City
(Match postponed – waterlogged pitch)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division

Meridian VP  0-0  Forest Hill Park (13)
Sutton Athletic  2-3  Bridon Ropes (40)

Wednesday 11 March 2020

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division


Welling Town  2-2  Punjab United (29)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division

Holmesdale  P-P  Rusthall
Lewisham Borough  4-1  FC Elmstead (30)
Snodland Town  P-P  Greenways
(Match postponed – waterlogged pitch)

Thursday 12 March 2020

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division


Glebe  2-3  Tunbridge Wells (131)

Saturday 14 March 2020

EFL Championship


Hull City  P-P  Charlton Athletic
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Millwall  P-P  Derby County
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)

EFL League One

Gillingham  P-P  Fleetwood Town
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)

Vanarama National League

Bromley  P-P  Chorley
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Dover Athletic  1-1  Chesterfield (1,214)
FC Halifax Town  0-1  Ebbsfleet United (2,154)

Vanarama National League South

Concord Rangers  3-3  Tonbridge Angels (703)
Dartford  3-0  Chelmsford City (1,486)
Dulwich Hamlet  2-1  Hemel Hempstead Town (2,376)
Eastbourne Borough  3-0  Maidstone United (817)
Welling United  2-0  Billericay Town (925)

Isthmian League Premier Division

Cheshunt  P-P  Cray Wanderers
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Kingstonian  P-P  Folkestone Invicta
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Wingate & Finchley  P-P  Margate
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)

Isthmian League South East Division

Ashford United  P-P Herne Bay
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Burgess Hill Town  P-P  VCD Athletic
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Hythe Town  P-P  Cray Valley (Paper Mills)
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Phoenix Sports  P-P  Hastings United
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Ramsgate  P-P  Haywards Heath Town
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Sevenoaks Town  P-P  Guernsey
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Sittingbourne  P-P  Chichester City
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Three Bridges  P-P  Faversham Town
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Whitstable Town  P-P  Whitehawk
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League Premier Division

AFC Croydon Athletic  1-2  Deal Town (98)
Canterbury City  P-P  Lordswood
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
Chatham Town  3-2  K Sports (539)
Corinthian  2-1  Bearsted (127)
Erith Town  1-1  Welling Town (60)
Fisher  2-0  Punjab United (179)
Hollands & Blair  0-2  Beckenham Town (181)
Sheppey United  1-1  Glebe (386)
Tunbridge Wells  P-P  Erith & Belvedere
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)

Sea Pioneer Southern Counties East Football League First Division

Bridon Ropes  4-2  Lydd Town (46)
Holmesdale  4-0  Sutton Athletic (58)
Kent Football United  0-5  Kennington (59)
Lewisham Borough  0-3  Croydon (50)
Rochester United  P-P  FC Elmstead
(Match postponed – unplayable pitch)
Rusthall  2-2  Forest Hill Park (296)
Sporting Club Thamesmead  3-1  Meridian VP (40)
Stansfeld  2-2  Greenways (45)

Andreas Carter Kent County League Premier Division – all 2:45pm

Bromleians  3-2  Ide Hill
(at K Sports)
Crockenhill  0-2  Borden Village
Faversham Strike Force  2-1  Farnborough Old Boys Guild
Fleetdown United  4-1  Otford United
Hawkinge Town  P-P  Tudor Sports
(Match postponed due to Coronavirus outbreak)
New Romney  4-1  Stansfeld
Peckham Town  P-P  Kings Hill

Andreas Carter Kent County League Division One Central & East – all 2:45pm

Lydd Town Res  P-P  Ashford
Rochester City  P-P  Guru Nanak
Thanet United  2-2  Cuxton 1991

Andreas Carter Kent County League Division One West – all 2:45pm

AFC Mottingham  2-4  Sutton Athletic Res
Red Velvet  2-2  Halls Athletic
South East Athletic  2-4  HFSP & Ten-Em-Bee
Welling Park  P-P  Sydenham Sports

Andreas Carter Kent County League Division Two Central & East – all 2:45pm

Bearsted Res  P-P  Southborough

Andreas Carter Kent County League Division Two West – all 2:45pm

Danson Sports  2-1  Fleetdown United Res
Johnson & Phillips  P-P  Long Lane
Parkwood Rangers  2-0  Orpington
Sporting Club Thamesmead Res  2-3  Crayford Arrows
Stansfeld Res  4-0  Dulwich Village
(at Crown Wood Academy)
Tudor Sports Res  A-A  Drummond Athletic

Andreas Carter Kent County League Division Three Central & East – all 2:45pm

Lokomotiv Canterbury  2-4  Paddock Wood

Andreas Carter Kent County League Division Three West – all 2:45pm

Bridon Ropes Res  4-4  Farnborough Old Boys Guild Res
AFC Lewisham  4-1  Welling Town Res
Bromleians Res  6-1  South East Athletic Res
Greenways Aces  5-2  Metrogas Res
Halstead United  8-0  Bexley Res
(at Hall Place)

Bill Manklow Inter-Regional Challenge Cup Quarter-Final – 2:15pm

Staplehurst Monarchs United  2-0  Lordswood Res

Eastern Section Les Leckie Cup Semi-Final – 2:15pm

Cinque Ports  4-1  Larkfield & New Hythe Wanderers
Sturry  2-4  Minster
(after extra time)

Hospital Charity Cup Junior Division Quarter-Final – 2:15pm

Metrogas  4-0  Equinoccial

Beckenham Hospital Cup Second Round – all 2:15pm

Bexley  1-0  Belvedere
Long Lane Res  5-4  Teviot Rangers
(after extra time)

Beckenham Hospital Cup Quarter-Final – 2:15pm

Meridian Sports  1-0  Old Roan

Sevenoaks Charity Cup Senior Division Semi-Final – 2:15pm

Chipstead  2-1  Rusthall Res

Sevenoaks Charity Cup Junior Division Semi-Final – 2:15pm

Cuxton 1991 Res  1-4  Farnborough Old Boys Guild III

Weald of Kent Charity Cup Second Round – 2:15pm

New Romney Res  4-3  Staplehurst Monarchs United Res

Monday 16 March 2020:
Football has been suspended until further notice due to the Coronavirus Outbreak.








Join our valued sponsors and
advertise here until May 2022. 
For further details please email
Stephen@kentishfootball.co.uk


This website has been established
since June 2003 and attracts
at least 1,000 hits per day, pre-Covid-19.